WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Hur många besökare från sökmotorer? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=35600)

kw_wasabi 2009-03-08 04:01

Tyckte det vore intressant att se hur mycket trafik ni får från sökmotorer. Hoppas jag inte tänkt helt fel med intervallen i omröstningen.

Av någon anledning kom det inte med att det gäller antal besökare/dag till din besöksmässigt bästa webbplats.

oloflolof 2009-03-08 07:34

Jag tycker det är lättare om man kollar på hur många procent som kommer från sökmotorerna.
Ungefär 50% av mina besökare har den senaste månaden kommit från sökmotorerna. :)

Craxen 2009-03-08 07:54

Procent ger en rättare bild.

På en av våra siter så har vi 95% och på en annan 60%

Lindahl 2009-03-08 10:17

70% från Google, 3-4% från andra sökmotorer.

Egentligen ganska skrämmande. Syns man inte på Google finns man inte.

kw_wasabi 2009-03-08 14:55

Jag tänkte på att ha omröstning om procent av besökarna från sökmotorer. Men jag tycker också det är intressant att se det faktiska antalet besökare. För min del kommer ca: 25% av besökarna från Google på bästa sajten, medan mina andra sajter snittar 75%.

kw_wasabi 2009-03-08 15:03

Citat:

Originally posted by Lindahl@Mar 8 2009, 11:17
70% från Google, 3-4% från andra sökmotorer.

Egentligen ganska skrämmande. Syns man inte på Google finns man inte.

Håller med om att det är skrämmande. Jag är uppväxt med att länkbyten i första hand ska generera trafik och inte vara ett verktyg för att få upp sidans ranking. Numera försöker jag få ut båda delarna av varje länkbyte för att inte vara för beroende av Google. Detta visar sig på statistiken då 35% av mina besökare kommer från hänvisningswebbplatser och 30% är direkt trafik.

tartareandesire 2009-03-08 15:08

Antal säger ju ingenting..... Känns ganska meningslöst om man inte räknar andelen. Dessutom så är det lite svårt att svara om man har flera sidor eftersom det skiljer sig väldigt mycket. Andelen från sökmotorer (inte enbart Google då) varierar för mig från ca 40 till 90 procent.

Tycker också Googles dominans är skrämmande. Även om jag tycker de gör ett bra jobb överlag så kontrollerar de många människors levebröd vilket inte är särskilt lyckat och kanske kräver någon form av politisk insats. Det visades ganska nyligen ett inslag i TV som handlade om en amerikansk man som länge drivit ett webbaserat företag och nått en nivå där han kunde hålla ett tiotal anställda på heltid. Så rasade deras sida i Google, han blev tvungen att avskeda samtliga och gick till sist i konkurs.

Googles förklaring: "Företagets verksamhet är inte intressant eller viktig för Google."

martine 2009-03-08 18:48

I absoluta tal har jag ingen aning. Runt 50 % från en av de sajter jag administrerar dock.

Hursomhelst är det ju en mycket stor andel av besöken som är sökmotorer faktiskt.

Rond 2009-03-08 23:08

På min viktigaste sajt varierar totalt antal besök kraftigt beroende på säsong så antalsuppgiften är inte intressant. Även andelen från sökmotorer i procent varierar, den ligger mellan 25-50% på direkta sökningar. Google:s andel bland sökmotorvolymen är 96-98%. Läste någonstans att svenskar är bland de mest Google-frälsta i världen. Det heter ju numera att Googla...

adam.b 2009-03-08 23:18

7% från google

Oggeh 2009-03-09 01:47

44% från sökmotorer, brukar ligga på 20-30 besök/dag men idag slog (söndag) ny rekord på 63.

kw_wasabi 2009-03-09 01:54

Citat:

Originally posted by adam.b@Mar 9 2009, 00:18
7% från google
Jag vill ha låg procent från sökmotorer. Det får dock vara många besök till antalet, men det känns tryggare att ha en klar majoritet av besöken i form av direkt trafik eller hänvisningswebbplatser.

Med många besök från hänvisningswebbplatser (Analytics-term jag börjat använda) sprider man risken och blir inte beroende av en trafikkälla. Mycket direkt trafik brukar ju vara ett tecken på att webbplatsen är uppskattad och då kan man få mycket marknadsföring gratis.

Cykelpedal 2009-03-09 03:23

Min största sida får 20% från sökmotorer i dagsläget. Jag vill att den summan ska bli väldigt mycket större, då det känns lite som om många besökare missar sajten.

Därför försöker jag anpassa den mer efter sökmotorerna och bättre html, hoppas det går så bra som jag vill.

EternalSunshine 2009-03-09 07:43

44-46% i medel för 3-4 webbsidor.
1. Skapar en "SEO strategi" för hur jag vill ha det och hur jag ska göra för att få det på det sättet innan jag går online.
2. Skriver alltid för sökmotorerna, på gott o ont.

BarateaU 2009-03-09 08:58

Typ 67% från sökmotorer.

tartareandesire 2009-03-09 09:49

En låg procentsats vad gäller trafik från sökmotorer är bra såvida man har väldigt mycket besökare men annars så ligger man dåligt till.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:25.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson