![]() |
Vem på WN har den mest välkända och lukrativa verksamheten?
Några börsnoteringar? Andra stora uppköp? Känner till Tv.nu men det är väl också allt. |
Det beror väl lite på hur du vill filtrera medlemmarna. Här finns ju representanter från både Binero, loopia, Crystone och en massa andra företag.
|
...men om vi bortser från Binero, Loopia, Crystone och liknande företag...
|
Beror ju helt och hållet på bransch. Störst skulle väl i såfall vara Tradedoubler som är ett multinationellt bolag?
|
Ingen som har sammanställt en lista över vilka som finns representerade här på WN?
|
Citat:
Men kul att kolla :) |
C:a 8500 medlemmar och dom flesta har säkerligen mer än site.
|
finns ju folk från google på forumet :P
|
Vi borde ha någonstans där WN medlemmar kan posta alla sina URLer. Skulle bli ett sjukt stort bibliotek :)
|
finns det inte någon gammal "hej jag heter..." tråd då, där folk har påbörjat en presentationstråd, det är ju upp till var och en hur mycket dom vill skriva.. men jag misstänker som karl här säger att det skulle bli kolosalt stort i vissa fall, och att allt på det hela skulle bli ganska stort =)
|
Citat:
|
Men alla medlemar är ju inte aktiva fortfarande..... eller bara har varit inne någon gång.... frågan är hur man ska räkna.
|
Skapa en tråd där medlemmar får posta sina skapelser.. men begränsa så att man bara får göra ett inlägg... samt att man alltid kan redigera sitt inlägg. Borde väl gå om någon moderator skapar tråden.
|
Citat:
EDIT: Eller årsomsättning? |
WN i siffror
97% Glada amatörer, hobbyfantaster och folk som vill lära sig. Folk som Alltid har projekt på "G" men det händer liksom inget samt de med anställningar hos diverse företag. 3% Entreprenörer som har framgångsrika verksamheter och som faktiskt tjänar pengar. |
Citat:
|
Det är alltså dessa 3% som vi vill ha en lista på ;)
|
Fredrik S.... Om vi ska börja med 3% listan i bokstavsordning.....
A - B - Clonix D- E- Osv... hehe =) |
Citat:
Jag är nyfiken :) |
Det finns riktigt mycket duktigt folk här på WN =) men stället är på väg att översvämmas av "Glada amatörer" och det gör att de duktiga flyr och de som man SKULLE vilja diskutera saker med hör tilll dom som är tystast.
Personligen är jag själv ingen "webmaster" utan att överdriva så skulle jag våga påstå att jag faktiskt tillhör dom som kodar sämst här på forumet. Det samma gäller grafik... jag kan få till snygga saker.. OM jag vill.... men det tar oförsvarligt lång tid och jag är inte den som gillar att sitta o pilla och trixa i photoshop i flera timmar. MEN jag har startat och drivit bolag som haft en några miljoner i årsomsättning. Jag är ingen j-vla King eller bäst för det.... men det gör att man hamnar i en liten klick/skara med människor som kommit så långt här på WN och därför blir det en tydlig nivå-skillnad på saker och ting. När man tittar runt så inser man att många av dessa sk. glada amatörerna här antagligen kommer gå väldigt långt med sina projekt och det är bara trevligt. Men personligen känner jag att nivån på WN är för låg för mig. Edit... Innan nån får frispel... Med för låg nivå så menar jag med att det finns för få andra framgångsrika entreprenörer att diskutera, samarbeta och utbyta vettig information, ideas and shit med! |
Citat:
Jo, det roliga är ju att folk fortfarande kommer till denna sidan och lägger upp trådar som "hur gör man en hemsida?" Då undrar jag, hur fan lyckades dom hitta hit? För om dom lyckats googla sig till denna sidan så tror jag nog dom kan googla på "göra en hemsida" ändå lägger folk upp trådar om det. borde bli webbläsar-standard att ha en google genväg på högerklick eller något snart för folk blir bara latare och latare. |
Ebay?... ja om det vore så :P
Nä men för att ytterligare förtydliga det jag menade... En kille på 10 år är oftast inte så intresserad av att leka med sin lillasyster på 5-6 år... och det handlar inte om att någon är bättre än någon annan... Det handlar helt enkelt om en "Nivå/intresse-skillnad" det är inte svårare än så :) |
Enligt min mening så har man lyckats om man kan leva på det man gör. Får man tillräckligt med pengar in för att kunna ha ett kontor och få en skaplig lön varje månad så har man kommit långt.
Tror att det är fler än 3% av alla här som kommit dit, att man har en årsomsättning på 2 miljoner behöver inte betyda att man är bättre än den som omsätter 500 000 kr, det är vinsten som räknas. Butiker omstätter alltid mer än tjänster, men där måste man ju köpa in varor som man ska sälja, därmed minsde vinst än tjänster. PS. Clonix, du bryter mot reglerna här, då du inte visar någon av dina sidor i din pres. :) |
top 200 (internationell) på alexa ranking är det ialla fall minst en medlem här på forumet som har uppnåt under några månader med sitt projekt.
|
Men jag förstår inte varför dom som är så duktiga då skulle skrämmas iväg av dessa 97%...
Det ligger ju nära till hands att tro när man aldrig ser några konkreta exempel att det är mycket snack och lite verkstad, och speciellt när det är mycket "jag har tjänat så många miljoner", ska man ändå sticka ut hakan och skryta kan man väl lika gärna backa upp det med lite fakta då. Om inte annat kan det ju vara intressant både för oss 97%, men även kanske för övriga Sverige, att veta vad måttet är när man läser "Framgångsrik IT Entreprenör" i den vanliga pressen... |
Davve....
"§4 Profiler, signaturer och avatarer - Profilen skall innehålla minst en (1) kommersiell hemsida." Den regeln är från 2003.......Uppdaterad 2005..... det är 2008 nu ;) Med tanke på att WN numera består av 97% "Glada amatörer" (Inte bara jag som tycker det tydligen) Så får vi helt enkelt börja skjuta av det beståndet och när det är klart så lovar jag att skriva in samtliga adresser till mina ~ 30 sidor/projekt. :P No hard feelings men det finns snart 8500 medlemmar på WN. Vågar sätta en slant på att MINST hälften av profilerna saknar "en kommersiell sida" |
Det var mest ironi, som du säkert förstod :) Jag förstår inte själv varför det ska finnas sådana regler, är nog så att moderatorer ska ha nåt att göra :)
Vill man inte visa vad man jobbar med så ska man inte behöva det heller |
hehe ;)
Började undra där en sekund men för säkerhets skull så helgarderade jag ;) |
Regeln med en kommersiell webbsida är det inget fel på i grunden. Men att ha en regel som inte behöver efterlevas är direkt dumt. Det skapar bara osäkerhet bland medlemmarna och ger intrycket av att man kan ignorera samtliga regler. Hur ska en nykomlig förstå att han inte får göra egenreklam, när han ser att 75 % av forumets medlemmar ändå struntar i övriga regler?
Och jag som hade lovat mig själv att jag skulle sluta skriva en den här typen av trådar... :( |
Det finns medlemar med namn som ofta förekommer i samband med The pirate bay (även bland frågor här). Så det är väl isf min gissning.
|
Citat:
|
Citat:
Men jag håller med dig ändå, Folk vill nog helst vara lite anonyma. |
Citat:
|
Citat:
Mer to topic, så bör tradedoubler vara ett av de större företagen här. |
Citat:
Min bästa försäljningdag förra året: http://img401.imageshack.us/img401/4...c142008sj1.gif |
Now we are talking =)
|
Väldigt kul att du delar med dig WebboT :)
|
Det ser ut som om du har en enda produkt som står för nästan hela omsättningen WebboT. Nu blir jag så klart nyfiken på vad det är för något som kostar 378 dollar.
|
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:57. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson