WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Uppsägningstid på webbhotell (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=21711)

kriwen 2007-06-07 15:23

Finns det något ställe där man kan få enkel översyn på hur lång uppsägningstid olika webbhotell har? Håller på att kolla upp olika alternativ för en framtida sida och uppsägningstiden känns som en viktig detalj att tänka på så man inte får samma problem som med Loopia enl artikeln: http://www.idg.se/2.1085/1.110979

MattiasA 2007-06-07 15:41

proinet & surftown vet jag har 1 månad.

Xamda 2007-06-07 23:10

Tror de flesta har en månad, med ettårsavtal i botten, dvs du måste säga upp inom 11 månader från beställningen för att inte betala ett år till.

De elakaste villkoren hittar du nog hos Comitnet/yrkesregistret som förlänger med 24 månader om du bommar deras uppsägningstid på 3 månader (som i sig inte är tre månader från leverans, utan tre månader från order, det är riktigt förvirrande)...

yellow 2007-06-08 20:02

Det är väldigt väldigt olika. En månad är ju ganska okej, tre månader är alldeles förfärligt tidigt. Det vore säkert bra om någon listade detta i diverser webbhotellguider, säkerligen är det många som glömmer bort att säga upp kontot...

Eclipse 2007-06-08 21:57

Denna text:
http://www.aleborg.se/blogg/press/Aleborg_...ngar_070514.pdf

"Aleborg har sedan tidigare ingen uppsägningstid på sina webbhotellstjänster. Med den nya återbetalningsmöjligheten får kunder som avslutar sitt webbhotell innan avtalsperioden är slut pengar tillbaka för den kvarvarande avtalstiden. Kunder till Aleborg betalar därmed enbart för den tid som de verkligen använder."

Mer info: (Här följer en sammanställning av artiklar där Aleborg har omnämts samt våra pressmeddelanden och pressbilder.)
http://www.aleborg.se/blogg/?page_id=7

Bello 2007-07-02 20:37

Citat:

Originally posted by kriwen@Jun 7 2007, 15:23
Finns det något ställe där man kan få enkel översyn på hur lång uppsägningstid olika webbhotell har? Håller på att kolla upp olika alternativ för en framtida sida och uppsägningstiden känns som en viktig detalj att tänka på så man inte får samma problem som med Loopia enl artikeln: http://www.idg.se/2.1085/1.110979
Uppsagningstiden hos WEBSUPPORTEN är 3 månader.

Westman 2007-07-02 20:54

Aleborgs variant med återbetalning är i mina ögon ett rent marknadsföringsknep och inget som jag anser vara realistiskt i mängd (hanteringskostnad). En månad är bra och tre månader är ok.

En del blandar ihop avtalstid med uppsägningstid. Det jag inte gillar är att om man skulle missa uppsägningstiden så förlängs avtalet med 12/14 månader etc. Att avtalet förlängs med den tiden är ok OM man fortfarande kan säga upp det och bara betala för en kalendermånad efter uppsägningsmånaden.

Dåliga exempel: Loopia
Bra exempel: JX

oderland 2007-07-02 23:57

Vi har 30 dagars uppsägningstid annars förslängs avtalet med 12 mån. Oftast är det domännamn inblandade med i avtalen och många där vi är avikontakt förlängs automatiskt.
Tror många glömmer detta, att webbhotellen har avtal och uppsägningstider att följa också.
Hur som helst så skickar vi ut våra fakturor 60 dagar innan avtalet löper ut så att man har 30 dagar på sig att säga upp.

morfargekko 2007-07-03 08:21

SwedeNet har en avtalstid på 12 månader men ingen uppsägningstid. Uppsägning ska alltså ske innan avtalstiden utgång. Förlängning av avtalstiden sker med ytterligare 12 månader om inte uppsägning skett. Faktura skickas via email 3o dagar innan förfallodagen.

jonny 2007-07-03 11:05

Vi har ett liknande upplägg som Oderland. Det innebär att det fortfrande går att säga upp när fakturan dimper ner och att det hinner gå ut en påminnelse innan eventuella domännamn deaktiveras.

Decibel 2007-07-03 17:09

JX har släppt alla uppsägningstider, vi tar iofs inte emot nya webbhotellskunder men de som finns har ingen uppsägningstid alls, ev. förutbetalda månader (ej påbörjade) återbetalas.

Interface 2008-11-06 01:33

Bumpar tråden då jag tycker det är bättre än att starta ny.

Kommer ni ihåg när Internetworld skrev om att Loopia skulle sluta med uppsägningstid? När Binero gick i bräschen för noll uppsägningstid och bl.a Loopia lovade att samma sak skulle gälla hos dom?
Inte nog med det, jag har själv talat med support från Loopia där dom bedyrat att dom ingen uppsägningstid har. I alla fall så stämmer det inte, se tex Internetworlds uppföljning skriver om det: "Loopias mygel är helruttet""Loopias mygel är helruttet Visst, som nån här sa: "En del blandar ihop avtalstid med uppsägningstid." - visst, men det är fortfarande rena skojarmetoder, inte nog med att eposten inte funkar eller att det inte går att lita på Loopia när det gäller ens domäner, dom kör med rena hästhandlarmetoder när det kommer till att snärja webbhotellkunder. Att dom i supporten bekräftat till mig att dom ingen uppsägningstid har förstår jag nu enligt dras logik att det övertrumfas av regeln om avtalstider men det tycker jag är oseriöst, då ska dom vara tydliga med sådant, likadant är det ofta när man har en mejlkonversation med dom, det verkar som om dom anstränger sig för att vara otydliga, man får mejla igen och igen och igen, oavsett vad det handlar om. ETT RIKTIGT KLARGÖRANDE AV DERAS NYSPRÅK VORE PÅ SIN PLATS, ELLER HELST EN DEMENTI, FÖR ALLA NYKTRA MÄNNISKOR DEFINIERAR "INGEN UPPSÄGNINGSTID" SOM ATT MAN SLUTAR BETALA FRÅN OCH MED DEN DAGEN MAN SÄGER UPP AVTALET! OAVSETT DET FINSTILTA, FÖR JAG TROR DOM ÄR MYCKET MEDVETNA OM DEN FALSKA MARKNADSFÖRINGEN OM "INGEN UPPSÄGNINGSTID" SOM FLORERADE PÅ NÄTET FÖRUT.

Tacka vet jag Binero! Inget skumt där inte.

dmdpageup 2008-11-06 08:51

Som kund hos oss är man bunden för den tid man betalt.

För mer information, se artikeln nedan.

http://support.pageup.se/index.php?_...eid=22&nav=0,1

design.se 2008-11-06 12:45

Citat:

Originally posted by Interface@Nov 6 2008, 02:33

Tacka vet jag Binero! Inget skumt där inte.

Nästa webbhotell blir med binero. Loopias kontrollpanel är så ful och obegriplig att man nästan tuppar av.

jgabor 2008-11-06 13:18

Citat:

Originally posted by MattiasA@Jun 7 2007, 14:41
proinet & surftown vet jag har 1 månad.
Fel. Vi har ingen uppsägningstid. Det räcker med att man struntar i att betala fakturan, så sägs ens webbhotell upp automatiskt.
(Givetvis sänder vi påminnelsefakturor (av uppenbara skäl) som man då också ska strunta i, innan ens webbhotell sägs upp.)

levonline 2008-11-06 18:50

På Levonline har vi sju dagars uppsägningstid. Detta sammanfaller med förfallodatumet på fakturan, så vill man säga upp sitt abonnemang kan man göra det innan fakturan förfallit.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson