![]() |
Hörde på nyheterna att efter årskiftet kommer Schenker på allvar ta upp konkurrensen om privatpersoner gentemot posten.
Äntligen! Nu är Posten tvungen att sänka sina hutlösa priser.... |
Även DHL är på g. Ska börja lev paket till privatpersoner via utlämningsställen.
|
Det är långt kvar tills prissänkning ska ni se.
|
Citat:
|
Citat:
|
DN skriver lite mer kring DHLs satsning för internethandlare i Sverige.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=678&a=696317 |
Snackade med en säljare på DHL och enligt honom så var det inte långt kvar tills de skulle lansera sitt nya system för privatpersoner. Kommer då bli utlämningsställen som bensinmackar och liknande.
|
Ett annat företag på frammarsch är Citymail: http://www.citymail.se/Pressinfo/Pre...-500-personer/
|
Citat:
|
Citat:
|
Fast paketen är ju inte problemet, där tycker jag posten ger rätt bra priser. Problemet är ju de förbannade breven!
|
Bra priser på paket? 104,- för ett litet paket som väger högst 3 KG + 50,- om det är postförskott...är det billigt?? Har du företagsavtal och gör jobbet själv via packsoft och betalar per volym kan priset för ett 10KG paket omräknat i volym (om det är skrymmande) hamna på priset för ett 70KG paket!!. Det är ta mig fan inget annat än ocker från ett monopolföretag.
|
det är billigare att skicka från rek från hongkong än vad kostar att skicka rek inrikes i sverige.
|
Citat:
|
Brev är dock inte förhandlingsbart, då som jag förstått det posten fortfarande har monopol på brev inom Sverige. Billigare skicka brev från Tyskland till Sverige (fler exempel finns) med rätt avtal än att skicka samma brev inom Sverige.
|
Paket och tilläggstjänsten är dyrt hos posten, inte brev. Att skicka ett brev kostar 5kr, om det så skulle kosta 3,5kr så hade det väl inte spelat någon större roll? Det är ju på paket och tilläggstjänster priserna behöver ner på och det tror jag vi alla är enade om..
|
Citat:
Palmik: Du kan väl skicka via citymail i vissa städer eller det kanske bara är företag som kan skicka med dem. Jag tror det lär dröja innan vi får nått brevföretag som täcker hela sverige, ingen vill leverera till norrland om de inte får nått stöd då. |
Citat:
|
Problemet är att Schenker och DHL inte kommer att ha utlämningsställen nog för att få allt att fungera smärtfritt. Som distanshandlare så är mina kunder personer bosatta i glesbyggd och små städer. Tvingas kunden åka 2 mil för att lösa ut sitt postförskott så kommer man få en hel del arga mail och samtal.
Jag avskyr Postens höga priser. Samtidigt så känns problemet olösligt. De höga priserna orsakas av ett glesbebyggt och avlångt Sverige. Det är klart att det blir dyrt att skicka ett paket, när en lastbil med ett fåtal försändelser tvingas köra tvärs genom Sverige för att leverera dessa mitt ute på vischan. Samtidigt så är det Sveriges glesbygd som skapar förutsättningar för en blomstrande e-handel. I stora delar av landet slipper vi konkurrera med fysiska butiker, eftersom utbudet på dessa är så litet. Jag tror tyvärr inte att det kommer att bli billigare att skicka paket och brev med tiden. Snarare tvärtom. I takt med att drivmedelspriserna skjuter i höjden så kommer det att bli dyrare. Det bor helt enkelt inga människor i det här enorma landet och därför blir allting så förbaskat dyrt. |
Jag får nog säga att jag är nöjd med Posten som det är. Vi har fått in offerter från både DHL och Schenker som var riktigt låga. Det var så man fick ståpäls först när man sprättade upp de kuverten.
Vi berättade dock för det lokala postkontoret i byn vi verkar i att vi nog skulle byta till DHL då de hade gett os en suverän offert. Dagen efter ringde en säljare från Posten och efter ett möte med honom fick vi en riktigt bra offert även från dem. Vi valde dock bort DHL & Schenker då vi vill att det ska vara så kundvänligt som möjligt också. Gällande DHL så kommer dem att hamna mitt emellan Posten och Schenker i antalet utlämningsställen. Möjligtvis så byter vi leverantör om något eller några år när vi har fått se hur det fungerar för andra med DHL's nya tjänst. I dagsläget nöjer vi oss med Posten, som visserligen är dyrare men med bättre service gentemot mottagarna. Jag kan också föreslå er som använder eller funderar på att börja använda Pacsoft att införskaffa er en termoskrivare (Zebra). Då blir kostnaden både för Pacsofts etiketter billigare att köpa in och sen går det ju inte åt något bläck eller laserpatron. Numera skickar vi alltså alla försändelser som postpaket med Posten. Inget går som brevpost längre. |
Alla som klagar över höga priser bör köra på Andreas variant, den funkar jag lovar ;)
Hävdar fortfarande att det är att skicka oförsäkrat via brev som är dyrt i Sverige. Hur citymail funkar vet jag inte, överlåter på nån annan att göra den researchen :) |
När det första en representant för Posten gör när han får reda på att ett konkurrerande bolag (DHL) kommer in på marknaden är att säga att prissänknigar kan bli aktuella så vittnar ju det om något om att priserna är för höga och de t.o.m "erkänner" det. Forskare har också konstaterat att fraktpriserna på paket är höga i Sverige när de har gjort jämförelser som bl.a hämmar internethandeln så det är ingen nyhet direkt. Men Posten är säkert glada att de har kunder som tycker deras priser är OK. Jag tycker inte priserna är OK!
Förhoppningsvis kommer Posten nu att sänka sina priser till en rimlig nivå. |
Om du tycker att de är höga så kanske du bör ta en kontakt med Posten också? Nu blev ju vi kontaktade men det fungerar ju också tvärt om.
Vi har i alla fall näst intill full kostnadstäckning på frakten av våra paket. Det diffar ett par kronor.. |
Risken är att det blir DYRARE att skicka till glesbygd/inlandet när det kommer in fler aktörer. Jag tvivlar på att det är speciellt många företag som är intresserade av att börja leverera till nån liten by i lappland, utan de kommer att försöka ta de lönsamma delarna i storstäderna (jag antar att posten gör en stor vinst på paket som skickas inom tex Stockholm).
|
Citat:
Citat:
Men sen finns det ju statliga transportinitiativ för att stödja glesbygden, "gör sverige rundare" finns det väll nåt transportstödsprojekt som heter. Ifall alla behandlas lika i detta och det känns säkert från transportleverantörernas sida så bör det ju ge en rimlig servicenivå till glesbygd även i framtiden oavsett hur marknaden ser ut. |
Tror inte CityMail kommer in på denna marknad. Deras affärsidé bygger till stor del på att deras kunder skickar breven elektroniskt till dem. Sedan sköter CityMail så att de skrivs ut och distribueras till mottagaren. Poängen ligger i att utskriften sker så nära mottagaren som möjligt. Posten har i sin tur kopierat konceptet till sin tjänst eBREV.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:09. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson