WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Feedback på kaffesida (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=19949)

xsajt 2007-03-13 17:06

Håller på att starta upp en ny sida där jag tänk ta med det mesta som har med kaffe att göra. Hur kaffet "kom till", olika kafferecept och lite annat smått å gott.
Tänkte kolla om ni här har något bra/dåligt att säga om designen eller kanske även idéen. Vill veta allt :D
Adressen är
http://www.espresso-kaffe.se

Ha de fint!

fabian 2007-03-13 17:15

Tycker att texten kanske är något liten.

Skulle gärna ha något svagt mönster i bakgrunden, inte bara grått, kanske latte-färgat?

Vad är den bruna tjocka kanten till för? Den under menyn men innan content?

Det står "Sök på kaffeespresso.se" ovanför sökrutan, men det är ju helt fel adress...

Annars tycker jag att sidan var fin. Enkel och informativ, vet inte riktigt om jag skulle ha något behov av att komma tillbaks. Kanske skulle det finnar recenstioner eller tips om att köpa espressomaskiner eller något, som får besökarna att engegera sig lite mer.

Det är synd att någon annan äger espressokaffe.se

xsajt 2007-03-13 17:36

Ska kolla med texten, tycker själv att de bli snyggar enär den är liten men den kanske är lite äl liten :)
När du säger det så är nog den där tjocka kanten helt onödig, skulle från början ha bilder där men det blev inte av å nu har ja inte tänkt på den något mer. Tar nog bort som du säer!

Tanken är att det ska komma recensioner på espressomaskiner men hinner inte göra allt på en gång. Inget förslag på något mer som får en att komma tilbaka? är ett svårt ämne om man vill få besökare att återvända tror ja.

Det med adressen är synd, men ville gärna ha en adress med både kaffe och espresso inblandat.

Tack för dina synpunkter!

Kaffe 2007-03-13 18:08

Är ju sånt här man bara måste svara på :).

Försöker hålla mig kort, undviker att beröra kodkvalité eftersom vissa på WN tagit illa vid sig av detta.
  • Ruskigt tråkig typografi. En snabbkurs till "standardiserad webbtypografi": Rubriker i Georgia, teckenstorlek helst definierad i Em motsvarande 24 till 32px. Verdana, motsvarande 12px. Gärna en kontrasterande färg för rubrikerna. Med tanke på det monokroma färgtemat, en mörkbrun färg.
  • Länkarna är extremt svåra att identifiera. En understrykning i a f hade underlättat.
  • Menyn var ruskigt otydlig och höll på att missa den helt först. Gör den väldigt gärna tydligare. Lite större text, tonplatta bakom eller dylikt.
  • Espresso-kaffe.se? Hade det inte varit bättre att kalla sidan något i stil med Espresso & Kaffe istället för att bara planka domännamnet. Känns lite mer levande på det viset.

xsajt 2007-03-13 18:14

Webbtypografi är något jag måste lära mig ja :)
Tack för hjälpen och jag vet att min kodning inte är den bästa :P

xsajt 2007-03-13 21:37

Nu har jag ändrat, vet inte om jag tycker det blev så mycket bättre. Väldigt stor text tycker jag men det kanske är bra med det som du sa!

guran 2007-03-14 00:00

Vissa länkar i texten går inte att se att det finns en länk. På startsidan har du fet stil på två länkar. Jag tycker inte att det är så bra eftersom den feta stilen mer markerar att du vill betona eller framhäva dem.

Personligen vill jag gärna har länkar på sådant sätt att jag kan se om jag har besökt dem eller inte.

Kaffe 2007-03-14 08:23

Citat:

Originally posted by xsajt@Mar 13 2007, 21:37
Nu har jag ändrat, vet inte om jag tycker det blev så mycket bättre. Väldigt stor text tycker jag men det kanske är bra med det som du sa!
Texten är betydligt bättre nu ;). Det är lite grann av en smaksak, men jag försöker ha ett bra avstånd till min skärm, så att man inte sitter och vrider på huvudet hela tiden. För liten text blir snabbt mycket svårläst.

Nu fattas egentligen bara tydligare markering av länkar, plus att du får tweaka layouten lite. Footern är lite ojusterad och sidebar:en ligger lite feljusterad tycks det.

Ett tips med länkar är att applicera lite enkel psykologi. Vad är det rent fundamentalt som krävs för att skilja något åt. T ex om du ställer en kort och en lång person jämte varandra kan du bara skilja dem på längden. Du kan fortfarande förväxla dem om de är identiska i övrigt. Har den ene en svart tröja och den andra vit tröja så blir det svårare. Om den ena dessutom bär keps så är saken biff.

Alltså, minst två, gärna tre "olikheter" för att tydligt markera ett element. En länk kan vara t ex blåfärgad och understruken för att synas. Snäppet bättre om den är fetstil också.

Menyn ser för övrigt fortfarande mest ut som ett tjog med text. De länkar som inte fungerar ser precis likadana ut som de som gör det. Högst förvirrande.

2cool4school 2007-03-14 13:30

Glöm inte att länka logotypen till index.

Kaffe 2007-03-14 14:02

Citat:

Originally posted by 2cool4school@Mar 14 2007, 13:30
Glöm inte att länka logotypen till index.
Med risk för att råka hi-jacka tråden. Principiellt sett håller jag med. I 9/10 fall länkar Logotypen hem. Det har nästan blivit en användarvänlighetsfråga att logon skall länka hem.

Men eftersom han faktiskt har en länk i menyn som heter Förstasidan så är det ju lite överflödigt.

MrHandley 2007-03-14 15:13

Har du tillstånd att använda bilderna? Eller är jag helt fel ute när jag tycker att jag känner igen dem från en etablerad kaffesite?

Ett tips: Gå till ett cafe i närheten och snacka med baristan om vad du tänker göra. Ge han reklam på din site, mot att du får fota hans kreationer. Då får du dina egna bilder på siten istaället.

princip 2007-03-14 15:19

Det är lite tråkigt att hela sajten fokuserar på ordet "kommer"... hela förstasidan är en enda lång rad av information som "kommer" att hamna på sajten.

Även om informationen är tunn, fokusera på det som faktiskt finns istället på det som inte finns.

xsajt 2007-03-14 16:42

Jo, loggan som länk brukar jag faktiskt använda. Alltid bra eftersom jag själv ofta använder loggan för att komma till index.

Vad gäller tillstånd av bilder så har jag inte det nä. Det är tänkt att bilder ska tas på egna kreationer av mig men först när jag har tid med det. Sidan är alltså inte till för besökare ännu i detta stadie utan egentligen bara för att google ska få "vara med" från start. Har hört att sökmotorn gillar mer att se hur en sida byggs upp istället för att mna slänger ut en helt fullständig site.
Det är därför som "kommer" är ett ord som förekommer ofta. Senare när den börjar bli fullständig börjar jag jobba med länkar och marknadsföra lite mer tänkte jag.
Nu fokuserar jag mest på att bygga den så SEO mässigt som möjligt, av det jag har lärt mig inom seo de senaste då vill säga.

Men tack för era förslag. Kanske ska ändra förstasidan till något annat som du säger även om siten fortfarande inte är tänkt för besökare ännu.

Captain Thailand 2007-03-15 06:03

Hej,

Kanske kan du testa att göra länkarna i toppmenyn i fetstil och i beige/ljusbrunt. (cafelatte färg etc) Tror det skulle:

1. Dels framhäva dem som just länkar
2. Göra sajten en gnutta mer "intressant" designmässigt

Kiper 2007-03-15 15:57

Inte för att jag vill vara taskig men designmässigt känns den som en gammal Wordpress-template för tillfället. Den saknar lite liv tycker jag.
Kolla in Roger Johanssons Kaffesnobben: http://www.kaffesnobben.com/. Som design är den ju väldigt enkel men den förmedlar en helt annan känsla.
Jag saknar också lite "lyx". En bra bakgrund istället för den grå är en början. Kanske en bredare sida skulle ge den mer "andrum". Just nu känns den lite ihopträngd, särskilt när man sitter med widescreen.
Anfanger i texten skulle också förstärka lyxkänslan.
Samma sak med en snyggare och tydligare meny.
Sökknappen borde ligga till höger om sökfältet.
Glöm inte att korrekturläsa texterna eller be någon annan att göra det.

Hoppas jag inte låter för hård. Det finns i alla fall potential... :)

Vinklubben 2007-03-16 15:46

Kolla stavningen på caffe latte och cappuccino.

Jorma 2007-03-19 11:57

Jag får ingen kaffe känsla av sidan, instämmer med Kiper, känns som ett standardtema som du lagt in en logga och en bild i.

melin 2007-03-19 12:33

kanske kan få lite inspiration från: http://www.templatemonster.com/category.ph...uthor=0&x=0&y=0

Eclipse 2007-03-23 15:12

Måste du ha den där animationen efter man gjort en sökning?

Sidan är ju långsam och seg och man undrar varför man ska välja den i stället för respektive sökmotor...??

Snabbhet ..... kolla stavningen på det! :-)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:47.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson