![]() |
Förden som vill se det igen så...
I Uppdrag granskning onsdag kl 20.00, SVT1 Citat:
|
Aaa..
Min favorit att höra om efter Microsoft :rolleyes: Ska bli intressant, helt sjukt att de kan fortsätta. |
Då var tvkvällen uppbokad... Var intressant förra gången, blir nog det den här gången också.
|
|
Intressant reportage som nu kom med mindre smickrande bedrifter av grundarna till företagen. Ni som brukar försvara Yreg etc., vilka kommentarer har ni idag.
|
folk har försvarat yreg?
är la skit samma om några inte är nöjda när så extremt många är VÄLDIGT missnöjda.. |
haha, sköna dom är, klart dom inte lägger ner företaget, men synd att de fortsätter med exakt samma metoder. Kul också med stavfel i domännamnet på pappret om faktura, 20:21 in i inslaget kan man läsa hur view stavats wiew, med ett domän som för övrigt är ledigt, om någon är sugen.
|
Jag har suttit och kikat på inslaget och Comitnet-tjafset är ju en sak som väl alla vid det här laget vet vad jag tycker om, men det jag blir lite förundrad över Kicknicks avtal.
Ett bindande avtal skrivs ju mellan två parter och har därför vissa förutsättningar som exempelvis en fungerande hemsida, tillhörande domännamn och drift osv (detta gissar jag mig till att är Kicknicks motprestation). Men min undran är om det bara är att lyfta ur ett kundavtal ur bolaget och låta annan part ta över? Jag menar avtalet är ju slutet mellan två orgnummer - hur kan det då vara giltligt om en av parterna inte fullföljer avtalet eller säljer avtalet till annan part. Kunden har ju inte slutit avtal med den som påstår sig ha köpt eller övertagit avtalet..eller har jag fel? Jag försöker komma på vad det var för löpande abbonemang som jag hade vars säljande bolag blev uppköpt - mitt avtal annulerades då - enligt den säljaren ett "måste" och jag "erbjöds" bli kund enligt de nya förhållanden som då rådde och jag tjänade till slut ca 15% på denna förändring. Det är möjligt att jag bara är trött, men jag kopplar inte det här..och blev därför lite ställd när snubben från Ekobrott och Företagarnas jurist påstod att det inte fanns något att göra.. |
Det är mycket vanligt att den starka parten i den här typen av avtal förbehåller sig rätten att överlåta samtliga sina rättigheter och skyldigheter i avtalet till annan part. Står säkert något dyligt i det finstilta.
|
Det är hundratals debatter och inlägg om Cominet/Yreg/yada yada, men är det egentligen något som man kan fälla dem på?
Något juriskt? |
Citat:
Men jag hade för mig att myndigheter kan ogiltigförklara såna försäljningar retroaktivt och tvinga tillbaka värden till den urspungliga avtalsägaren/bolaget. Men kundernas dilemma med Kicknick (och Comitnet) är ju svårigheten att säga upp avtalen och få mottagningsbevis för mottagandet. |
Är det någon som vet var deras kontor, som Uppdrag Grankning besökte, ligger?
Edit: Nu hittade jag... Nils Jakobsonsgatan 5 504 30 Borås |
De jagar vidare på Blocket nu, sidan med alla kvalitetsannonser ni vet.
Har abuseanmält annonsen men några tior i inkomster vill de inte tacka nej till. b loc ket.s e/vi/16478287.htm?ca=11_s |
Är inte det samma företag som som one 2 one (121.nu) ?
|
Citat:
|
Det är stor skillnad på dom.
121 kommer från pingstvänliga Jönköping medan yreg kommer från väverivänliga Borås. Men 121 har ju sin katalog som primär inkomst och säljer hemsidor vid sidan. Tvärt om yreg. |
Yreg börjar kränga skitdåliga webbutiker under namnet Alfa Sales/Yellow Register nu.
Se upp. ;) |
Citat:
WN är ju så underbart sökmotorvänligt hehe |
ptja, de som googlar och är läskunniga kanske inte blir så impade av vad man hittar ;)
http://www.google.se/search?q=alfa+s...ient=firefox-a |
Det var ju bra, synd bara att det är så få som Googlar innan de signar avtalen.
|
Vill bara meddela att Yellow ännu håller på med sina fula metoder, jag blev uppringd av en från dem i förra veckan och fick ett avtal mailat till mig idag. Som tur är sökte jag på dem med google och hittade denna tråden.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:52. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson