![]() |
SVT lanserar en kanal på YouTube med klipp från SVT-program.
- Vi vill prova hur det fungerar att arbeta på det här sättet med en aktör som YouTube, säger Lena Glaser, chef för SVT interaktiv. På kanalen, som hittas under namnet SVT (http://www.youtube.com/svt) finns klipp från ett flertal av SVT:s program, inklusive guldkorn från Öppet Arkiv. Utbudet kommer att utökas allt eftersom. SVT:s kanal på YouTube är ett testprojekt som ska utvärderas. Ytterligare tester med material på andra plattformar än SVT:s egna kommer att genomföras under hösten. (intern källa) |
|
Första spiken i kistan för SVT eller en metamorfos till något nytt? Klart är att styrkeförhållandet mellan produktionsbolagen och kanaloperatörerna är på väg att radikalt förändras...
|
Google själva tror stenhårt på You Tube och har visat oss många fräcka kampanjer som deras kunder kör både där och på Adsense.
Och det kan bli riktigt fräckt när de dessutom använder Google earth i kombination. Det är ju inte sök som vi jobbar med men det är ju helt klart ett intressant område måste jag tillstå. |
Riktigt intressant satsning. Jag är imponerad över att SVT satsar så mycket på webben som media. De är en av de få företagen som verkligen ser till att ligga långt fram och har ett så tydligt mål med Internetsatsningen.
För övrigt är dokumentären om hårdrocksbröderna som ligger på siten något av det skönaste jag har sett på länge, rekommenderas! |
SVT Play som håller program idag, gör det bara i 30 dagar. Kanske vill man med utsvävningar minska summan spenderat för strömning av klipp från egna servrar :)
Dock lär det bli än mer svårt att motivera avgift för innehav av apparater, vilken alla egentligen vet går till att finansiera SVT. Det är en betalkanal med lagstiftat tvång att betala för, samtidigt som avgiftsnivån inte motsvarar SVT:s marknadsandel. Mycket "smutts" slinker med som nyttigt i public service. När i princip hela världen kan ta del av klippen utan att betala, tror jag att det kommer bli svårt att gå från klipp till hela program; just pga ovan nämda. Men som sagt, med små knuffar faller bjässen till sist. |
Jag förstår inte varför något som är finansierat med skattemedel ska gynna ett amerikanskt företag när de lika gärna kan sätta upp en likvärdig lösning i egen regi.
|
Citat:
|
Det är marknadsföring skulle jag tro. Det som ligger på Youtube är ju riktigt sunkigt kvalitesmässigt och bara klipp. På SVTs öppna arkiv och SVT Play är det hela program och i god kvalite.
|
Sanningen är antagligen att SVT har tappat mycket till Internet, konkurrenterna och nya digital-tv kanaler och försöker ta tillbaka förlorad mark.
Medan dom kommersiella TV-kanalerna (och annan media) lätt kan fylla kanal efter kanal med innehåll (se TV4) och bygga upp närvaro på Internet på rent ekonomisk basis så är SVT genom sin finansiering knuten till apparaten. Antingen kan man lägga på en avgift på bredbandstaxan eller förstatliga alltihop. Så vad händer om 10-20 år när TV så gott som uteslutande distribueras via IP-nätet, i en kraftig internationell konkurrens? Nyckeln kommer ligga i att kontrollera program-portaler, och det kommer vara starkt knutet till den teknologi som används för själva streamingen (som kommer vara betydligt mer effektiv än den är idag).. Personligen tycker jag SVT är bra som en balans till dom kommersiella kanalerna (även om man fuskar en del), men man får väldigt lite för pengarna... |
Det här pressmeddelandet skickades just ut:
Citat:
|
Bra nyhet med HD! tyvärr har ju kvaliteten hittills varit för dålig för att blåsa upp på tvn (i alla fall när jag testade senast för ett halvår sen eller så)
|
Tror det kommer att vara ett klart bra drag av svt att publicera program via YouTube, kanske inte så mycket att se där just nu, men det lär nog bli bättre framöver.
Sitter just o leker med svt:s kanal och den privata betan av YouTube Desktop (youtubedesktop.com, ja enl mail idag att de ska byta namn :-) kanske säkrast om de ska överleva) och det är ganska suveränt i både ljudkvalité och funktioner. Bara att skriva in sveriges television i sökfältet, och direkt får man en komplett överblick med thumbnails av alla svt:s 245 program på Youtube. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:56. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson