![]() |
Hur kan man se om nån använder ens trådlösa nätverk, och vad för detaljer kan man se?.
Hur kan jag komma in på deras datorer?(om jag nu vill dvs), och vad kan jag göra för att blocka dem utan att kryptera då förstås. /Stefan |
LanEye.com funkar ganska bra.
|
stäng av dhcp (dela inte ut IP) och bestäm i router etc vilka IP som får surfa
gå in i hans dator, om han upptäcker det kan du åka dit på det |
... UTAN kryptering? Gosse, du har större problem än att nån snyltar på ditt internet då.
|
En man i London har arresterats för att från gatan olagligt ha loggat in på andra personers trådlösa nätverk. Här hemma finns ännu inga anmälda fall. Men att inte skydda sitt nätverk kan få allvarliga konsekvenser.
Källa: http://www.e24.se/dynamiskt/it_telekom/did...id_16838671.asp |
Du ska kunna spärra mac-adresser också. Det mesta går att ta sig förbi, men de allra flesta har inte den kunskapen och frågan är ju om du har något på ditt trådlösa nät som är värt besväret.
|
Citat:
|
Citat:
|
Slå på kryptering så slipper du oroa dig så mycket. Finns det någon orsak att inte köra krypterat?
|
Citat:
|
Då ska du vara medveten om att det är väldigt lätt för en utomstående att läsa dina mail, se lösenorden på de flesta websidor du loggar in på osv.
Detsamma gäller egentligen alltid när man loggar in på öppna wlan (lagliga). |
Citat:
Mina kärleks brev till älskarinnan får dem gärna läsa ;), men däremot andra saker vill jag inte att det ska komma ut såsom koder och lösenord. |
Har pysslat lite hemma och rackmonterat alla datorer som jag hade stående överallt till olika grejer.
Då passade jag på att köpa 2 trådlösa accesspunkter, mestadels för att kunna streama musik till min Transporter samt att köra modem, router, switch och en ströminjector till accesspunkten via UPS-ström så sony vaio ux'en funkar vid strömavbrott. http://galleri.hus.se/galleri618.html kanske sitter dom för tätt och stör varandra. Funkar kasst, får nästan in grannens trådlösa nätverk bättre än mitt :/ |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:48. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson