WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Vattenskada Förråd (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=34027)

rocky 2008-12-18 10:52

Bor i en hyreslägenhet hos ett kommunalt bostadsbolag.

I somras så var det någon tjuv som drog loss kopparrör från väggarna våningen ovanför våra källarförråd och förrådet blev vattenfyllt.

Nu hade jag iofs tur och bara en säng blev skadad. Jag fick ersättning av försäkringsbolaget på 1700 kr varav 1200 kr var självrisk så totalt 500 kr.

Bostadsbolaget rycker på axlarna som vanligt och säger att vi ska stå för självrisken själva "då orsaken till vattenskadan inte är något som vi har kunna påverka."

Är det någon som har varit med om något liknande och vet om man kan få bostadsbolaget att pynta självrisken?

jomper 2008-12-18 11:00

Svara på samma sätt, "inget som jag kunnat påverka" :)

rocky 2008-12-18 11:04

Citat:

Originally posted by jomper@Dec 18 2008, 12:00
Svara på samma sätt, inget som jag kunnat påverka

Ja, det är ungefär vad jag har tänkt men skulle gärna vilja lite mer kött på benen.

Davve 2008-12-18 11:07

Varför skulle dem betala din självrisk? Ska dem betala din försäkringspremie med? De är ju minst lika drabbade av idioter som snor och förstör som du är.

rocky 2008-12-18 11:10

Citat:

Originally posted by Davve@Dec 18 2008, 12:07
Varför skulle dem betala din självrisk? Ska dem betala din försäkringspremie med? De är ju minst lika drabbade av idioter som snor och förstör som du är.


Borde det inte vara deras försäkringsbolag som täcker alla skador som uppstår i deras lokaler? Det var en butikslokal som bostadsbolaget äger ovanför källarförrådet dock inte uthyrd.

Davve 2008-12-18 11:24

Jo, deras försäkring täcker säkert alla skador på deras lokal, men inte saker i den som du äger

BarateaU 2008-12-18 11:26

Frågan är hur de kom åt de där rörerna? höger de löst längst väggarna?

Annars brukar sådant bara i låsa rum?

rocky 2008-12-18 11:28

Tack ändå.
Säkert helt kört att få ut något, tycker dock att deras attityd är helt åt helvete.

Tog 6 månader för att få ett svar så dom är väl antagligen fortfarande tveksamma.

rocky 2008-12-18 11:28

Citat:

Originally posted by BarateaU@Dec 18 2008, 12:26
Frågan är hur de kom åt de där rörerna? höger de löst längst väggarna?
Annars brukar sådant bara i låsa rum?

Dom bröt sig in i butikslokalen ovanför och ryckte loss fastskruvade kopparrör, mer än så vet jag inte. Tyvärr.

Jan Eriksson 2008-12-18 11:37

Fastighetbolaget har en försäkring som täcker deras fastighet. Försäkringen täcker inte hyresgästerna ägodelar. Hyresgästen måste själva ordna med försäkringen för sina egna ägodelar (Vilket du har gjort).
Om du ska få försäkring genom fastighetbolaget så kommer hyran att bli högre.
Ska de försäkra sig mot enbart hyresgästernas självrisk måste de veta vilket försäkringsbolag som varje hyresgäst har samt vilken självrisk de har där. Även där så blir hyran högre.

Du måste tyvärr hitta den skyldiga för att kunna få din 1200:-. Hade däremot fastighetbolaget vart skyldiga tex genom att de själva vållade skadorna så kunde du förmodligen få de 1200:- från fastighetbolaget.

Ogillar du självrisken så ta upp det med ditt försäkringsbolag. Genom att betala högre försäkringspremie så får du ner din självrisk. Frågan är om det är värt det?

tartareandesire 2008-12-18 12:48

Som sagt var, deras attityd är helt normal och det är inget som helst konstigt med den. De har inget ansvar för dina egna ägodelar, såvida de inte själva orsakar skadan.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:34.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson