WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Bineros kontrollpanel (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=35249)

JulleBoy 2009-02-19 11:20

De må vara prisade för sin kontrollpanel men det är nog den absolut sämst kontrollpanelen jag har använt, sett ur ett användarvänligt perspektiv. Menyerna i kontrollpanelen har absolut noll kontinuitet, innehållet i huvudmenyn förändras när man växlar mellan olika sidor och undermenyerna försvinner när man klickar sig djupare i sidhierarkin. Hade förväntat mig något bättre med tanke på allt positivt man har hört om Binero. Någon som håller med eller är det jag som vaknade på fel sida idag, och igår?

Torreman 2009-02-19 13:05

Är nog beredd att delvis hålla med. Vad jag förstår så är det cpanel som körs i bakgrunden? eller?

Men fokus verkar vara på snygg design istället för funktionalitet. Jag hade föredragit cpanel's default gränssnitt. Men för mig duger deras kontrollpanel, även om jag hade föredragit en färglössida ala Jakob Nielsen.

dannegrun 2009-02-19 13:09

Jag håller med till fullo. Den största anledningen till att jag bytte från dem och valde ett med cPanel istället som jag har på övriga konton. Den andra orsaken var att det inte går att få egen adress till webmailen (typ webmail. mindomän. se) utan man måste gå via deras hemsida för att kunna logga in. Det räcker inte att kunna sin e-postdomän, man måste också känna till att den är kopplad till Binero och vad de har för hemsida. Inte så lätt att förklara för någon som inte har koll på vad ett webbhotell är, men ändå vill ha en e-postadress.

Har svårt att förstå hur de kan få pris för kontrollpanelen. Är helt klart den sämsta jag testat. Hörde dock att det var något nytt på väg, men det verkar dröja.

Tobab 2009-02-19 13:20

Kan bara instämma att det vore bättre med cPanel så man har allt samlat. Som det är nu så sköts ju lite via kundcenter och lite via kontrollpanelen. Men de är väl medvetna om det och jobbar på något nytt frågan är bara när den nya kontrollpanelen kommer.

BarateaU 2009-02-19 13:38

Tycker den är aningen rörig också.

Aleborg 2009-02-19 14:05

Jag håller helt och hållet med, den är rörig och flera saker kan missuppfattas ordentligt, t ex som var man ska lägga till en domän osv för att få den i kontrollpanelen eller bara i DNS-hanteraren.
Vi har idag separata system för:
- kontrollpanel för Linux(DirectAdmin)
- kontrollpanel för Windows(egen byggt)
- DNShantering
- supportsystem

dessa är i ett stressat läge ihopbundna i vårt kundcenter, därav rörigheten.

Just nu har vi högsta fokus på:
* Nytt kundcenter, mer användarvänligt
* Ny wiki, bättre upplägg och fler guider
* Nytt system, kontrollpanel som täcker både Windows och Linux.

Kundcenter och wikin uppdateras i mars/april och systemet/kontrollpanelen uppdateras under sommaren.

mephisto73 2009-02-19 14:33

Ja nytt adminpanel behövs absolut, men jag måste samtidigt säga att hostingen är av absolut toppkvalitet så långt (1 månad).

Vi kör en sajt (php/mysql) med omkring 20k pv/dag och den flyter på hur bra som helst på företagspaketet.

kw_wasabi 2009-02-25 04:10

Har ingen erfarenhet av Binero, men det är alltså inte bara Loopia som är i stort behov av ny kontrollpanel.

elitasson 2010-01-06 21:03

Då bumpar jag denna tråden och undrar samtidigt om inte Binero hade på G med en ny kontrollpanel? Någon som har mer info?

allstars 2010-01-06 21:19

De har ju ändrat.

ooskar 2010-01-06 23:35

Citat:

Ursprungligen postat av allstars (Inlägg 20337999)
De har ju ändrat.

Ärligt talat, har bara besökt kontrollpanelen en gång sedan jag beställde mitt webbhotellskonto, och den var extremt rörig?

Loopias däremot är väldigt lättförståelig. Ones är helt okej med.

elitasson 2010-01-07 10:38

Okej, trodde de skulle uppgradera sin kontrollpanel utifrån den som de har just nu, men kanske fått fel för mig.

tartareandesire 2010-01-07 11:51

Tycker själv att den är helt okej, det är inte så ofta man behöver kontrollpanelen och man lär sig snabbt att hitta rätt.

Bjorne 2010-01-07 16:19

Kontrollpanelen är helt värdelös. Jag har fått ringa och maila flera gånger bara för att helt enkla saker är helt omöjliga att genomföra i den. Plus allt jobbigt javascript de har och extremt ologiskt menysystem gör att ändra en CNAME record kan bli ett helt äventyr. Lyckligtvis har de väldigt trevlig och alert support personal som mer än väger upp nackdelarna.

Eric Sigurdsson 2010-01-08 18:25

Jag tycker fortfarande att Binero bör rekrytera en webbdesigner är erkänt duktig på användarvänlighet och tillänglighet. Missförstå mig inte, jag snackar inte om designen i sig, utan hur allting är upplagt. Strukturen är helt klart bristfällig.

Förövrigt så tycker jag inte det finns någon kontrollpanel som är riktigt bra. Den bästa kontrollpanelen jag stött på rent strukturmässigt är faktiskt VHCS (gratisvara). Visst, den är osäker och saknar en hel del funktionalitet men som sagt, de har tänkt ett steg längre när det gäller användarvänlighet och struktur.

tartareandesire 2010-01-08 21:23

Citat:

Ursprungligen postat av Bjorne (Inlägg 20338139)
Kontrollpanelen är helt värdelös. Jag har fått ringa och maila flera gånger bara för att helt enkla saker är helt omöjliga att genomföra i den. Plus allt jobbigt javascript de har och extremt ologiskt menysystem gör att ändra en CNAME record kan bli ett helt äventyr. Lyckligtvis har de väldigt trevlig och alert support personal som mer än väger upp nackdelarna.

Vad är det för enkla saker som inte går att genomföra menar du? Jag har inga problem med sådant...

Anders Larsson 2010-01-08 21:36

Det största problemet är att den är så oerhört långsam. Därefter att den är rörig, ostrukturerad och svårt att hitta mellan olika domäner etc.

Ska jag tex ändra vilken IP-adress som kan accessa mina MySQL databaser måste jag klicka på:

1. Hantera domänen xxx
2. Klicka på fliken databaser (som innehåller alla, inte relaterat till domänen)
3. Klicka på avancerade inställningar
4. Klicka på databasens namn
5. Redigera accessinfo.

Berätta gärna det logiska i att inte ha en flik för databaser, utan att jag måste hitta den under (valfri) domän-inställning.

Ibland hamnar man på "serverns" kontrollpanel när jag trycker start, ibland i nån allmän kontrollpanel och på nåt vänster hamnar jag ibland i domänhantering.

Nej, usch och fy, Sveriges vänligaste webhotell - Sveriges sämsta kontrollpanel.

** tillägg.

När jag loggar in finns det "Kundcenter" och "Kontrollpanel" som alternativ i menyn.

Kundcenter ger mig alternativet "Hantera domänen xxx", men inte direkt en lista över de domäner som finns, utan den jag senast använde.

Kontrollpanel ger mig en lista över alla domäner, som leder till samma sida som när jag klickar på "Hantera domänen xxx" under kundcenter.

Klickar jag mig vidare till Avancerade inställningar, dyker ett nytt menyalternativ upp - Domänhantering. Men nej, det är inte DNS, förnyelse och ändring av domännamn som man kan tro, utan inställningar för hur många mb hårddisk den domänen för använda, etc.

Som en bonus står det att jag har valt språket engelska, oavsett vilket språk jag har aktivt. När jag byter språk står det "Cannot show page" och ingenting mer händer.

När jag är i den "avancerade kontrollpanelen" finns det inget sätt att komma tillbaks till den "vanliga kontrollpanelen", utan det ersätts istället med menyalternativet "Filhanterare".

StateCollapse 2010-01-08 22:26

För oss som är nybörjare inom detta så tycker jag att den är jättebra. Användarvänlig och allting står rakt framför ögonen på en. Den funkar riktigt bra för mig trots att jag sa upp mitt konto hos dom idag. När jag kommer tillbaka så kommer jag absolut att välja Binero, sjyst kundtjänst och bra användarpanel.

Helix 2010-01-08 22:43

Jag har vant mig och kan leva med den. Dock skulle det vara skönt om sidan efter inloggningen skulle ladda lite snabbare. Den är seg ...

tartareandesire 2010-01-09 11:28

Citat:

Ursprungligen postat av Terabyte (Inlägg 20338338)
Jag har vant mig och kan leva med den. Dock skulle det vara skönt om sidan efter inloggningen skulle ladda lite snabbare. Den är seg ...

Det håller jag absolut med om, jag har hellre än snabb kontrollpanel helt utan grafik än allt strunt Binero har lagt sig till med.

henkeman 2010-01-14 17:50

Jag kommer precis från deras så kallade kontrollpanel efter att ha reggat ett konto. Och jag är fortfarande sjösjuk.

En rörigare upplevelse har jag sällan varit med om. Håller med JulleBoy fullt ut. Okej, nu hör väl inte webbhotell till de vassaste GUI-makarna, men kom igen, har de fått pris för detta? Funktionerna må vara hur kraftfulla som helst - men man måste ju hitta dem!

Snälla Binero, säg att ni har en förbättring på gång. På riktigt. I övrigt har jag hört väldigt bra saker om er. Med en bättre panel skulle ni sopa banan med konkurrenterna.

(hör gärna av er om ni vill ha konkreta tips och synpunkter)

Tack för mig,

/Henrik

Yoghurt 2010-01-14 19:37

Citat:

Ursprungligen postat av Kjette (Inlägg 20339128)
Vi har skrivit här och där att vi håller på med en ny kontrollpanel / plattform och kommer släppas snart.

När är "snart"?
Funderar själv på att beställa ett företagskonto hos er men p.g.a kontrollpanelen så ser det just nu ut som att det får bli ett annat webbhotell.

tartareandesire 2010-01-14 21:40

Citat:

Ursprungligen postat av Kjette (Inlägg 20339136)
Det handlar om veckor, men om du beställer nu så kommer du migreras därefter, sedan om du har svårigheter med kontrollpanelen så hör gärna av dig till vår support så hjälper vi dig mer än gärna.

Inte för att klaga (tycker själv ni är bäst i landet när det gäller shared hosting) men jag tror de flesta väljer att vänta till dess den verkligen är på plats :)

Anders Larsson 2010-01-14 23:50

Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire (Inlägg 20339144)
Inte för att klaga (tycker själv ni är bäst i landet när det gäller shared hosting) men jag tror de flesta väljer att vänta till dess den verkligen är på plats :)

Ja, den nya kontrollpanelen har ju varit på gång ett tag, mer än ett halvår sedan det snackades om det "officiellt". I september fick jag förhoppningen "besttest i december" men det blev inget för mig.

Har starkt för mig att Jonathan utlovade en ny panel, men det kan ha varit i min fantasi.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson