WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Er startsida. (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=947)

Thomas 2003-12-13 17:14

Skulle behöva hjälp med en sak.

I utvecklingsarbetet att skapa den perfekta startsidan känns det som jag behöver lite hjälp för att nå målet ;)

Har några frågor vore kul om ni kunde kommentera.

1. Vad har ni för startsida idag?
2. Av vilken anledning har ni den?
3. Vilken egenskap tror ni är den viktigaste för att tillfredställa en bred målgrupp, dvs inte webmasters som ni?

Vore mycket snällt om så många som möjligt kunde svara.

Thomas

Mats 2003-12-13 18:21

Citat:

1. Vad har ni för startsida idag?
Självklart Lastbryggan :D på min arbetsdator, men på dom andra två har vi Aftonbladet.

Citat:

2. Av vilken anledning har ni den?
Lastbryggan av den enkla anledningen att jag vill börja med att se så att allt är ok, sen skrivs ju ordrar ut o.s.v.
Aftonbladet för att se om det har hänt nåt av intresse.

Citat:

3. Vilken egenskap tror ni är den viktigaste för att tillfredställa en bred målgrupp, dvs inte webmasters som ni?
1. Få en överblick på dom senaste nyheterna i Sverige och världen.
2. TV tablå, eller länk till (tv.nu :D )
3. Intressanta länktips som kanske slumpas så att det alltid finns nåt nytt.
4. Nyttolänkar till typ banker, försäkringskassan o.s.v.
5. Shoppingtips med länkar och inte för mycket sponsrade annonser.
6. Reseguider.

Listan kan nog göras hur lång som helst, bara det inte blirför mycket reklam och att inte sidan bli för tung laddad.

// Mats

esra 2003-12-13 18:42

1. jag har http://www.startsidan.telia.se/ och det är av ren lättja (default startsidan när man har telia ADSL). Använder mig aldrig av den och den får mig aldrig att stanna så jag förstår igentligen inte varför.

2. Se tidigare svar

3. Förslag på intressanta hemsidor. Skulle kunna kategoriseras under några olika ämnen för att nå en bredare målgrupp. Men du! Varför finns det inte dynamiska startsidor som man kan anpassa för att få det man vill på individnivå? De länkar jag specifikt är intresserad av, de nyheter jag specifikt är intresserad av osv.

Ett djärvt grepp skulle kunna vara att skippa reklamen helt. Skulle vara helt banbrytande grepp och skulle troligen göra att fler valde din startsida. ;)

Marcus 2003-12-13 20:04

skulle han skippa reklamen helt kan det ju kanske vara svårt att driva sidan med vinst och de pengar han la ut på domänen/bandbredd/underhåll skulle vara svåra att få tillbaka.

själv använder jag ingen speciell startsida eftersom det bara känns onödigt och det (idag) inte finns någon som fyller mina behov - vilka skulle vara svåra att fylla mha endast en startsida.

jag har istället så att min webläsare läser in alla de sidor jag hade igång (i tabbar) när jag stängde av den. samtidigt använder jag oftast hibernate på min windows-dator eftersom det går snabbast att starta upp datorn och dessutom har jag allt igång som jag hade då jag stängde av, inklusive mailklient, webläsaren med sidor osv..

Problem med att få en bra startsida
tar upp en del problem som jag ser det vilket antagligen kan hjälpa lika väl som förslag på saker man förväntar sig. svårt att se en enda viktigaste egenskap eftersom det är helheten som har betydelse.

problemet med en startsida som jag ser det är bl.a. att startsidan inte kan täcka alla områden man är intresserad av.

innehåller den flera undersidor innan man får fram informationen man är intresserad av så kan man istället besöka den egentliga källan (t.ex. aftonbladet/dn/expressen för nyheter). försöker man ändå täcka alla informations-områden genom att fylla förstasidan (utan undersidor) så blir sidan väldigt rörig och innehåller -för- mycket information.

eftersom nyheter och liknande (oftast) är andrahanslevererade (från annan websida/källa) i många fall känns det mer tillförlitligt att gå direkt till "ursprungliga" källan och läsa om det.

all information är inte nödvändig för alla: exempelvis tv-nyheter på webben är inget jag skulle ha intresse av eftersom jag har ett program som påminner mig, visar aktuella kanaler/program då det är något intressant. då vill jag inte slösa tid på en websida att försöka sortera bort det ur utbudet eftersom jag inte alls är intresserad av dubbla informationskällor (åtminstone inte om en sådan sak).

innehåller sidan för mycket reklam kan man lika gärna surfa aftonbladet eftersom dom har så det räcker och blir över. man vill inte att reklamen ska ta plats på den redan trånga startsidan och därför blir det svårt att få det att gå runt rent ekonomiskt för innehavaren. popups och liknande är helt oacceptabelt eftersom man knappast vill se sådana det första man gör när man startar sin webläsare.

Neo 2003-12-13 20:59

startsida: http://buzz.bazooka.se - humor är ett måste!

Jacob 2003-12-14 00:04

Jag tror att det är en klar föredel att erbjuda en enkel webbmail med kort adress. Det finns mängder av "valiga internetanvändare" som vill kunna logga in på sin mail från startsidan.

Filipp 2003-12-14 00:20

1. Jag använder ingen startsida (about:blank).

2. För att det känns snabbare på någe vis. Omedvetet så väntar jag tills startsidan har laddats färdigt innan jag skriver in en annan adress.

3. Om jag skulle ha en startsida så vill jag därför att den ska vara blixsnabb. Innehållsmässigt skulle jag nog uppskatta vädret för dagen och några dagar framåt. Innehållet ska hur som helst ändras från dag till dag.


Lycka till med arbetet!

jannne 2003-12-14 00:50

1. Jag använder google som startsida.
2. För att jag alltid vill kolla upp en massa saker.
3. Ingen reklam, åtminstone ingen som blinkar.

Clarence 2003-12-14 02:54

1.) En liten länkportal jag fyller på själv.

2.) Laddas lokalt snabbare än allt externt och innehåller självklart det jag besöker mest frekvent.

3.) Som med de allra flesta sidor ska den laddas snabbt och inte ha överdriven grafik.

Många vill se väder och senaste nytt (förmodligen från blaskorna expressen, aftonbladet och eventuellt svd, dn).

Möjlighet att gå ifrån standardinnehållet i stil med vad Yahoo! har på sina portalsidor kanske vore något.

Då många icke-webmasters kör med default IE utseende kanske det vore en bra idé med en 'Bookmarks toolbar' á la Firebird (med dropdown-liknande funktioner för kataloger) samt en sökbox (google?). Ger mycket funktion och behöver inte ta mer än runt 20 pixlar på höjden.

Vad som visas på de mest populära TV-kanalerna just nu och/eller när nästa program börjar och vad det är kanske vore något. Om ditt köpta innehåll till tv.nu inte är begränsat till en sajt, skulle det ju dessutom inte lägga till något.

Omg33k 2003-12-14 03:23

http://www.omg33k.com
För att se så allt fungerar ect.

En startsida skall vara snabbladdad och absolut inte ha några popups ect. Vad som finns på den är irrelvant. Man skall ha en sida vars uppdateringar man är intresserad av.

lorens 2003-12-14 04:43

Själv så har ja min sida, SEK Tracker som startsida så jag alltid kommer ihåg att lägga in sedlar om ja fått några nya :)

http://www.lorensonline.com/sek_tracker/

Mitt minne är inte som det borde vara, haha

//Lorens

Anders 2003-12-14 04:52

Citat:

Ursprungligen postat av WN
1. Vad har ni för startsida idag?

pho.nu

Citat:

Originally posted by -WN@Dec 13 2003, 14:14
2. Av vilken anledning har ni den?
För att se så att allt fungerar som det ska.

Citat:

Ursprungligen postat av WN
3. Vilken egenskap tror ni är den viktigaste för att tillfredställa en bred målgrupp, dvs inte webmasters som ni?

Mycket har tidigare nämnts, men jag skulle nog vilja ha:
* Snabbhet
* Väder
* Aktuella rubriker från de störtsa svenska sidorna. Max 1-5 från varje.
* TV just nu och närmast 1-2 kommande program.
* Nyheter inom andra mer specialiserade områden.
* Sökmotor

Helst ska det inte likna alla andra länkportaler/sökmotorer. Personlig anpassning är ju inte heller helt fel.

K-Fluffie 2003-12-14 16:56

Har http://se.msn.com som startsida då jag fick den då jag installerade MSN Messenger.

När jag surfar använder jag ändå "kör"(run) (Windows-tangent + R) i Startmenyn och skriver adressen där i så jag hinner aldrig kollar på startsidan.

I Linux har jag WN som startsida.

Christian 2003-12-14 23:44

Startsida: På min ena dator har jag google.com. Snabbladdad, praktisk. På min jobbdator använder jag Firebird, och då öppnar jag ett helt fång länkar i form av tabbar när jag startar, bl.a. WN.

Egenskaper: En startsida som är lätt att använda, men som är grymt personaliseringsbar. Användaren kan välja ur ett stort fång tjänster och placera dessa på sin startsida. Som My Yahoo t.ex. Hemsidan är uppdelad i rutor, och användaren kan välja vad som ska visas i varje ruta, och hur det ska visas. Typ.

Tobbe 2003-12-15 02:43

about:blank är min startsida idag.

tvprogram (just nu & två närmsta), snabbinloggning banken, idg alt. fetch av nyheter från dig, aftonbladet alt .fetch av nyheter från ab, google snabbsök är nog de funktioner jag som privatperson hade efterfrågat...

hade det varit reklam på sajten hade jag dock gått tillbaka till about:blank igen, ta in pengarna från andra håll istället!

Mario 2003-12-15 03:14

www.google.com är min startsida idag.

jag tror en startsida som man kan göra om efter egna behov är det bästa, det ska vara enkelt att göra om den också, och för dom som inte kan/vill göra om den så ska det finnas en bra default med nyttiga prylar :)

FLASHBACK 2003-12-15 08:51

Jag är lite förvånad över er!?

Att det inte är fler som skapar en egen startsida med just det innehållet som man själv vill ha och typ laddar sidan från hårddisken.
Skäms! och ni skall kalla er för webmasters! ;)
Nä skämt åsido, det är ju faktiskt det man vill ha en startsida till att få det man vill ha på en gång genom att bara starta internetläsaren.

Kom igen nu grabbar och tjejer, inspirera mig till att göra en sån...

Marcus 2003-12-15 09:09

Citat:

Originally posted by FLASHBACK@Dec 15 2003, 05:51
Jag är lite förvånad över er!?

Att det inte är fler som skapar en egen startsida med just det innehållet som man själv vill ha och typ laddar sidan från hårddisken.
Skäms! och ni skall kalla er för webmasters! *;)
Nä skämt åsido, det är ju faktiskt det man vill ha en startsida till att få det man vill ha på en gång genom att bara starta internetläsaren.

Kom igen nu grabbar och tjejer, inspirera mig till att göra en sån...

saken är kanske att man antar (insett?) att det inte finns något riktigt underlag/möjligheter för en startsajt där man kan tjäna pengar och då försvinner ju intresset av att lägga tid och pengar på en sån tjänst ganska fort. fast satsar man bara tillräckligt mycket kraft så kan det ju gå.

jake 2003-12-15 18:15

Citat:

Originally posted by WN@Dec 13 2003, 15:14
Skulle behöva hjälp med en sak.

I utvecklingsarbetet att skapa den perfekta startsidan känns det som jag behöver lite hjälp för att nå målet ;)

Har några frågor vore kul om ni kunde kommentera.

1. Vad har ni för startsida idag?
2. Av vilken anledning har ni den?
3. Vilken egenskap tror ni är den viktigaste för att tillfredställa en bred målgrupp, dvs inte webmasters som ni?

Vore mycket snällt om så många som möjligt kunde svara.

Thomas


1. http://www.infart.nu

2. Ger snabbt överblick över senaste nyheter, väder, och man kommer snabbt vidare till respektive webbsidor

3. Lättanvänd

FLASHBACK 2003-12-15 19:34

Oj, mitt inlägg lät helt fel, Vad jag menar var att varför inte ha en egen sida på hårddisken med egna bookmarks. De som man ändå plöjer igenom varje dag i hopp om att hitta roliga nyheter eller inspiration.

jonas30 2003-12-16 01:31

Använder mig av google.se

Därför att....

Snabbladdad sida
Ingen reklam
stilren och enkel

Dessutom en bra sökmotor som jag i de flesta fall utgår när jag vill veta något.

Så är det!

troxic 2003-12-16 01:42

1. Min hemma gjorda lokala sida..
2. Allt annat på internet e segt, och vill ah den snabbt så man kan komma vidare ännu snabbare.. ;D
3. Att altl finns där, att man snabbt kan komma dit man vill. Text lite kort om nyheter vill man ha mer får man klicka, lite TV grejjs osv..

Marcus 2003-12-16 02:14

Citat:

Originally posted by troxic@Dec 15 2003, 22:42
2. Allt annat på internet e segt, och vill ah den snabbt så man kan komma vidare ännu snabbare.. ;D

min Internet-uppkoppling är snabbare än min hårddisk :rolleyes: näe, men vadå. är allt annat verkligen så segt så skulle man ju inte orka surfa öht? :)

menar, google tex. kan ju inte ta så lång tid att ladda. men okej, innehållet är ju kanske inte direkt det du söker.

ett förslag skulle kanske vara att man på portalen kan skapa en "egendesignad" förstasida som sedan läses ner till hårddisken och läses lokalt i fortsättningen, dvs tills nästa "uppdatering" av den lokala versionen. på så sätt kunde de mer avancerade användarna även gå in och editera delar av den för att uppnå eget resultat. eventuellt kanske genom att göra någon slags mall där informationen visas i mha keywords för detta? blev kanske lite invecklat, men aja...

Kim Torvanger 2004-01-08 00:15

Suck, jag som håller på att jobba på en startsida i ASP som jag
kämpat med rätt länge. DinStart heter den och den är nere just
nu för att jag tänka göra den till en jättebra startsida med tv-
tablåer och allt sånt där.

Hur ska man klara av att konkurrera med skaparen av WN och
Tv.Nu. :(

Till Topic iaf:

1. Tv-Tablåer
2. Horoskop
3. Nyheter
4. Länkar
5. Annat skojj

Andreas 2004-01-08 11:24

1.
Jag använder, och har gjort de senaste åren. Aftonbladet.se som startsida.

2.
Vill snabbt få nyheter, dock börjar jag mer och mer se mycket av det som ren skit, för mycket nöje och ploj.

3.
Nyheter, news.nu är inte dumnt, men för stelt för tillfället.
Valutakurser (SEK mot USD och Euro)
Börs-index , de stora.
Om möjligt livescore till olika sportevenemang, se score24.com eller livescore.com

tv-tablå ser jag inte som något nödvändigt, då tv.nu är enkelt att slå in, och att den har en nästan oslagbar uppställning.
Vilket rent designmässigt är svårt att få in på en portal.


Några tankar
Andreas

Johan H 2004-01-08 20:50

Citat:

Originally posted by WN@Dec 13 2003, 15:14
Skulle behöva hjälp med en sak.

I utvecklingsarbetet att skapa den perfekta startsidan känns det som jag behöver lite hjälp för att nå målet ;)

Har några frågor vore kul om ni kunde kommentera.

1. Vad har ni för startsida idag?
2. Av vilken anledning har ni den?
3. Vilken egenskap tror ni är den viktigaste för att tillfredställa en bred målgrupp, dvs inte webmasters som ni?

Vore mycket snällt om så många som möjligt kunde svara.

Thomas

www.1.nu, såklart!

Nä, jag kör med google.se, ren enkel och nära till allt :D


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson