![]() |
2 bifogad(e) fil(er)
Nu minns jag hur jag kände mig veckan före julafton när jag var ett barn…..
I tisdags beställde jag en ”Can-Am Spyder” som ska levereras på Måndag faan vad jag längtar tills jag får den. |
Den ser extremt space'ad ut! :) Men har en viss charm.
|
Hehe.. Cool.. Vilka leksaker det finns nuförtiden :)
|
Citat:
|
vad ær det før fordonsklass på den? svårt att bestæmma mig før om det ser ut som en vespa eller motorcykel :)
|
Den går under B-kort, som jag har förstått det.
|
Hehe, så det ær en bil?! Aldrig i livet :)
|
Oj, det här blir intressant att se.. du måste hålla oss uppdaterade, ska bli intressant vad bilprovningen klassar den som och vad du får betala i försäkring..
|
Ser ut som en riktigt kul leksak! Har inte riktigt förstått poängen med en tricycle över en motorcykel, men ser ju onekligen roliga ut ändå.
|
Man får köra den på B-kort, är den köpt i sverige så är den inregistrerad från början, inga konstigheter. Det är inte som att köra trike, man kan luta den i kurvorna utan att gå upp på två hjul.
Men jag förstår inte varför man köper en sådan istället för: a ) en riktig motorcykel b ) en riktig bil Enda orsaken måste vara att man drömmer om att köra hoj men inte orkar ta A-kort. Berätta! Den verkar onekligen rolig hur som helst. Själv vågar jag inte ta A-kort, skulle inte överleva många år. |
2 bifogad(e) fil(er)
Ser nice ut, fick igår min nya leksak:
|
Citat:
Citat:
|
Citat:
Mer bilder tack! |
Nu vet jag inte om den där är stabilare och säkrare än en vanlig motorcykel men om den är det kan jag bidra med ett skäl till varför jag hellre skulle skaffa en sån:
Jag ser så fjantig ut i läder. Jag är uppväxt med skräckpropaganda om vad som kan hända om man kör motorcykel (eller trampcykel :P) utan ordentligt med skydd och jag spanade in den där på youtube och den verkade riktigt rolig att köra. elitasson: Vad är det för hoj? |
En Yamaha R6 -06. Fixade med försäkring och allt idag så har varit ute och kört runt 20mil idag :P
MickeH Kör du den på ett B-kort eller? |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Såg ett sådant här fordon när jag var ute och körde idag, såg galet nice ut! :D
|
Citat:
|
2 bifogad(e) fil(er)
Har nu kört ca 10mil och har bara en fråga VARFÖR, VARFÖR har jag inte köpt den tidigare??
|
Lutar den av sig själv på något vis när du svänger?
|
Citat:
Nu har jag inte kört så hårt men dom som är duktiga kan nog få den att luta. Jag har varken kört MC eller moped tidigare den enda erfarenheten jag har är att jag har en 4-hjulig som jag köpte förra året. |
Någon som kan jämföra typ triken ovan med en super motard?
Funderar på att bygga om min enduro-hoj till en motard för att köra lite lekfullt till jobbet :) |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:53. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson