WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Bärbara datorer för webbprogrammering? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=37357)

fabianjakobsson 2009-06-11 01:14

Hej,

Tänkte köpa in några nya bärbara datorer till företaget. Kräver webbprogrammering (PHP, MySQL, Ajax, JavaScript, lite Photoshop) mycket datorkraft?

Tror ni det räcker med laptops med 2 ghz celeron, 2 gb ram, GMA graffis, 15.4 tum?

rhuse 2009-06-11 01:33

Ja. Photoshop är det enda som kräver någon som helst prestanda av det du rabblar upp. Med beskrivningen "lite photoshop" så gissar jag att du inte är någon poweruser och då duger det fint.

(Stora ide:s kan ta någon sekund att öppna men när de väl är öppna kommer de flyta på fint)

BjörnJ 2009-06-11 01:38

Jag tycker att det borde gå bra, men det känns lite trångt att jobba på en 15.4" skärm. Om arbetet ofta sker på samma plats, så fundera på att även köpa en större extern skärm, bra tangentbord och mus.

Jag kör med 15.4" plus en större som skrivbordet är utvidgat till.

Köp kanske en laptop först och se hur det går med den innan ni köper flera stycken.

fabianjakobsson 2009-06-11 03:34

mm håller med att 15.4 tums kan vara tråkigt litet...men det var mest för det var billigt. kommer att köpa in minst 19 tummare när det rullar på...

jonny 2009-06-11 06:07

Det beror väl främst på vad man kan köra för upplösning på skärmen om det känns litet eller inte...

rhuse 2009-06-11 14:04

Tycker ni verkligen att 15,4 tum är så litet för kodning? Jag sitter på 14 tum och har inga problem alls egentligen även om jag ofta önskade att jag hade en större skärm när jag gör grafiska saker. Ska man ha större än 15,4 tum kan man ju istället börja titta på en typ en eee box och en extern skärm. Då är det ju ändå inte speciellt bärbart.

(Jag har funderat på en vaio FW med 16 tums skärm men då vill jag ju kunna flytta runt i lägenheten och det är svårt att göra med en stationär.)

fabianjakobsson 2009-06-11 17:10

Citat:

Originally posted by rhuse@Jun 11 2009, 14:04
Tycker ni verkligen att 15,4 tum är så litet för kodning? Jag sitter på 14 tum och har inga problem alls egentligen även om jag ofta önskade att jag hade en större skärm när jag gör grafiska saker. Ska man ha större än 15,4 tum kan man ju istället börja titta på en typ en eee box och en extern skärm. Då är det ju ändå inte speciellt bärbart.

(Jag har funderat på en vaio FW med 16 tums skärm men då vill jag ju kunna flytta runt i lägenheten och det är svårt att göra med en stationär.)

Vad har du för specs för datorns prestanda? Nyfiken=)

Cosma 2009-06-11 18:52

Som designer så skulle jag har jätte svårt att jobba med dom tummen. Minst 20" eller 22" men helst 26" och uppåt. Man får inte samma känsla och jobba så litet.

rhuse 2009-06-11 23:10

Citat:

Ursprungligen postat av fabianjakobsson
Vad har du för specs för datorns prestanda? Nyfiken=)

Vilken av dem?

Citat:

Ursprungligen postat av Cosma
Som designer så skulle jag har jätte svårt att jobba med dom tummen. Minst 20 eller 22 men helst 26 och uppåt. Man får inte samma känsla och jobba så litet.

Det är klart att om man bara ska designa på den så är det ju skönt med en större skärm men ska man mest koda och bara köra "lite photoshop" är det nog ganska rimligt att göra avkall på lite skärmutrymme för att hålla ner kostnaden.

nosnaj 2009-06-11 23:30

Man ska inte underskatta en stor skärm, det är skönt kunna ha två fönster intill varandra, tex api eller annat smått och gott. 2 skärmar går ju också bra. Jag hade inte velat programmera en längre tid på en bärbar och inte utan extern skärm.

fabianjakobsson 2009-06-12 08:24

Citat:

Originally posted by nosnaj@Jun 11 2009, 23:30
Man ska inte underskatta en stor skärm, det är skönt kunna ha två fönster intill varandra, tex api eller annat smått och gott. 2 skärmar går ju också bra. Jag hade inte velat programmera en längre tid på en bärbar och inte utan extern skärm.
Vad rekommenderar ni för programmerare som arbetar på kontor, stationära datorer med 1 stor skärm (ex 30tums) eller stationär med 2 skärmar (2*24tums)? Eller föredrar ni laptop (15.4 tums) med en extern (24-30tums skärm)?

För- och nackdelar med desktop resp. laptop för programmerarna? Är det exempelvis bra att de har en möjlighet att ta hem datorerna och jobba, eller är det bättre att de alltid jobbar på plats?

fabianjakobsson 2009-06-12 08:25

Citat:

Ursprungligen postat av rhuse
Citat:

Ursprungligen postat av fabianjakobsson
Vad har du för specs för datorns prestanda? Nyfiken=)

Vilken av dem?

Samtliga

KristianE 2009-06-12 08:51

Tänk på vilken extern upplösning er laptop
klarar av. Det låter som en billig historia
där skärmen ligger på 1280x800. Grafik-
kortet klarar antagligen inte mycket mer
än så över VGA.

Är det Vista som ska användas så är 2 GB
RAM på tok för lite. Minst 3 GB för att ens
vara någorlunda användbart. Och Celeron-
processorer skulle jag inte ens titta åt -
inte ens de nya dubbelkärniga. Core2Duo
kostar inte så mycket mer och man får
bra mycket mer prestanda för pengarna.

Jonas 2009-06-12 11:20

Du nämner inte vad det är för Intel GMA kort, problemet jag ser är hur GFX skall kunna driva dom högre upplösningarna man får med extern skärm, störs du inte av fläktljudet så är det lugnt.

Jine 2009-06-12 11:30

Jag sitter själv på en billigt HP 550 med 2GB ram.
Jobbar som programmerare med inriktning PHP/backend och sitter och knackar kod dagarna i ända. Skön stil på min dator iaf, och fungerar klockrent för det den ska göra =)

Dreamweaver (hatar jag) fungerar klockrent och likaså Photoshop CS4 utan problem.

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=389315
HP 550 NA948EA - 2,0GHz 1GB+1GB 160GB DVD±RW 15" ~ 3500kr
Just för sekunden så sitter jag vid min 24" widescreen med upplösningen 1920x1280 utan några som HELST problem.

MEN. Lättast är väl att fråga personerna som skall koda - vad dom tycker själva

Ara 2009-06-12 17:48

Om du köper en snabb och bra dator kommer du såklart att spara in tid.

Ett tips är att inte snåla på inköp av hårdvara det är ju en så liten del av onstnaderna för att ha anställda.

BjörnJ 2009-06-12 21:12

Personligen skulle jag gärna ha 3 st 1600x1200 4:3-skärmar. Kanske ca 22" (antalet tum blir mindre för samma yta när det är 4:3 istället för 16:9). Tyvärr är ju 4:3 väldigt ovanligt nu.

Jag tycker att jag inte har nytta av fulla bredden på min widescreen (1920x1200), men höjden utnyttjar jag.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson