![]() |
Någon som har ett par bra tips på webhotell med
extremt bra standard som stöder asp? Skicka gärna dina förslag här nedan eller via PM |
Binero.se
|
Citat:
|
Citat:
Minimum 50gb webbutrymme 2gb webtrafik Helst inom europa ~~ + / - |
Binero som tipsades om ovan är ett alternativ men då ligger du precis på gränsen vad gäller både utrymme och bandbredd. Kanske VPS eller egen server är ett alternativ?
|
Ingen som har testat surftown? Är det något?
|
Surftown är skit...flyttat mitt därifrån...
Kass support, kassa prylar, allt är kasst. Edit: om ni går på deras 1:- domän, tänk på att ni måste köpa ett paket. |
Citat:
|
Hyr en VPS istället! Priserna för ett dyrare webbhotell konto och en VPS är ungerfär detsamma.
Proinet erbjuder VPS:er hör med dem. |
Ska man ha VPS och få det till bra standard så måste du vara bra själv på det du gör.
Annars lär du få köpa någon managed VPS eller så men då är priset inte lika billigt längre. |
Har köpt en VPS innan men förstår inte hur man får igång den
|
Citat:
|
Okej!
|
Men vad är den stora skillnaden mellan VPS och ett webhotell?
Och stöder VPS det webhotell stöder? Finns det någon guide någonstans där jag kan se sådant? |
En VPS är en egen server som delar hårdvara med andra (d.v.s. man sätter upp ett antal virtuella servrar på en fysisk maskin, och hyr ut till sina kunder). Ett webbhotell är en färdigpaketerad tjänst som du hyr av någon som tar ansvar (förhoppningsvis) för drift och underhåll, där du delar plats på en och samma server med många andra.
Fördelen med VPS är att du har din egen server där du kan bestämma själv vilka applikationer du ska köra o.s.v. men nackdelen är att du då får ta hand om installation, och underhåll av webbserver m.m. Så då måste du sköta systemadministrationen själv. Om du inte kan/vill det så är det alltså webbhotell du behöver. Jag kan rekommendera Sajthotellets Windows-paket. |
Tack Lars, har du några förslag på sajthotell med windows paket?
|
Samben, tror Lars tänker på http://www.sajthotellet.com/
Om du inte redan gjort det, ta en kik på Internetworld's webbhotellsguide, knappa in vad du önskar i utrymme etc och sök. http://iwtjanster.idg.se/tema/hotelSearch.asp /Martin |
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:41. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson