![]() |
Tjenare,
Håller på att greja lite med en webbsida men så kom jag att fundera på en sak när jag höll på med css och själva inkluderingen av css filen i html sidorna. Så finns det vad jag vet två sätt och det är. Kod:
<style type="text/css"> |
Båda två är kassa..
Det är inte alltid webläsaren läser in CSS filen och då blir sidan helt ****** up.. Om du använder ASP : <!-- #include file="cssfil.txt" --> Om du använder PHP : <? include("cssfil.txt" ?> Då läses dom in innan dom skickas till klienten (webläsaren) |
Jag håller inte alls med. Alla browsers som, i min mening, stöjder tillräckligt med CSS för att det ska vara någon idé att inkludera stilmallen, stödjer också inkludering genom <link>.
|
Då får det bli <? include("cssfil.txt" ?> för jag använder php i mitt senaste projekt
Tack för hjälpen! |
sa inte att dom inte stöder det... bara det att det kan hända att webläsaren inte laddar in stilmallen - och att det då blir lite konstight (eftersom all text plötsligt blir times new roman och med standard storlek)
|
Vad för annan anledning skulle det finnas till att stilmallen inte laddas? Hänger inte med ...
|
När servern har lite problem så kan det hända att besökarens dator inte lyckas ladda ner hela css-filen, men får hem hela html-filen, och då ser det för jävligt ut som Melin säger. Har noterat det på bland annat Aftonbladet och idg.se och så vidare.
Kör man include slipper man det här problemet, som visserligen är ganska marginellt. |
Problemet existerar, förstås. Men är det inte lite overkill att trycka in CSS i varenda fil då man kan hänvisa till en fil som bara behöver hämtas en gång, och sedan cachas av browsern.. det tror jag dessutom är common practice.
|
Hur menar du Jome?
Man kan alltid ha en headerfil som inkluderar css filen och så inkluderar man bara headern, jag brukar göra så. Så får man samma header på alla sidor, om man nu vill det. Man kan använda require_once() också för att undvika att den includas flera gånger i samma körning. |
En av anledningarna till att man använder CSS (CASCADING style sheets) är väl att webläsaren skall kunna hämta stilmallen en gång och cacha den. Så vitt jag förstår det kan webläsaren visa sidor snabbare eftersom den inte behöver bearbeta stilmallen varje gång. Det måste den ju dock om du skickar med en stilmall på varje sida som visas.
|
Citat:
|
Ok.
|
När jag använder include ("style.css"); i php för att inkludera min .css fil så skrivs bara innehållet i filen ut på sidan, hur ska man göra för att den inte ska göra detta?
|
Du måste ju inkludera en txt-fil med css-koden i :)
I <head> då förstås. |
Tackar, dock kom jag på det efter en stund då jag kollat i ett annat skript :)
|
Kom just på att man glömmer mycket när man använder Dreamweaver till sånt här... :huh:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:22. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson