![]() |
|
Gissar på bugg i loopias domänsystem, kontakta microsoft OCH loopia och kräv multimum belopp ;)
eller fejkad bild. Mvh Jim |
Men det är ju inte så konstigt, man kan ju lägga till vilka domäner man vill i deras DNS system, sedan är det ju upp till kunden att peka om domänen till Loopia.
|
Ah men det blir ju intressant om loopias mailserver använder samma dns:er.
|
frågan är om det blir aktivt först när man pekat dnsen på domänen till loopia?
det stor dock "domänen är aktiv och kan användas" i jpgfilen. |
jag kan lägga till vilken domän jag vill i min IIS server här hemma.. men det betyder inte att dom leder in till min server.. bara att min server är beredd på att ta emot trafik på den adressen
|
Jo men det som händer om du lägger in t.ex. aftonbladet.se i din DNS är ju att du inte kommer till aftonbladet.se om du inte lägger upp samma a-records etc. (Inte IIS, DNS)
|
Man kan som sagt lägga upp vilken domän man vill i LoopiaDNS. Det innebär även att den blir låst för registrering via Loopia, om den nu var ledig innan. Jag har mailat Loopia om det, men de ville inte ändra... Kanske inser de inte problemet.
|
Det är inget problem -- dem gör det bara möjligt att lägga till domäner i deras system innan man bytar NS-servrar till deras för att förhindra nertid vid eventell namnserver byte, är inte det ganska självklart?
|
Citat:
|
Nu fick du dubbelpost :)
Ja, om dom byggt systemet sådär så blir det ju knasigt. |
Citat:
|
Som Surfaren säger så är det mycket riktigt möjligt att lägga till vilket domännamn som helst i LoopiaDNS. Detta för att man enkelt ska kunna använda domännamn som inte är registrerade via oss via denna tjänst.
Gällande det egentliga problemet, dvs att man kan lägga till oregistrerade domännamn, så är detta något som vi är medvetna om och det kommer att förändras inom en snar framtid. Jag vill samtidigt passa på att tacka er för de synpunkter som framförts då all input ger oss större möjlighet att leverera en bra tjänst |
Orosmomentet från Loopia kunder är frågan om vilka DNSer loopias mailservrar använder för utgående epost.
Loopias DNStjäsnt har till synes separata namnservrar. Om dessa inte används direkt av Loopias servrar utan att domännamnet slås upp mot rootservrarna först är problemet inte speciellt stort. |
Citat:
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:57. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson