![]() |
Ok, jag är väl en aning störd som postar det här, det är nog så långt offtopic man kan komma, men jag hade fruktansvärt roligt åt att skriva följande "obfuscerade" PHP-kod.
Vad är meningen med funktionen p() i koden nedan? Det är inte allt för svårt att lista ut om man lyckas "tyda" koden. (Men koden fungerar utmärkt att köra som den är, bortsett från att det är överdrivet otydligt skrivet.) Jag kan tipsa om att funktionen p är av intresse när man studerar heltal (matematik). ;) Den första som gissar rätt kan kalla sig smart. Kod:
<?php |
Citat:
Skulle inte skada med några <ENTER> och tabbar i den koden :P |
Funktionen P() skriver ut 1 om talet som matas in är ett primtal.
|
Rätt! Inte illa Fredrik :)
|
Citat:
Så här såg min funktion ut innan jag förvrängde koden: Kod:
function is_prime($d) { EDIT: Så här såg det ut innan jag drog till med alla onödigheter: Kod:
for($i=0;$i<1000;$i++){print(p($i)?$i.'<br />':NULL);} |
Kod:
for($i=1;$i<1000;print($p==false?"":$i."\n"),$i+=2,$p=true){for($j=2;$j<$i;$j++)$p=$i%$j==0?$p=false:$p;} |
Citat:
|
Citat:
|
Gissa vad denna gör då:
<? function skrivUtnamn($namn) { echo $namn; } skrivUtnamn('kalle'); ?> Den som får fel är en nöt. -Martin |
Om du gillar sånt ska du titta på "orginalet": http://www.ioccc.org/
Kolla koden för en av vinnarna 1994: dodsond1 (http://www.de.ioccc.org/years.html) Ett prgram som spelar othello och där koden ser ut som ett othellobräde... |
Citat:
Jag skrev precis följande kod som ytterligare ett exempel på ... ja gissa :ph34r: Hitta det allvarligaste "felet". Kod:
$email = $_REQUEST['email']; |
Citat:
[email protected]&test=<?return true;?>[massa fulkod o headers...] |
Citat:
Inte så uppenbart för den som litar på funktionernas namn ;) |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:42. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson