![]() |
Jag driver http://recipespider.com, en receptsökmotor som öppnar recept den hittar i en ram, det står tydligt att RecipeSpider.com inte har något att göra med innehållet i ramen. Trots det har tasteline kontaktat mig och hotat att stämma mig för upphovsrättsbrott. För att se hur hur det ser ut gå in på sidan och sök efter nått och öppna det receptet.
Kan det verkligen vara olagligt att öppna en sida i en ram? I så fall borde ju proxyservrar också vara olagliga. |
beror nog mycket på hur du öppnar det i en ram.. öppnar du hela deras sida (med annonser etc etc) eller bara den delen som för dig är viktig - då är det nog fråga om upphovsrättsbrott
Aldrig hört om någon som blivit fälld för detta men.. Däremot vill jag som webmakare säga att det är dåligt / lågt / fult att öppna andras sidor i en frame. Öppna dom i nya fönster istället |
Om tasteline har problem med det så borde det väl bara vara att lägga in ett javascript framebreaker skript så gör de det omöjligt för dig att visa deras sida i en iframe.
Annars tycker jag precis som melin att varför inte öppna sidorna i nya fönster så folk lättare kan bokmärka sidorna mm. |
Har ni tittat hur det ser ut?
Jag öppnar hela sidan, dvs tar inte bort deras reklam. |
får säga att det var en snygg lösning indeed
men hur är det byggt.. är det en vanlig iframe eller nån javascript lösning? |
Jag kan inte ta åt mig äran, det är en iframe som görs synlig med javascript somtidigt som en lightbox, tror det heter så, görs synlig.
Lösningen heter greybox eller något sånt. Är jag tillräckligt tydlig med att jag inte har något att göra med sidan som öppnas? |
enligt mig är det en snygg lösning =)
|
Det kan knappast vara olagligt så du kan åka dit på det, koden körs ju på besökarens dator och det är på deras dator det skapas en frame.
|
Det ser ju skitbra ut, borde inte vara några rättsliga problem med det..
En sak som stör mig lite är att sidan blandar engelska och svenska, skulle ha gjort en lokal variant av den typ /swedish eller ngt. som en liten tanke bara.. |
Svensk/engelsk?
Det är ju ett allvarligt fel. Vilken/vilka sidor då? |
Citat:
|
Citat:
|
Alltid roligt när folk är kreativa. Detta var verkligen en snygg lösning och jag har inte sett den användas förut på nån av de sidor jag besöker. Avgränsningen känns rätt tydlig och besökaren kan fortsätta att besöka sidan du visar i greyboxen.
|
Citat:
|
Jo, det går riktigt segt för mig också. Och browsern skriker om javascriptfel på din sida.
|
Tycker det var en snygg lösning
Saknar dock en knapp där man kan öppna en sida i ett eget fönster. Jag gillade din lösning när man ska bläddra igenom recepten. Men jag vill gärna kunna öppna alla intressanta recept i egna fönster också. Skulle du ha en sådan knapp så användarna kan välja själv så borde nog även tasteline bli nöjda. Mitt förslag är att man kan klicka på rubriken uppe till vänster (När greyboxen är öppen) och då öppnas sidan i ett nytt fönster. |
Jag kan ingen erfarenhet av juridik men Google använder ju en sådan lösning också. Dom länkar ju en sida inom en i-Frame:
http://tinyurl.com/yudohs Det vore märkligt om det fanns en lag hur man får länka på internet. Jag har fått samma kritik då jag länkade till Eniros kartor i en iframe. |
Vad hände egentligen? Blev det för påstridigt med Tasteline? Nu när jag testar så öppnas det i ett nytt fönster... :(
|
Nej. Jag valde att ta bort javascriptlösningen tills vidare eftersom den är för tung. Jag funderar att göra en egen men har ingen tid just nu. Är det störande att de öppnas i ett nytt fönster?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:18. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson