![]() |
Tjena.
Kan någon (kanske Jonathan) berätta vad typsnittet som de använder sig av heter!? http://www.varmepumpsoffert.se/slask/binero.jpg /Thomas THL |
Citat:
|
Fick detta, skulle dock vara skönt att få exakt typsnitt så att "alla" kan läsa texten på hemsidan.
/Thomas THL http://www.varmepumpsoffert.se/slask/binero3.jpg |
Lucida Sans Unicode
Lucida Sans Lucida Grande Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif |
Citat:
Är Lucida ett "vanligt" typsnitt som hänger med Windows? /Thomas THL |
PMa mig ditt mail så skickar jag dessa till dig, har de på burken
|
Jag tror frågan mer var om det är ett vanligt typsnitt så att det fungerar att speca det i css för en webbplats.
|
Tack Davve men jag har dessa typsnitt installerade.
Vad jag undrade var om många har detta installerat på sina datorer så de ser rätt typsnitt och inte reserven t ex Lucida Sans, Verdana, Arial Detta kan ju se till så att designen blir förstörd. /Thomas THL |
jag har det iaf på alla 3 datorer. Kollade i kollegans dator med och han har det me
|
Lucida Sans är standard typsnittet i Mac OS X....
Detta är inte samma typsnitt som i Windows... Så det är skillnad på Lucida Sans på Windows o Mac... |
Tack Davve för din insats! Verkligen uppskattat!
Binero bör ju gjort någon slags koll innan de använde sig utav typsnittet. /Thomas THL |
Nästa gång du undrar över vad en sida har för typsnitt (och det står i ren text), så kolla "standard" css-filen (för att snabbt hitta denna CSS-fil så rekommenderar jag Webdeveloper toolbar-extension till Firefox, som har mycket annat trevligt för webbutvecklare):
CSS-filen i detta fallet: http://www.binero.se/_css/main.css När du är inne i CSS-filen, så letar du efter du BODY som är längst upp. Kod:
body { Sen letar du efter font-family i body-taggen: Kod:
font-family: "Lucida Sans Unicode", "Lucida Sans", "Lucida Grande", Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; |
Citat:
/Thomas THL |
Citat:
Mac OS X: http://www.simonwebmaster.com/1.png Windows: http://www.simonwebmaster.com/2.png |
Citat:
Jag har Safari till Windows och det fungerar utmärkt, fina fonts, men jag vill ha det i operativsystemet också :D |
gör det till bilder
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:26. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson