![]() |
Nu har jag både sökt här på WN och googlat mig blå. För några månader/veckor sedan så postades här en länk till en site som hjälpte till med färgmatchning, främst förgrunds/bakgrundsfärger och tog hänsyn till att kontrasten skulle vara lagom för att göra det lättläst. Man kunde dra i slides och så fick den färdiga kombinationen ett betyg på hur bra den var.
Nu hittar jag inte länken längre. Det är inte colorblender eller colormatcher.. nån som vet vilken site jag menar? |
|
Inte den tyvärr.
|
www.colormatch5k.com då.. så såg colormatch.dk ut förr
|
Jag tror den var gjord i flash och det stod lite om vad som var viktigt för bra läsbarhet (hög kontrast men inte för hög osv) och det var också det den fokuserade på.. Men utsendemässigt var den lite lik din länk nummer två.
|
Det finns väldigt många sidor som bygger på Colormatch.dk. Prova att googla efter Colormatch, så hittar du antagligen vad du söker.
|
|
|
|
|
Jaaa. chribba postade den jag letade efter. Tack tack tack!
|
|
Nä, minnet sviktade visst på den punkten.
|
Älskar färgerna från kuler.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:00. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson