![]() |
Hejsan
Vilket är det smidigaste och väl fungerande sättet att skicka ett brev till massa e-post adresser? Jag använder för närvarande Mozilla Thunderbird som e-post program tillsammans med gmail imap konto. Så det vore bra att veta först och främst hur många det är tillåtet att skicka i taget, eller om man ska göra det på ett annat tillvägagångssätt? Alla e-post adresser är sparade i vanlig word dokument typ... rad efter rad Tack på förhand |
spara som csv-fil och använd en av de många tjänster som erbjuder massutskick
|
Kod:
<?php $to = Array('massa', 'emails'); foreach ($to => $v) { mail($v, "Hej", "Meddelande", "Headers"); } ?> |
Citat:
|
Citat:
|
http://www.paloma.se
Skicka ut epost med upp till 25 000 mottagare. Billigt och funkar. |
I princip skulle man väl kunna sätta upp en egen mailserver hemma som man kör igenom (Om ens ISP tillåter det)?
|
Det beror pas vilken budget du har, hur viktigt det ar att folk for medelandet samt hur ofta du ska gora det, om det ar viktigt andvand en profissionel firma som kan hjalpa dig, om du inte har nagon budget anvand tex phplist (tror namnet ar det iallafall, latta tt instalera och skicka ut med) sedan sa vore det intresant att veta vad mass epost addresser ar..)
|
Det finns ju flera trådar om det här, så förlåt om jag upprepar mig, men Mailing List Deluxe eller Newsletter Studio, så kan man t.ex. verifiera med hyfsad säkerhet i förväg om adressen finns (minskar mängden felskick och reducerar risken att man ska fastna som spam)....och se om det är läst (tror jag)
|
Det finns mkt att tänka på, den sändande servern måste har alla DNS parametrar rätt t.ex SPF record, annars kommer en stor del fastna i spamfilter. Det funkar inte så bra på hemma-servrar med dynamiska IP.
|
Tack för alla svaren
Jag tror mig ha hittat en bra component till joomla som jag ska testa vidare på. Har även skickat en fråga till mitt webbhotell hur vilka restrictioner servern har, typ hur många brev man kan skicka i taget |
Är det olagligt om man samlar på sig flera tusentals email-adresser med emailgrabber och sedan skickar ut reklam till dessa?
|
Citat:
|
Mm trodde väll det :P
|
Testat Newsletter Pro från effective Studios. Riktigt trevlig program
|
Newsletter Pro saknar EN viktig funktionalitet, t ex Auto Response med schemaläggning där man kan schemalägga t ex en artikelserie och där programmet håller reda på vem/vilka som fått vilken del.
Inte många program som har den funktionaliteten men finns en del webbtjänster som tillhandahåller det för en ringa summa varje månad. Då! kan man verkligen få igång effektiva e-post-listor som ger resultat /Patrik |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:21. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson