WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Nykter = Mindre social och trevlig? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=5480)

Andreas Bard 2005-01-13 13:36

Hej!

Har lite funderingar kring att dricka eller inte dricka sprit ...!

Jag själv är hel nykter, och har endast haft en enda riktig fylla i mitt liv. Jag tog ett beslut i mina tidiga tonår att aldrig börja dricka, då bland annat för att jag har allt för mycket alkoholister i min nära släkt och att jag har sett att det kan gå riktigt illa även för unga människor.

Bland unga är det ju väldigt vanligt att supa rejält och det är ju inte många som inte gör det, och jag som nykter har fått höra tjat varje gång jag varit på fest med folk som super att det är konstigt att jag inte super och man har inte lika kul då, man blir inte lika social och trevlig osv osv
Men grejen är den, jag älskar uteliv och allt som har med det att göra utom spriten, att andra dricker gör inget.

Jag är liksom party kungen ändå . . . =)

Är det bara jag som har denna inställningen eller finns det fler?

Blir man mindre social och mindre trevlig när man inte dricker?

Är man inte väldigt "svag" som människa om man måste dricka för att vara social eller är det bara jagsom är så djävla stark :D ?

(OBS! Jag har absolut INGET emot folk som dricker, men däremot på dom som alltid måste gnälla på dom som inte gör det.)

Ha det bäst alla!

Andreas Bard

mypay 2005-01-13 14:57

Well..

Jag är 26 år nu och har fattat samma beslut :)
Mest för att jag insåg att jag aldrig dricker och att jag klarar mig minst lika bra utan det

Det är nog som så att man är inte svag om man måste dricka för att klara av att festa.. däremot är man stark om man står emot ett grupptryck..
Däremot är man osäker om man måste dricka..


Och självklart blir man inte mindre social för att man inte dricker!

Nicke85 2005-01-13 15:13

Om man blir mindre social och trevlig när man är nykter..?
Om man är en blyg person så stämmer det nog, eftersom när man dricker, så vågar man mer. man vågar snacka mer med folk man annars aldrig ens skulle våga hälsa på.

Men jag tror det där är mer... beror nog mer på person till person.

Jag tror det där med att vara nykter på fest är något bra. Ska jag nog ta o testa nästa gång, kan man kontrollera alla sina handlingar i minsta lilla detalj, medans alla andra bara vinglar runt. Roligt kan man ju ha utan alkohol också... se så kul det är att kolla på fullisar när dom gör bort sig. ;)

jimmie 2005-01-13 15:16

Jag vet att de flesta jag känner blir mer öppna när de får i sig lite alkohol och då menar jag inte att de är stupfulla. Är nog samma sak för mig skulle jag tro.

Jag är 20 så jag kanske inte riktigt har mognat än :)

Anders 2005-01-13 15:44

Citat:

Originally posted by jimmie@Jan 13 2005, 16:16
Jag vet att de flesta jag känner blir mer öppna när de får i sig lite alkohol och då menar jag inte att de är stupfulla. Är nog samma sak för mig skulle jag tro.
Nackdelen är väl att många inte har insett att intaget inte behöver vara binärt - antingen super man eller så inte. Någon måtta får det väl vara? Många öppnar sig bara de får hålla i en flaska eller ett glas...

jake 2005-01-13 15:49

att vara nykter på några fester / uteställen motiverar en bara till att fortsätta vara det då man ser hur dräggigt folk (inklusive en själv också?) beter sig då de är fulla.

ztream 2005-01-13 15:52

Jag tycker tvärtom. Jag kan inte vara nykter med påverkade människor för då inser jag hur patetiskt de uppför sig och då går jag hem istället :)

Botemedlet heter alkohol.

Thomas 2005-01-13 16:07

Citat:

Originally posted by ztream@Jan 13 2005, 15:52
Jag tycker tvärtom. Jag kan inte vara nykter med påverkade människor för då inser jag hur patetiskt de uppför sig och då går jag hem istället :)

Botemedlet heter alkohol.

Japp, jag har oxå problem med att vara nykter bland onyktra. Blir bara irriterad.

Citat:

då bland annat för att jag har allt för mycket alkoholister i min nära släkt
Imponerande beslut, karaktär kallar jag det!

Thomas

Saint 2005-01-13 16:18

jag tycker att man är stark om man klarar av att ta sig en sup nu för tiden med tanke på all press på att alkohol och cigg e farligt. okej att partaya nykter men det är inte samma sak som när man bedövar sina sinnen. får man in en perfekt fylla så förstår man hur skönt det är, tyvärr så misslyckas man ofta att få in en sådan :D

Har man bara haft snefyllor och överdoserat alkoholintaget sedan man var ung så är det inte konstigt att många avstår från spriten men jag tycker endast synd om dom då att festa nykter är som att sitta på avbytarbänken när laget är ute och spelar -- man får bara komma in när någon blir jävligt svårt skadad att han inte kan resa sig upp på sin egen hand ;-)

Nä, det finns inget skönare än en bra kompis, 4 bärs var och en bingolott...

guran 2005-01-13 18:48

Jag dricker mest alkohol till mat. Oftast vin och ytterst sällan öl. Mina besök i nöjesvärlden är mest s.k. mogen dans och där passar det inte med alkohol. Man dansar helt enklet dåligt och har sämre kontroll. Dessutom får jag ofta åka bil till danser. Detta är nöje utan alkohol och förbaskat roligt.

Att sätta mig ner med vänner eller främlingar för att dricka sig onykter gör jag näst intill aldrig. Jag kan förstå de som dricker för att de vågar lite mer då. För mig är det mer så att jag tycker det är en förlust att manipulera sig med droger för att uppnå något. Det är en skönare kick att ta sig förbi sin räddsla utan manipulering. Det spelar ingen roll vad det är för något. Och alla människor är rädda för massor med saker. De som säger annat är de räddaste, ty de vågar inte ens erkänna att de är rädda.

Socialt kan det vara svårt att inte dricka. Går jag på en fest och de frågar vad jag vill dricka och jag säger t.ex. vatten blir det tyst i hela rummet och sedan säger flera i kör: "Kör du bil ikväll". Att ge en helt ärligt svar är inte så lätt, ty det känns ofta som om de som dricker då känner sig besvärade av att de dricker för att bli "sociala". Det blir nästan en slags avvundsjuka på att jag kan ha roligt utan sprit.

Jawn 2005-01-13 19:21

Citat:

Originally posted by ztream@Jan 13 2005, 16:52
Jag tycker tvärtom. Jag kan inte vara nykter med påverkade människor för då inser jag hur patetiskt de uppför sig och då går jag hem istället :)

Botemedlet heter alkohol.

hehe samma problem här går bara inte att vara nykter bland påverkade människor då går jag nog hem istället blir bara irreterad och sur.
Tycker dock också att dricka är en social grej aldrig fel att gå ut med ett par kompisar o ta ett par öl och snacka skit.
Tyvärr röker jag också men det är också en social grej hehe om man då umgås med rökare förståss :)

jimmie 2005-01-14 03:35

Citat:

Ursprungligen postat av Anders
Citat:

Ursprungligen postat av jimmie
Jag vet att de flesta jag känner blir mer öppna när de får i sig lite alkohol och då menar jag inte att de är stupfulla. Är nog samma sak för mig skulle jag tro.

Nackdelen är väl att många inte har insett att intaget inte behöver vara binärt - antingen super man eller så inte. Någon måtta får det väl vara? Många öppnar sig bara de får hålla i en flaska eller ett glas...

Jo precis, det handlar ju om att bli "gladfull", gjorde ett litet test idag och alla blev mycket mer öppna när vi väl träffade tjejer på krogen. En ganska lyckad kväll faktiskt ;)

se7en 2005-01-14 03:55

såg nån fjortis på lunar för ett tag sen som hade "jag har inga problem med spriten bara utan" som topic.. började fundera vilket press det är att vara 14 egentligen.. man är tvungen o decka för att vara ball o låtsas vara alkis.. trots det här så har vi fortf. inte lärt oss att säga nej.. som någon tidigare nämde i tråden så kan man inte säga "nej tack" till en drink om man inte kör.. för då kanske folk runt omkring uppfattar en som nykter alkoholist eller så?!

En lyckad fylla är toppen, man tror att man äger dansgolvet iaf..


"Alla barnen söp förutom runar han hade lunar" :rolleyes:

chewie 2005-01-14 09:41

festa nykter?

va ä de?

Björn 2005-01-14 11:28

drack inte en droppe på ett år... varför, ingen direkt orsak, kände inte för det,... det är ok, men att dricka har helt klart sina sidor med. Det är kul, och allt som är kul skall beakas. Dessutom, en folkis är inte lika gott som en starkis, och nuförtiden, (det har tagis många år att koma till den insikten) så dricker jag bira mest för att jag gillar smaken...

viper 2005-01-14 22:45

Hör själv till en av dom som ej dricker sig full och roar sig på det visset, jag klarar av att vara precis lika dum och idiotisk utan alkohol i kroppen när jag känner för det. Jag har inga direkt problem att jag skäms över saker och ting. :)
Man lever bara en gång så då kan man göra det utan att vara full och onykter så man upplever allt så tydligt och skarpt som möjligt.

Visst har jag testat att dricka och visst det går väll bra att dricka till maten osv men jag föredrar min Coca Cola över alkoholen, as the geek i am :)

Jag tycker dock det är jävligt roligt att vara ute på fester när folk är lite onyktra och inte vet vad dom sysslar med, då kan man njuta av skadeglädjen dagen efter när man berättar hur dom skämt ut sig osv. :lol:

Men jag anser också som andra sagt att man inte är vidare stark psykiskt sett om man anser att man måste dricka för att bli mer social och trevlig. Starkast överlever längst!

Mvh,
Viper


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:34.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson