![]() |
HTTP Server Error 503
No available server to handle this request Aj då, fick detta när jag klickade på en nyhet. Massor med bilder som inte laddar! Man är ju nyfiken så jag hoppas de får ordning på sidan snart. /Thomas THL |
Citat:
|
Dom började med att sjösätta den stora redesignen igår kväll, var planerat att det skulle vara klart i natt. Skall bli spännande att se vad man får för kompensation på annonseringen, det kostar ju ändå en bra slant om dagen att ligga där...
// Mats |
är den helt nere eller bara seg?
|
Här är den så seg att den förefaller nere.. (dvs. jag får inte upp någon sida, men själva webbservern verkar svara)
|
Ser att dom också gått till annonsformatet 250 x *. Förmodligen det hela omdesignen gjordes för. Bra då blir det mer matrial som skapas i ett format som är kompatibelt med det vi kör. Tack för det!
Glimrande! |
Jag hade hoppats på att den skulle komma med något banbrytande, men som det ser ut nu så tycker jag mycket bättre om det gamla upplägget.
Liknar mer och mer Aftobladet . se. Tyvärr. EDIT: Förtydligande. |
Nä, den nya designen känns rörigare och tajtare på nåt sätt... ingen höjdare i mina ögon!
|
Jag håller med Seattlegrunge.
Dem får fram innehållet kanske men på ett sätt känns den rörig. Å andra sidan har jag alltid tyckt expressen har känts rörig. |
Håller med om att sajten alltid varit rörig, men aftonbladet.se är inte ett dugg mindre rörig faktiskt... förstår inte varför de måste envisas med sina färgsättningar och tajta upplägg, dessa två tidningar och flera andra.
Sydsvenskan.se har mycket skit på sin sajt, men det är nog den minst röriga av de större tidningarna på nätet. dn.se är också helt klart mindre rörig... |
Citat:
|
Du har nog rätt. Det va den andra tanken jag fick men ändå..
Folk ska alltid ha nåt att klaga på ; ) |
Själv kommer jag inte åt deras webbplats för tillfället men såg lite av uppdateringarna i går och det såg bra ut tycker jag.
//Andreas |
Citat:
Gemene man är väl inte lika granskande i sin blick... det märker man ju lätt på att man hör folk säga "Jag tyckte den sidan var jättefin" och de syftar på en sajt i stil med misshandlad.se. Ok, det kanske är ett för grovt exempel, men tror du hänger med på vad jag menar :) |
Nu tycker jag den ser ännu mer ut som en skvallertidning i upplägget. Typ "hänt extra" och "se och hör". Men det kanske är det dom strävar efter på Expressen... ;)
|
Som tidigare nämnts så är den lika rörig och svår manövrerad som föut, tänk om de kunde härma BBC news lite, istället för att härma varandra (Aftonbladet/Expressen).
BBC News är utan tvekan den nyhetssajt på Internet som jag tycker har bäst design, överskådligt trots dess enorma spännvidd. :-) http://news.bbc.co.uk/ |
http://www.dn.se/ har också väldigt skön design
|
Kändes som innehållet blev väldigt smalt nu :/
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:41. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson