WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Bostadsrätt - sälja eller vänta? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=35187)

Undoredoo 2009-02-17 09:12

Väldigt off topic, men jag gissar på att alla duktiga entreprenörer här på WN även har koll på bostäder :)

Blir inte riktigt klok på hur man ska förhålla sig till bostadsmarknaden just nu. Sitter med en 2:a mitt på söder (Stockholm), fräsch och bra standard, men inte topprenoverad. Nyligen gick en 3:a i huset för 42000 kr/kvm, och den lägenheten har normal standard. Man börjar ju onekligen fundera på om det är läge att sälja nu, eller vänta. Vi vet att vi kommer vilja flytta om ca 1-2 år, men frågan är om läget är sämre då. Det vore extremt jobbigt att bli "tvungen" att sälja och göra brakförlust under en period när arbetslösheten har blommat ut ordentligt... :(

Tanken är alltså att köpa något större, inte lika centralt.

När man sneglar på de budgivningar som äger rum så tycker jag det påminner om hysterin som var för ca 2 år sen, när vi själva köpte.

Vad tror ni? Är det läge för affärer nu?

BarateaU 2009-02-17 09:50

Tror det är bättre att vänta.
Man ser att de har fallit en del, men inget markant skulle jag säga.

I mitt område gick de precis före "svackan" lyor för typ 35k/kvm, och nu ligger det en bit under de men knatar upp för berget igen.
Och folk är försiktiga då de har läst på aftonbladets löpsedel att finanskrisen äter en ur huset så alla är så rädda så rädda så.

Inte känt av krisen de minste förutom att man blivit bombarderad av media, när jag köpte min lägenhet så låg 2års räntan på 4,7%, nu idag ligger den på 3,45%.
Så folk börjar köpa lite lättare igen.

Men behåll den ett tag till.

Edit:
Kollade räntan nu, 3,03% för 2års bindning "sbab".
Fi fan säger jag, hoppas de håller sig i en månad så lånen kan få den räntan istället.

rocky 2009-02-17 09:54

Jag skulle ha sålt, bor själv i Stockholm och märker hur många får sparken och det är nog bara en tidsfråga innan det syns på bostadspriserna.

Många dårar har inte ens a-kassa.

Undoredoo 2009-02-17 10:09

Citat:

Originally posted by BarateaU@Feb 17 2009, 10:50

Men behåll den ett tag till.

Så du gissar alltså att priserna kommer stiga ytterligare på kort sikt?

Adestro 2009-02-17 20:13

På kort sikt lär priserna i Stockholm innerstad öka eller iaf. ligga kvar på samma nivå i takt med att riksbanken sänker räntan mot 0. Men sen bär det nog av neråt en period. Ingen sommar är för evigt.

jonny 2009-02-17 21:06

Priserna har ju ökat trots allt, förmodligen beroende på räntesänkningen. Frågan är väl hur mycket mer reporäntan kan sänkas och därmed hur mycket den kan påverka prisökningen.

På sikt kommer din bostadsrätt med största sannolikhet stiga i pris, jag tror priserna kommer att fortsätta uppåt i någon månad till åtminstone. Framåt sommaren eller hösten finns det väl en risk att priserna kan börja dala.

rhuse 2009-02-18 00:23

Låt mig först göra klart att för såna här stora beslut bör man inte lyssna på rådgivare som har part i frågan (t.ex. banker och mäklare) och inte heller i så stor utsträckning lyssna på hobbyanalytikers, ofta dåligt underbyggda, förutsägelser. Det inkluderar min egen text nedan om någon undrar. Fatta mig inte fel, WN är underbart för webbfrågor då det finns experter från alla webbens hör samlade här men ekonomifrågor är något jag tycker att man ska skaffa sig en uppfattning om själv.

Nu till min analys: Tittar man på bopriserna i sthlm så har vi inte sett ett speciellt stort fall än. Just nu skulle jag dessutom säga att vi ser ett litet uppsving på markanden i och med riksbankens räntesänkningar. Men faktum är att vi har sett stora varsel i hela Sverige och arbetslösheten är på väg upp. Nu kanske någon skulle vilja hävda att det inte drabbar sthlm men jag skulle vilja hävda att det kommer göra det, bara senare i och med att neddragningarna i tjänstesektorn brukar komma sent i cykeln.

Tittar på historiska fakta så kan man se att vi i Sverige normalt brukar ligga något år efter USA i de flesta kurvor och eftersom bostadspriserna inte bottnat där än så är det en ganska rimlig _gissning_ att de inte bottnar här inom ett år. Det finns ett tydligt exempel på det om man studerar nedgången i början av 90-talet.

Normalt brukar man säga att folks sysselsättning är betydligt viktigare än räntan när det kommer till bostadspriser. Hurvida det stämmer på södermalm tänker jag inte uttala mig om men faktum är att sysselsättningen antagligen kommer sjunka det närmaste året och bostadspriserna följer då antagligen med.

Men bostadsinvesteringar är alltid svårt och jag skulle faktiskt råda dig att sitta kvar i din lägenhet tills du faktiskt behöver byta. Chansen finns ju att du sitter i en riktigt bra sits då eftersom priserna brukar stå sig bättre i centralare områden. Alternativet hade ju varit att försöka sälja nu och förvalta pengarna för att motverka eventuell inflation (och den ökade kostnaden i form av hyra?) vilket kan vara nog så svårt i rådande ekonomiskt läge. Speciellt om man inte är någon aktieklippa direkt vilket de flesta av oss inte är. 80% av oss tror att vi är bättre än genomsnittet och bara en bråkdel kan överavkasta i förhållande till index när alla avgifter etc är inräknat.

Undoredoo 2009-02-18 09:01

Man får tacka för ett gediget inlägg.

Fast väl gäller vem man ska lyssna på så tycker jag nog att det är bra att få så mycket input som möjligt. Det blir inte så många kvar om man inte ska lyssna på banker, mäklare eller hobbyanalytiker. ;)

Tycker att din analys låter rimlig, bortsett från alternativet att sälja och sen förvalta pengarna. Man måste ju tyvärr ha någonstans att bo och bra hyresrätter med kort kötid växer ju inte på träd direkt. Det man vill lyckas med är ju att sälja för så mycket som möjligt, och köpa nytt så billigt som möjligt. Den ekvationen går ju tyvärr inte ihop i alla lägen.

Jag tror vi har kommit fram till att ta det lugnt och göra det vi kan för att lägenheten ska vara attraktiv när marknaden stabiliseras (när nu det blir).

Tack för bra input!

Davve 2009-02-18 10:33

Som det är nu så bör du vänta. Jag letar hus att köpa just nu och priserna är rätt låga nu. Har du möjlighet så vänta ett tag det lär vända snart igen.

BarateaU 2009-02-18 13:03

Sen är det ju så att trycket på inflyttning till Stockholm inte direkt minskar.
Så länge det fortfarande flyttar in folk så måste folk bo någonstans och är då villiga att betala.

Men i en underljuvlig framtid när man kan få hyresrätt utan att vänta 15år så kanske inte bostadspriserna blir lika höga, men hur troligt är de.

Sitter och jagar via bostadsförmedlingen och har bara stått i ett par år, och har ingen chans.
Jag köpte just pga att jag var trött på att bo i andra hand och flytta runt var 6'e månad.

jake 2009-02-18 15:39

Antagligen kommer priserna att vara mycket lägre om 2 år. Den nedgången vi sett under slutet av 08 har ju bara varit en liten dipp, och nu går det kanske lite upp igen innan det vänder ner ordentligt.

http://www.inkomsten.se/boprisernas-utveckling/

Men om du ska flytta till en större lägenhet är väl utvecklingen antagligen ganska likvärdig för det du kommer att köpa så då spelar det nog inte så stor roll.

Magnus_A 2009-02-18 18:05

Om ni ska sälja och köpa igen så förändras antagligen båda lägenheternas värde samtidigt. Det betyder att det är bara mellanskillnadens storlek som skiljer. Sen beror det på hur högbelånade ni är. Är det lite marginal kan man förbättra sitt läge genom att sälja och köpa en billigare och på det viset minska sin risk. Men man ska inte sälja och köpa på spekulation, nu får man skatta bort en del av eventuell vinst eller betala ränta oavsett om man köper nytt eller inte, och det måste också med i kalkylen.

Kristofer 2009-02-18 18:49

Jag tror att räntan har högst förklaringsgrad när det gäller att beskriva bostadsprisernas utveckling och som en god tvåa bör arbetslösheten (sysselsättningen) vara.

Att förutspå räntan är ingen enkel sak men som det ser ut nu går vi mot nollränta, dvs reporäntan som idag är 1% är påväg neråt och man räknar med lägre räntor fram till hösten 2009 (åtminstone till augusti). Vissa räknar med att dessa låga räntor, som är starkt förknippade med lågkonjunkturen, håller i sig en bra bit in på 2010.

När konjunkturen väl vänder upp kommer riksbanken höja räntorna igen och det som skiljer sig denna gång mot förra högkonjunkturen är att Riksbanken då höjde för lite och för sent. Därför fick vi en 4.3% inflation (toppnotering) och då de ska lära av sina misstag kan man misstänka att de kommer vara snabbare på att höja räntorna när det väl har bottnat och börjat vända uppåt.

Med detta i beaktande kan man tänka sig att priserna på bostäder bör hålla sig på denna nivå eller stiga fram till iaf hösten 2009, förutsatt att det är korta räntor (rörliga) som är ledande i prissättningen.

Det finns dock otroligt många andra saker som spelar in och kan ha motverkande effekt. Allmänheten har nu haft svårare att få lån än tidigare, något som kan förbättras och då öka efterfrågan. En ökande konjunktur bidrar givetvis också till ökad kreditgivning och därmed efterfrågan.

Som någon annan sa, om du ska sälja för att direkt köpa något annat, då spelar det inte så stor roll när du gör det. Detta under antagande att bostadsmarknaden påverkas likvärdigt i både området du köper och det du säljer i.

Ska du sälja för att backpacka jorden runt några varv tror jag det kan vara läge att sälja under 2009 och inte vänta till de högre räntorna kommer.

Jonas 2009-02-18 22:11

Helt klart rätt tid att köpa, men helt fel tid att sälja.

Om du väntar tills priserna börjar peka uppåt så kan/kommer man tjäna mer.

Undoredoo 2009-02-19 08:47

Citat:

Ursprungligen postat av Jonas
Helt klart rätt tid att köpa, men helt fel tid att sälja.


Moment 22 för min del alltså :(

Citat:

Ursprungligen postat av Jonas
Om du väntar tills priserna börjar peka uppåt så kan/kommer man tjäna mer.

Men priserna verkar ju redan ha börjat peka ganska bra uppåt. Frågan är bara hur länge det håller i sig.

rhuse 2009-02-19 23:07

Undoredoo: Precis som Magnus_A beskrivit tidigare så spelar marknadspriset i allmänhet ingen större roll om du tänkt köpa och sälja samtidigt. Då kommer du inte göra någon större vinst hur du än resonerar. Det du däremot kan ha i åtanke är, precis som han också skrev, att ett lägre utgångspris medför mindre risk. Byter du upp dig när marknaden är "i botten" så är risken att den kommer sjunka betydligt mindre och sjunker den kommer du troligen förlora mindre räknat i kronor.

kullervo 2009-02-19 23:40

Har man en riktigt schysst lya i Stockholm idag så kan man snabbt kränga den till ett högt pris. Det är min uppfattning efter att ha varit på 30-35 visningar sedan november. Men då gäller det att lägenheten är något extra och "allt det vanliga" stämmer. Jag har sett ett flertal 30-50m2 (vilket jag kollat på) som gått för runt 60.000m2. Men det räcker alltså med att något är mindre bra för att priset ska hamna på en normal nivå.

Fram till för ett år sedan var kvadratmeterpriset väldigt lika mellan lägenheter. Det var nästan skit samma om lägenheten var ett ruckel innuti eller om det var i exklusivt toppskick. Idag märks det mycket större skillnad på priset där det t.om. verkar vara svårt att få bud på de i sämre skick. Planlösning och annat fundamentalt verkar också spela mer roll nuförtiden vilket känns sunt.

En lustig grej verkar vara bristen på sökverktyg för lägenheter till salu. Jag förstår inte hur det kan finnas så många söktjänster (Hemnet, Boliga, Boli, Bospindeln etc.) utan att någon av dom faktiskt är bra. Bla. medför det att lägenheter med lite udda parametrar inte får några besökare på visningarna. T.ex. köpte jag själv en 4 år gammal lägenhet på Fridhemsplan i fredags för bra pris. Den har lite knasig planlösning och förmodligen gjorde det att folk inte hittade den, för det var nästan inga folk på visningarna.

Undoredoo 2009-02-20 09:13

Citat:

Originally posted by kullervo@Feb 20 2009, 00:40
Den har lite knasig planlösning och förmodligen gjorde det att folk inte hittade den, för det var nästan inga folk på visningarna.

Men kan inte det lika gärna bero just på den knasiga planlösningen? När vi kollar runt på olika lägenheter på t ex Hemnet så struntar vi kategoriskt i lägenheter med dålig planlösning, eftersom vi vet att det inte går att få till ett bra boende.

Undoredoo 2009-02-20 09:39

Citat:

Originally posted by rhuse@Feb 20 2009, 00:07
...så spelar marknadspriset i allmänhet ingen större roll om du tänkt köpa och sälja samtidigt. Då kommer du inte göra någon större vinst hur du än resonerar.

Förvisso sant, men det vore ju trevligt att iaf få tillbaka det vi gav för den nuvarande lägenheten, för att på så sätt få lite renoveringskapital till en ny lägenhet.

För det är väl i princip den strategin som lockar mest, alltså sälja nuvarande lägenheten, för samma pris som vi gav + plus lite till helst, köpa en större lägenhet utanför stan, och renovera. För vad vi märker så ligger renoverade lägenheter utanför stan på en lite för hög nivå.

Kan nämna att vi för den nuvarande lägenheten betalade ca 41000 kr/kvm när det begav sig. Detta var under en period då 2:or utan problem kunde landa på 50000-60000 kr/kvm.

Edit: priserna gäller alltså innerstan.

kullervo 2009-02-20 21:43

Jag har inte sagt att det ska vara till någon nackdel. Om lägenheten hade varit mindre hade säkert fler hittat dit och slutpriset hade nog blivit ungefär detsamma. För mig passar den perfekt och vill jag bygga om den till något mer mainstream så verkar det gå utmärkt.

Citat:

Ursprungligen postat av Undoredoo
Citat:

Ursprungligen postat av kullervo
Den har lite knasig planlösning och förmodligen gjorde det att folk inte hittade den, för det var nästan inga folk på visningarna.

Men kan inte det lika gärna bero just på den knasiga planlösningen? När vi kollar runt på olika lägenheter på t ex Hemnet så struntar vi kategoriskt i lägenheter med dålig planlösning, eftersom vi vet att det inte går att få till ett bra boende.



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:22.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson