WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Webbutik (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=296)

melin 2003-08-21 16:29

Tänkte bara se om det är fler än jag som letar efter smidiga och enkla genvägar till en webbutik..

Nu menar jag inte att skapa en vilket för mig inte är några problem. Problemet är innehållet.

Hittade ett amerikanskt bolag som erbjuder produkter som man kan ha sitt eget motiv på. De står för webbutik och allt det enda man gör är alltså att rita motiven och lägger in dom i butiken.

På den sidan fick man direkt se hur produkten skulle se ut med mitt motiv på.

Jag undrar kort - finns det svenska bolag som erbjuder samma tjänst?

Ludvig 2003-08-21 16:33

Citat:

Originally posted by melin@Aug 21 2003, 02:29 PM
Hittade ett amerikanskt bolag som erbjuder produkter som man kan ha sitt eget motiv på. De står för webbutik och allt det enda man gör är alltså att rita motiven och lägger in dom i butiken.

Är det Cafepress du besökt?

Webmasterinfo 2003-08-21 17:15

Citat:

Originally posted by Ludvig+Aug 21 2003, 02:33 PM--></span><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (Ludvig @ Aug 21 2003, 02:33 PM) <!--QuoteBegin--melin@Aug 21 2003, 02:29 PM
Hittade ett amerikanskt bolag som erbjuder produkter som man kan ha sitt eget motiv på. De står för webbutik och allt det enda man gör är alltså att rita motiven och lägger in dom i butiken.

Är det Cafepress du besökt? [/b][/quote]
antar att det är cafepress, har varit i kontakt med dom ett par gånger.
Dock inga egna erfarenheter från försäljning osv..

melin 2003-08-21 20:29

Stämmer bra .. det är cafepress jag har kikat på lite.. Och än så länge verkar dom vara enda möjligheten.. Vill kunna ha min butik i SEK inte USD

Ludvig 2003-08-21 23:01

Är du ute efter att sälja prylar med profilreklam på svenska marknaden tycker jag du skall kontakta ett svenskt (eller iallafall nordiskt) företag.
Finns många som trycker de flesta underlag till rätt kurs.

melin 2003-08-22 00:52

Typ det jag söker ja.. Men som färdigt koncept. Jag laddar upp en bild på deras server och kan utifrån den skapa olika produkter utifrån vad dom erbjuder.

Dvs jag vill helst slippa hålla med lager etc... Mer eller mindre provisions försäljning alltså

Helena 2003-08-22 16:04

Hej,

Tidigare funderade även jag på CafePress, men tyvärr verkar de inte ha någon vidare kvalitet på sina grejer. En kollega i USA har bl.a. beställt muggar med sina egna bilder, för att kolla om de är säljbara. Efter bara ett par månader var bilderna i stort sett helt bortbleknade. Jag såg det själv när vi var där i höstas.

En annan stor nackdel är deras (i mitt tycke) höga priser. För att det ska löna sig måste man ta väldigt mycket betalt för prylarna och då blir de nog svårsålda.

~ Helena

Ludvig 2003-08-22 17:02

Har en bra kontakt vad gäller just profiltryck. Du har fått ett PM med mer information.

mellow 2003-09-07 17:23

Kanske lite off-topic i denna tråden men undrade hur det funkar om man själv importerar saker från utlandet och betalar moms och tull på detta. När man sedan säljer vidare dessa prylar till konsumenter (självklart inkl. moms) kan man sedan med sitt företag dra av den momsen man själv betalat för prylarna vid import? Detta skulle medföra en vinst på ytterliggare några procent (~20-25%).

Filip 2003-09-07 17:52

Citat:

Originally posted by mellow@Sep 7 2003, 02:23 PM
Kanske lite off-topic i denna tråden men undrade hur det funkar om man själv importerar saker från utlandet och betalar moms och tull på detta. När man sedan säljer vidare dessa prylar till konsumenter (självklart inkl. moms) kan man sedan med sitt företag dra av den momsen man själv betalat för prylarna vid import? Detta skulle medföra en vinst på ytterliggare några procent (~20-25%).
Ja, självfallet.
All moms som du betalar ut kan du dra mot den du får in.

viper 2003-09-07 18:17

Kan ni vissa ett räkne exempel eller liknande är lite trög och jag skulle gärna vilja veta hur det räknas ut korekt. :D

Tobbe 2003-09-07 20:37

tullverket.se + rsv.se + calc

viper 2003-09-07 22:42

Citat:

Originally posted by dm.se@Sep 7 2003, 05:37 PM
tullverket.se + rsv.se + calc
Hmm.....vet faktist inte riktigt vad jag ska leta efter för saker där. Hittar en massa saker om moms hit och ditt och sänkt moms eller helt moms fritt osv. Kan ingen säga mer exact vilka moms satser osv som ska vara med i uträkningen.

T ex, jag importerar en vara från usa för 1000 skr sedan är det plus moms på den eller? Kan man även handla utan moms från företag i usa? Så om momsen är på säg 25 % så skulle det bli 1250 skr, rätt va? Sedan när jag säljer den vidare så ska jag själv lägga på 25 % moms då blir priset 1500 skr, eller är jag ute och cycklar? Dock hur jag ska räkna ut tull kostnad osv är jag inte med på riktigt.
Så när man ska dra av momsen från varan jag importerat som kostade 1250 skr, vilka siffor och satser är med i räkningen då?

Hoppas ni kan hjälpa en mindre förstående :(

Mats 2003-09-08 00:52

Jag importerar en del från Danmark och Holland och dom lägger aldrig på någon moms.
Om det beror på att dom är med i EU vet jag inte men å andra sidan spelar det ju inte så stor roll eftersom momsen ändå är avragsgill. Dessutom är det ingen tull inom EU.

Jag har även importerat ett par partier från USA och vid dom tillfällena var det bara varit moms på tullen och avgiften som UPS tog vid leveransen. Har för mig att tullen var 1,25% av värdet på DVD'na.

// Mats

Nelly.se 2003-09-08 01:05

Vi importerar varor från hela världen.
Vi räknar alltid med:

Inköps pris +37% +frakt =Totalpriset
(Tex varan kostar 1000 kr. = 1000*1,37=1370)

12% Tull
25% Moms
=37%

Var beradda att pruta! Praxis är att de direkt rabatterar er med 12% för tullen (custom)
Det är standard, då de tycker synd om hårt hållna Svenskar =)

När ni har hittat en vara ni vill importera, väljer ni ett bolag som fraktar detta åt er.(Fedex, UPS, Schenker) Det enklaste är även om de sköter "intullningen" åt er. I detta fall skulle det betyda att ni får en räkning på 370 kr från tex. UPS för tull och moms. Detta kan betalas inom 30 dagar.
UPS sköter då hela kontakten med Tullverket m.m

Momsen är givetvis avdragsgill. Om ni inte säljer vidare varan så får ni 250 kr tillbaka.
Säljer ni vidare så får ni ju in moms som måste betalas. Men det är ju vanlig ekonomi.

Ett litet tips!
Om ni beställer prover, så kommer leverantören troligtvis att begära pengar för detta.
Men se till att de skriver "samples without commercial value" på paketet/räkningen.
Och att värdet understiger $50. Om det står mer än så på räkningen som passerar tullen. Så får ni tulla och momsa även prover...

Hoppas detta hjälper någon som vill importera! Det är lite pill i början, men definitivt värt ibland.
Maila gärna om ni behöver mer hjälp inom detta område. Tex remburs betalningar, Bill Of Laidning och andra import termer som ni kommer att stöta på.

Jarno

www.nelly.se

viper 2003-09-08 02:30

Nu fattade jag mycket bättre :)

Tack för all trevlig hjälp :lol:

Mats 2003-09-08 02:43

Hej Jarno eller är det Jonas?

Vem är "medlem 300"? I Trafik/Konsult-tråden så signerade Jonas och här signerar Jarno. Tycker att det är av vikt att veta vem man pratar med.

Här på forumet kör vi med öppna kort och jag anser som sagt att det är viktigt att veta VEM man svarar så att det inte blir som när Nelly.se kopierade mina (Lastbryggans) leveransvillkor och man pratade med den ena som inte visste riktigt vad den andre gjorde.

Jarno, Hur gick det förresten med kompensationen som du skulle skicka mig för att ni hade "lånat" texten.
När vi pratades vid i telefon skulle du skicka det till boxen men inget har dykt upp. (Ursäkta Off Topic)

Nog med gnäll :D

Kul att ni verkar ha fått sån snurr på det hela så att ni importerar från hela världen, vi kanske kan byta lite bra kontakter.

Lycka till i fortsättningen!!

// Mats

Filip 2003-09-10 21:20

Citat:

Originally posted by Lastbryggan@Sep 7 2003, 09:52 PM
Jag importerar en del från Danmark och Holland och dom lägger aldrig på någon moms.
Om det beror på att dom är med i EU vet jag inte men å andra sidan spelar det ju inte så stor roll eftersom momsen ändå är avragsgill. Dessutom är det ingen tull inom EU.

Jag har även importerat ett par partier från USA och vid dom tillfällena var det bara varit moms på tullen och avgiften som UPS tog vid leveransen. Har för mig att tullen var 1,25% av värdet på DVD'na.

// Mats

Det är nog sant det där...
där är ingen moms inom EU...
Men utanför är det alltid.

Sen det där med tullsatser. Det skiljer sig helt o hållet från produkt till produkt. Man kan slå upp i en katalog på tullverket.se alla olika tullsatser för olika produkter.
Se även till, om varan är svår att definiera, att ni får tullsatsen definierad så att ni alltid får betala samma tullsats. Ring till ditt lokala tullverket kontor för mer info hur det går till.
Det kan annars bli lite jobbigt när man räknar med 3,7% tull och man helt plötsligt får betala 12% tull (har hänt mig...).

Nelly.se 2003-09-10 21:55

Hej Jarno eller är det Jonas?
Vem är "medlem 300"? I Trafik/Konsult-tråden så signerade Jonas och här signerar Jarno. Tycker att det är av vikt att veta vem man pratar med.

//

Jarno är Nelly.se - och skriver alla meddelandena från nu för att reda ut missförstånden.

(Jonas P - är en del av Nelly.se. (Killen som går runt med ILV tröjor på Nelly bilderna)
Så är det nu.

Mats! Ditt paket gick igår som jag sa på telefon.
Fick du din T-shirt? Hahaha, Man går rakt på sak iallafall

För er andra så är det ILV t-shirts vi snackar om. Vad ILV står för kan ni snart se på www.ilv.nu
Nu ligger test-shoppen på tillfälligt här

Maila om ni WN medlemmar önskar likadana. 20% WN rabatt ges.
(Försöker inte sälja, men om nån vill ha så...)

Ja vi importerar från hela världen. Oftast är detta inget problem. Problemet är bara att vill man flytta på kvantiter så måste man ha ett bra nätverk med återförsäljare i norden! Vi har ett hyfsat efter 4 år som importörer. Vi har i dagsläget 4 produkter med i Hobbex katalogen (MMS larm set och övervaknings-set) samt försäljning till Jula, Göfab, Clas Ohlsson, Silván m.m
Import skall man helst göra tillsammans för att pressa priser och frakt kostnader.

Ett litet tips till gällande import!

När man beställer varor så måste man betala moms & tull direkt när du får hela godset. Sen kan det ta 6 månader att sälja slut på det.
Under denna tid ligger man ute med dessa tull & moms pengar.

Det man kan göra är att lämna en del i tull lager. Detta är företag som har rätt att lagerhålla icke tullade varor.
Sen kan du efter efterfrågan hämta gods, lite i taget och också tulla lite i taget.

Perfekt för balansen i företaget. Helt lagligt och accepterat

/Jarno

Mats 2003-09-11 01:26

Citat:

Mats! Ditt paket gick igår som jag sa på telefon.
Fick du din T-shirt? Hahaha, Man går rakt på sak iallafall

Jodå den och trosorna kom som dom skulle, tackar för det! Kommer nog att se ut som en stoppad korv om jag kryper i en medium men jag har en son på 15 år som blev glad.

Skickade dina självlysande trosor idag och så att du kan bli fin till helgen. :D
(Blev lite off topic men men, det får ni andra stå ut med)

// Mats

viper 2003-09-11 02:39

Citat:

Originally posted by Lastbryggan@Sep 10 2003, 10:26 PM
Jodå den och trosorna kom som dom skulle, tackar för det! Kommer nog att se ut som en stoppad korv om jag kryper i en medium men jag har en son på 15 år som blev glad.

Skickade dina självlysande trosor idag och så att du kan bli fin till helgen. :D
(Blev lite off topic men men, det får ni andra stå ut med)

// Mats

Hmm....jag tror jag läser lite kneppigt men är det trosorna som du skulle se ut som en stoppad korv i eller i t-shirten? :P

Fan är liksom lite trött idag :lol:

Christian O 2003-09-11 02:44

Kul att ni började prata om Cafe Press. Min bror jobbar faktiskt där som programmerare. Det är ju helt klart mycket billigare att trycka själv men rätt smidigt att Cafe Press tar hand om allt klyddigt runt omkring. Stora kunder får dessutom rabatt från prislistan har jag för mig.

Håller själv på att börja importera från USA. Blev blåst av ett företag men har nu hittat ett annat som verkar seriösa som jag ska göra första beställningen från i dagarna.

Besökte tullen men de var otroligt ohjälpsamma. Hänvisade bara till att jag skulle ta hjälp av ett importföretag, men det är ju inte särskilt billigt. Ska man dessutom bara importera en vara (till att börja med) som jag borde man väl kunna fixa det själv?!

Vad jag förstår är det bara att beställa och när grejorna har kommit till Sverige skickar tullen ett brev och meddelar det varefter man får bege sig dit och reda upp saken då med blanketter och liknande. Stämmer det att man kan göra så?

Mats 2003-09-11 03:36

Citat:

Hmm....jag tror jag läser lite kneppigt men är det trosorna som du skulle se ut som en stoppad korv i eller i t-shirten?
Fan, läser man vad jag har skrivit så kan det ju tolkas på flera sätt... Men det var T-shirten som jag skulle i. Trosorna är jag för snål för att använda, kan ju få några kronor för dom på Lastbryggan. :wub:

// Mats

melin 2003-09-11 13:28

CafePress..
Eftersom det är det enda jag hittat än så länge så började jag kika runt mer ordentligt.. Priserna var ju rätt ok men så sprang jag på en kaffekopp (stor) och priset på den är $11.99!!!

Vem ger 100 spänn för en kaffekopp? :blink:

Filip 2003-09-12 01:30

Citat:

Originally posted by Nelly.se@Sep 10 2003, 06:55 PM
Ett litet tips till gällande import!

När man beställer varor så måste man betala moms & tull direkt när du får hela godset. Sen kan det ta 6 månader att sälja slut på det.
Under denna tid ligger man ute med dessa tull & moms pengar.

Det man kan göra är att lämna en del i tull lager. Detta är företag som har rätt att lagerhålla icke tullade varor.
Sen kan du efter efterfrågan hämta gods, lite i taget och också tulla lite i taget.

Perfekt för balansen i företaget. Helt lagligt och accepterat

/Jarno

Hur funkar detta egentligen?
Verkar intressant, har aldrig hört talsas om det tidigare.
Vad finns det för företag som sysslar med sådant? Vad heter den typ av företag?

Nelly.se 2003-09-15 16:48

Fille97

//

Vad finns det för företag som sysslar med sådant? Vad heter den typ av företag?

Holesip, Kungsbacka är ett bolag med med tull rättigheter. Men alla stora (schenker m.m) har denna tjänst
& tulldeklarenterna är ett bolag som sen sköter intullningen


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:22.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson