![]() |
Jag ska köpa SSL men jag vet inte riktigt vad som är skillnaderna. Jag trodde att SSL var SSL punkt slut men så är det uppenbarligen inte. T.o.m VeriSign har 3 olika.
Är det inte mest snack alltihopa och egentligen är SSL i princip identiska? |
Ja om det är för en enda server med en enda host. Annars kan man få SSL med wildcards eller flera domäner. GoDaddy är väl bland de billigaste och det funkar hyfsat smidigt.
|
Det "nya" är väl Extended Validation (EV) SSL som i både IE7 och Firefox utmärker sig genom att adressfältet blir grönt och det i klartext framgår vem som äger sajten.
I dagsläget är det nog inte så många som vet vad det innebär, men jag tror det folk kommer att lära sig det ganska snart. |
En skillnad kan också vara graden av kryptering. De flesta SSL-cert krypterar med 40 eller 128 bitar, men det finns även 256 bitar och mer (fler bitar blir svårare att knäcka). Personligen skulle jag inte vilja kryptera med mindre än 128 bitar.
|
Citat:
|
Har nu kollat runt mer själv.
Geotrust är mycket billigare samtidigt som det är ägt av VeriSign. Även Comodo är ägt av VeriSign. Jag kan inte finna några uppenbara skillnader mellan Geotrust och VeriSign. Båda har också EV. Vad jag kan avgöra så handlar det främst om att VeriSign är ett starkt varumärke och ger mycket större garantier. Sen undrar jag också hur det kommer sig att priserna på verisign.se är sisådär 30-40% högre än på verisign.com. Beror det må tro på den svaga dollarn? |
Ser att GoDaddy nämns. Det är verkligen billig i jämförelse men det verkar som att de har haft lite problem med kompabilitet.
|
Undrar om det är tillåtet att visa Geotrust's logga och lägga till "Ägt av marknadsledande VeriSign"?
=) |
Beroende på vad du ska ha det till, men det kan vara bra att köpa ett av en tillverkare som stöds i de flesta mobiltelefoner likaså, så slipper mobila användare varningar om okänd utfärdare (som med ovan nämnda godaddy)..
|
Citat:
|
Rapidssl är billiga, lika bra som Verisign och fungerar även med dom mobiler som jag testat, helt onödigt att köpa från Verisign i mina ögon.
|
Till GoDaddys försvar ska man väl påpeka att de inte påstår att det fungerar till 100%. 99% utlovas. :D
|
Windows Mobile fungerar inte med wildcard-certifikat förrän i version 6.0 och Windows-lurarna saknar väldigt många rotcertifikat.
Hade en ruskig massa strul med ovanstående förut och det är inte lätt att förklara för certifikatskrängarna att man vill ha ett certifikat som är godkänt i telefon X och Y. |
Kan man köpa SSL att använda till vilken hostingleverantör som helst eller är det som oftast att man får använda sig av de som de själva använder?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:50. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson