WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Göra med traffa.se? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=22073)

patrik_v 2007-07-01 09:47

Hejsan!

Efter mycket läsande här på detta kanonforum, så blev även jag sugen
på att köpa ett domännamn för att se hur smidigt det gick.
Det var busenkelt via aleborg.se!
Frågan är nu bara vad man kan hitta på med traffa.se, community??
kommer inte på så mycket, el om man skall sälja vidare namnet om det är bra.
//Patrik

Zlivver 2007-07-01 11:14

Försöka sälja domänen till träffa.se kanske?

j0han 2007-07-01 12:18

En dating site kanske?

Cos 2007-07-01 14:06

Citat:

Ursprungligen postat av Zlivver
Försöka sälja domänen till träffa.se kanske?

...som webdesignskolan äger tydligen. Skulle nog säga att dom inte skulle bry sig om den domänen. Det är bara äckliga gamar som sysslar med den typen av handel. Alltså, köper en domän för att dagen efter försöka sälja den till någon annan till sjukt högt pris. FY! Ska man inte använda domänen så köp den inte och låt någon annan som har kunskaper och ideer göra någonting roligt med den.
Citat:

Ursprungligen postat av j0han
En dating site kanske?

Som om de inte finns nog av dessa sajter.

Akeera 2007-07-01 14:29

Gör ett enkelt dartspel i flash, där man ska träffa bullseye. ;)

patrik_v 2007-07-01 15:09

Tack för dina trevliga ord Cos, jag är nog inte ensammen. Skulle tro att dom flesta här köper en ledig domän för att kunna tjäna pengar på den senare, skulle jag iaf tro, nu vet jag dock inte om det är så. men men.. kunskaper? jo det har jag som utbildad spel/webbprogrammerare. Ider hade jag bara inga. Tack iaf för dom andra snabba svaren jag fått av er andra.

j0han 2007-07-01 16:42

Cos: Ska man börja resonera som dig så är det bara att lägga ner allt. Det finns mycket utav allt på internet verkar det som..

grazzy 2007-07-01 17:50

Jag tycker Cos har en poäng. Varför inte komma på konceptet först och köpa domänen sedan?

Cos 2007-07-01 18:17

Citat:

Ursprungligen postat av patrik_v
Tack för dina trevliga ord Cos, jag är nog inte ensammen. Skulle tro att dom flesta här köper en ledig domän för att kunna tjäna pengar på den senare, skulle jag iaf tro, nu vet jag dock inte om det är så. men men.. kunskaper? jo det har jag som utbildad spel/webbprogrammerare. Ider hade jag bara inga. Tack iaf för dom andra snabba svaren jag fått av er andra.

Jag mena inte att du var en gam om du uppfattade det så...;) Men men.
Edit (bara liiite text till): Jag tror inte att dom flesta köper domäner här för att dagen börja jaga kunder för att sälja den till dom. MEN, det var inte de förra inlägget var inte riktat åt dig, utan som kritik åt förslaget att sälja den på en gång. Gör någonting vettigt av den!

Citat:

Originally posted by -j0han@Jul 1 2007, 16:42
Cos: Ska man börja resonera som dig så är det bara att lägga ner allt. Det finns mycket utav allt på internet verkar det som..

Ja det finns det verkligen! Bara en massa skräp. Det är så irriterande när man sitter och formar ett nytt projekt, kommer på ett riktigt pang-namn så de skriker om de och vips så är domänen länkad till en porrsajt när man egentligen skulle ha domänen till att göra en webbyrå. Eeeh... logik? Nej.

Personligen sitter jag inte och håller på några av mina domäner. Finns det inget att göra med den, så låter jag tiden gå ut för den. Visst, kommer det någon och vill köpa domänen av mig så säger jag inte nej precis... Men skulle aldrig få för mig att surfa runt och leta efter företag som jag tror kan ha nytta av den och sälja den för en dyr krona Blubb.

Citat:

Ursprungligen postat av Akeera
Gör ett enkelt dartspel i flash, där man ska träffa bullseye.

Eller nått fps spel i flash :) Visst, finns mycke av de med...(!) Men dedikera den till wn.

j0han 2007-07-01 18:36

Ja visst ska man helst ha en idée innan man registrerar något. Men det första hjulet var väl inte perfekt heller ;)

akkeman 2007-07-01 19:46

Eftersom jag just nu har "asperger" på att skjuta prick och är helt besatt av luftgevär för tillfället, så kanske du kunde dra samman alla butiker som säljer luftvapen, beskriva nya vapenlagen, etc.

Traffa.se - Ett community där du prickar likasinnade!

Akeera 2007-07-01 20:04

Citat:

Originally posted by akkeman@Jul 1 2007, 19:46

Traffa.se - Ett community där du prickar likasinnade

Haha, tyngsta sloganen på länge. :D

akkeman 2007-07-01 20:16

Citat:

Ursprungligen postat av Akeera
Citat:

Ursprungligen postat av akkeman
Traffa.se - Ett community där du prickar likasinnade


Haha, tyngsta sloganen på länge. :D

hehe ja, finns det någon skytteklubb som inte använder liknande "Här träffar du nya vänner" :)

Interface 2007-07-01 20:48

Är det bara bara jag som tycker att åäö-domäner utan prickar är värdelösa?
Annars tycker jag akeeras förslag var bra, måste bara få fråga; är det du på bilden akeera? ;)

patrik_v 2007-07-01 23:27

Får börja med att be Cos om ursäkt för att jag inte läste mera nogrant :D
och akkemanm, din ide va inte dum den. Har själv tävlat i luftgevär mellan
6 -16 års ålder så det borde man kanske kunna hitta på något inom.

zytric 2007-08-05 19:54

säg till om du ska sälja den ;)

pkallberg21 2007-08-06 14:43

Jag äger träffa.nu, om någon är intereserad :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:39.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson