![]() |
Vill rensa bort personlig information från en XP dator, dvs cache , history och sånt, bra program för detta?
|
Ta bort användaren?
|
ccleaner är rätt bra.
|
om jag nu skulle behøva rensa såna saker skulle jag definitivt inte lita på ett tredjeparts program. leta rætt på sakerna och rensa sjælv!
|
Heh beror på vilket syfta, kasta i papperskorgen och tömma spelar ju igentligen ingen roll.
Som sagt, testa ccleaner. |
Rensa profilen ska räcka, då temporära filer osv lagras per profil.
|
Citat:
Jag villl helst ha ett program som skriver över cache och history filen kanske 200 ggr med random data, innan den radera.. Klara cleaner detta? Annars är såna där program värdelösa, tro tom det finns en standard på hur många ggr man skall skriva över data innan det säkerhetsmässig är ok. |
Nope skriver inte över något som standard, inget jag orkat gräva i.
Sen beror de på om man vill ta bort permanent eller om man vill ränsa skräp på datorn bara. Inte sett någon verktyg med den funktionen rakt i windows som du beskriver. Bara kört bootbar skriva med masaker verktyg som skriver över random XXXXXX ggr military grade osv. |
hm skriva över 200 gånger.. det här handlar om någonting annat än en fruga som inte gillar gluttande på nakna damer/killar va? Du vill med andra ord att f.ex polisen eller någon annan som skulle bekymra sig över nånting så energikrävande inte ska kunna göra recover på dina filer?
|
Han kanske vill sälja datorn men pallar inte blåsa ur den helt bara.
Annars skulle jag förseslå kryptering, t.ex. truecrypt. |
Citat:
|
så lägg hårddisken i en stenkross då =)
hårddiskar kostar ju nästan mindre än mjölk idag. näe, men det ska finnas något program til win som skriver över specifik plats på disken x antal gånger, där x är valfritt, det borde fungera för dig. |
Tja, vi har en "liten" kub på jobbet som gör disken tämligen raderad (läs obrukbar). Annars så finns det bcwipe om du kan låta det stå ett par dagar.
|
2 bifogad(e) fil(er)
File Shredder kanske? Inte säker på hur pass bra den är... verkar fungera dock. Jag har provat återskapa lite filer, vilket inte gick. Men å andra sidan så är jag amatör i det området.
|
Citat:
Dvs ingreppet måste göra snyggt!! |
Citat:
Med File shredder så kan du radera specifika filer... och den gör det med de olika metoderna jag visar i listan. Jag har dock läst på lite nu om detta och det verkar som att det alltid kommer gå att återskapa filer oavsett hur man raderar dem... enda sättet att få bort informationen är att skriva över sektorn på disken... så det du skriver ang. 200ggr, är antagligen helt korrekt... men vilket verktyg man använder vet jag inte. |
|
Först överskrivning av data x antal ggr, sen borde en större elektromagnet göra tricket.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:12. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson