WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Logodesign (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1038866)

hobbywebbisen 2009-11-01 10:55

Logodesign
 
Nån som har nåt bra tips på "Free Logo Design-sida" som funkar bra?
Behöver man regga sig på en sån sida eller är allt "Free"?? :confused:

PerD 2009-11-02 01:21

Finns ganska många sådana sidor men det gäller att läsa villkoren. Kan vara gratis endast för personliga hemsidor, kräver länk tillbaka etc. De som är helt gratis är väl ungefär som denna, där man endast kan skapa en enkel skylt.
http://www.simwebsol.com/ImageTool/Default.aspx

Det där med free ska man nog inte ta alltför stor notis på. Som exempel http://www.logomaker.com
Går att skapa logotypen gratis och tjänsten heter även FREE Logo Maker, men sedan när man ska ladda ner den så är det en köpknapp och ett pris på $49.

Annars för att skapa egna logos är ett tips GIMP http://www.gimp.org som är ett gratis bildbehandlingsprogram. Finns sedan hel del guider hur man kan skapa olika typer av logos genom det programmet.

hej 2009-11-05 14:50

Precis som PerD sa, så finns det ju massa guider på nätet, oavsett om du använder GIMP (gratis) eller Photoshop. Sök bara på t ex "logo/banner tutorial" så kommer du få många resultat och du kan välja och vraka.

Jag är verkligen inte duktig på Photoshop med hänger med iallafall. Det går ganska fort att följa en guide när man har lite vana.
Jag brukar använda dessa:
http://psd.tutsplus.com
http://www.tutorialized.com

fooztr 2009-11-05 19:01

Bara att googla min vän :)

http://www.google.se/#hl=sv&source=h...67acff836c098d

Får massor med träffar!

fooztr 2009-11-05 19:01

Bara att googla min vän :)

http://www.google.se/#hl=sv&source=h...67acff836c098d

Får massor med träffar!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:46.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson