WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Tog julruschen slut idag? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=25776)

Lundmark 2007-12-19 19:14

Är det fler som har märkt en kraftig nergång idag på antal beställningar?

Det är ju ganska naturligt, men tråkigt.

Sludent 2007-12-19 19:40

De kanske inte tror att de hinner få varorna innan jul? Men det är ju ända 2 vardagar kvar så idag borde det ju inte vara något att oroas över om bara varorna finns på lager.

elf98 2007-12-19 20:51

Min julrush tog slut i går... Men jag har trots detta redan ökat omsättningen i webshoppen med ca 700% jämfört med hela december förra året! :D

rhuse 2007-12-19 20:53

Grattis elf98!

Jag har inte märkt av någon nedgång men så driver jag ju inte heller några webbshoppar.

Gustav 2007-12-20 00:39

Det har varit lite lugnare idag än tidigare. Otroligt skönt att det äntligen är över snart. Dock så kommer det självfallet vara ett gäng kunder som beställer den 22á och som sedan blir rasande när de inte fått sina beställda varor den 24é. Det spelar ingen roll hur mycket man informerar i shoppen - det finns ändå alltid folk som i vuxen ålder fortfarande verkar tro att Posten delar ut paket och avier på söndagar.

Apropå Posten och helger, så fick jag veta idag att Posten kommer att dela ut avier även på lördag :).

htiawe 2007-12-20 01:06

Gustav: Kommer detta att gälla alla orter?

Sludent 2007-12-20 07:28

Det var inte illa, vet ju att det förkommit att de kör ut julkort helgdag innan, men att de även hanterar paket, är ju i så fall tummen upp!

Mängden paket kanske kräver detta också precis innan jul. :)

brottaren84 2007-12-20 07:53

Postpaket är ju sista dagen den 18 dec för att vara säker i hela landet på att få sitt paket.

Vi ringer upp alla som beställer nu och försäkrar dom om att det inte finns några garantier om leverans före jul och då är det många som avbeställer.
Men det är ju bättre dte än att paketen kommer tillbaka som ett returpaket.

Men vi är nöjda för vi har fördubblat vår omsättning från i fjor

Hoppas det blir lite handel efter jul då det är mellandagsrea!
är det någon som ska ha mellandagsrea i sin webshop?

jonathanfranze 2007-12-20 09:52

Kan ni inte skriva vilka webbshoppar ni driver i era signaturer? Man blir ju nyfiken att få se vad ni sysslar med, och att ni inte utnyttjar den chansen att göra reklam för era själva är ju lite dumt.

(Dessutom skall man enligt WN:s regler ange minst en kommersiell site i sin signatur, om jag inte har helt fel). Lite off-topic kanske.

Kocken 2007-12-20 09:56

Ja det är synd att Posten inte kan "jobba" fast det är helg. De borde tjäna in den extra kostnaden de fick om de arbetade hela helgen. För att inte tala om hur mycket mer webbutiker skulle sälja i julhandeln,

Max 2007-12-20 10:29

Något jag är förvånad över är att inte fler webbshoppar tydligt annonserar på förstasidan - beställ senast xx så garanterar vi lev för jul.
Som shoppare tar man ju annars det säkra före det osäkra och slutar e-shoppa någon vecka innan senast.

Gustav 2007-12-20 15:31

Citat:

Originally posted by Max@Dec 20 2007, 11:29
Något jag är förvånad över är att inte fler webbshoppar tydligt annonserar på förstasidan - beställ senast xx så garanterar vi lev för jul.
Som shoppare tar man ju annars det säkra före det osäkra och slutar e-shoppa någon vecka innan senast.

Det beror på att man som e-handlare helt enkelt inte kan garantera någonting. Finns det något som retar livet ur folk så är det svikna löften och sena leveranser.

Om man verkligen skulle vilja garantera leverans så är det minst två veckor före jul som gäller. Och det ser inget snyggt ut med texten "Beställ före den 10é och vi lovar leverans till ju". Då dödar man hela Julhandlen.

Anledningen till att man inte kan garantera någonting är att Posten levererar paketen. Sist jag lovade en kund något över telefon var strax innan halloween. Då lovade jag att paketet skulle vara framme i tid. Posten valde dock att skicka paketet till Gotland, istället för till Stockholm City där kunden bodde och dit paktet var adresserat :/. Kunden fick alltså inte sina prylar i tid.

Om en butik skriver att de garanterar leverans för Jul, så kan du som kund alltså utgå ifrån att det är en butik som anser sig kunna leva med att en del kunder blir sura, bara de får sälja lite mer.

Lundmark 2007-12-20 17:55

Citat:

Kan ni inte skriva vilka webbshoppar ni driver i era signaturer? Man blir ju nyfiken att få se vad ni sysslar med, och att ni inte utnyttjar den chansen att göra reklam för era själva är ju lite dumt.
Det jag syftar på här är min prisagent billigast.se där har jag betalt/order.

AndreasBlomquist 2007-12-20 20:30

Ja, vår julrush tog slut den 18:e men vi är väldigt nöjda. Jämfört med december 2006 så har försäljningen ökat med 1200% och då är det ju fortfarande mellandagarna kvar.. Det är skönt att det har lugnat ner sig lite nu faktiskt så morgondagen kommer väl ägnas åt att packa en del paket till de som inte firar julafton, eller åtminstone inte behöver paket till julafton och sen den härliga inventeringen! ;-)

Gustav 2007-12-20 22:36

Citat:

Originally posted by htiawe@Dec 20 2007, 02:06
Gustav: Kommer detta att gälla alla orter?
Enligt Posten så skulle det gälla hela landet.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:22.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson