WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Rumänsk tjej vill till Sverige, behöver 10 papp (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=20729)

melin 2007-04-20 00:29

Kort version av historien:

Vännina till min flickvän, hennes bror (Kent) har träffat en tjej från Rumänien, 22 år, studerar till läkare. Hon säger sig heta Anna-Maria.

Hon har redan lyckats lura till sig en bärbar dator av Kent samt fått han att köpa henne en biljett till Sverige (flyg) för strax över 3.000:-

Grejjen är den att han har träffat tjejen, hon bor i nåt student komplex och han har sett ett rum som ska vara hennes. Men vad vi vet inte mycket mer än så.

Nu till den roliga biten. Hon säger att enligt EU-bestämmelser så måste hon kunna visa upp 10.000 SEK vid tullen i Sverige eftersom hon ska vara här i 10 dagar, detta för att visa att hennes besök inte är enbart för att sälja sig för pengar.

Så, spit it out - vad tror ni om denna Anna-Maria?

Tez 2007-04-20 00:48

Låter om om Kent är väldigt generös...eller förälskad...

Och det låter helt orimligt att man inte skulle få åka och hälsa på hos en vän i 10 dagar utan att visa upp 10.000 kr. Särskilt som Rumänien är med i EU. Och även tullen känner väl till VISA? Vem har så mycket kontanter på sig vid en resa till ett europeiskt land?

Tror Kent bör akta sig...

Polis_ttt 2007-04-20 02:43

har aldrig hört tala som att man måste visa upp en summa pengar för att komma in i sverige, och framförallt inte på grund av eu, vad har dom med det hela att göra? Kent som han kallas ovan bör inte ge henne mer än hon redan fått, han hittar säkert någon annan trevlig dam som inte är ute efter pengarna tids nog (även att det känns som att alla damer är det, mer eller mindre)

fabian 2007-04-20 02:57

Kommer man från t.ex. Indien måste man visa upp anställningsbevis eller papper från banken som visar att du har så mycket pengar att du kommer klara dig den tid du skall vara i Sverige.

Inom EU reser man dock fritt som EU-medborgare.

totoo 2007-04-20 03:10

Det går väl att ringa tullen å fråga?

Alpha 2007-04-20 03:12

Annars är ju ett tips att åka dit och hämta henne haha ;)

Johan H 2007-04-20 03:12

Citat:

Originally posted by melin@Apr 20 2007, 00:29
Kort version av historien:

Vännina till min flickvän, hennes bror (Kent) har träffat en tjej från Rumänien, 22 år, studerar till läkare. Hon säger sig heta Anna-Maria.

Hon har redan lyckats lura till sig en bärbar dator av Kent samt fått han att köpa henne en biljett till Sverige (flyg) för strax över 3.000:-

Grejjen är den att han har träffat tjejen, hon bor i nåt student komplex och han har sett ett rum som ska vara hennes. Men vad vi vet inte mycket mer än så.

Nu till den roliga biten. Hon säger att enligt EU-bestämmelser så måste hon kunna visa upp 10.000 SEK vid tullen i Sverige eftersom hon ska vara här i 10 dagar, detta för att visa att hennes besök inte är enbart för att sälja sig för pengar.

Så, spit it out - vad tror ni om denna Anna-Maria?

Inom EU kan du röra dig fritt med ett europeiskt pass.
/En som varit över hela europa unionen

Westman 2007-04-20 09:09

Anna-Maria är en kreativ bedragerska och Kent är en korkad kille. Det är vad jag tror eftersom jag vet att man inte behöver visa upp pengar i tullen.

DeSoto 2007-04-20 09:21

Be Kent fråga henne om han inte kan möta henne i tullen och att Kent har med sig 10'000 kr som han visar tullen? Går hon med på det så bör det ju vara lugnt. Kan ju vara som hon fått för sig att man måste visa upp pengar.

Daniel.st 2007-04-20 11:26

Tidigare fanns det regler om att om man kom hit som turist var man var tvungen att kunna visa att man kunde klara sig i landet (köpa mat, fixa boende osv) men vad jag har hört gäller inte detta inom EU. Vet inte heller om dessa regler finns kvar för turister utanför EU. Borde dock vara enkelt att kolla.

melin 2007-04-20 11:30

mjo.. men visa upp 10 papp i kontanter känns lite extremt? för att inte säga riskebalt med rånrisk etc

hubbert 2007-04-20 12:16

Rumänien är inte med i Schengensamarbetet Schengen. Så då gäller lite andra regler trots att det är ett EU-land, men det får någan annan ta rätt på.
Beloppet är f.ö 370 kronor per dag för att visa försörjning. + kostnader för hemresa.40 Euro per dag

melin 2007-04-20 12:29

alltså.. kan hennes historia stämma.. :P

eg0master 2007-04-20 12:44

Citat:

Originally posted by melin@Apr 20 2007, 12:29
alltså.. kan hennes historia stämma.. :P
Självklart kan hennes historia stämma. Men det är betydligt större sannolikhet att Kent håller på att bli lurad. Och det kostar 10Kkr att syna bluffen. Detta är ett klassiskt bedrageri (som är populärt just nu) och om det är verklighet så bör fungera precis lika bra med ett "intyg" i tullen, dvs att Kent står för mat & husrum under hennes vistelse. Sådant funkade t.ex. i Sovjetunionen.

"Kent" ska ringa & prata med tullen och polisen om saken. Jag sätter mina pengar på att de säger att han håller på att bli lurad...

Förresten, hur träffades de och var har de träffats IRL?

hubbert 2007-04-20 12:48

Citat:

alltså.. kan hennes historia stämma..
Jo fast å andra sidan brukar framgångsrika bedragare vara övertygande och ligga mycket nära sanningen i sina berättelser. :D
Så även om man kollar med tullen och det visar sig stämma med beloppet så finns ju trots allt en viss osäkerhet. Kommer hon verkligen hit, eller löser hon in biljetten för 3.000:- samt 10.000:- till och en bärbar dator?

melin 2007-04-20 13:16

vi ska säga till han o skicka ett brev med fotokopia på sitt id-kort där han intygar att han står för hennes omkostnader i Sverige =)

dom träffades på nätet och har träffats IRL i rumänien, dock endast på ganska neutrala platser som t.ex studenthem

Saint 2007-04-20 13:56

Man behöver bara ha med sig "turistpengar" om man kommer hit själv, har man en kontakt i Sverige behöver man inte ha några pengar med sig, bara en skriftlig bekräftelse på att att någon tar hand om den inkomna personen.

Westman 2007-04-20 14:29

Citat:

Originally posted by melin@Apr 20 2007, 12:29
alltså.. kan hennes historia stämma.. :P
Nej inte med tanke på summan. Visst ska man kunna visa att man kan betala sitt uppehälle MEN du kan lika gärna lägga upp ett VISA/MC/AMEX etc. Dessutom är det väldigt sällsynt att de bråkar med folk som besöker bekanta. Som sagt, ring och fråga. Egentligen så ska du ringa polisen för det är de och inte Tullverket som har hand om inpasseringskontrollen. Tankevurpa, sorry.

EDIT: Stavfel


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson