![]() |
Jag klickade på mitt tradedoubler bokmärke och hamnade på en sajt jag aldrig sett förut, trodde först att någon hackat mina bokmärken men såg ganska snart att TD bytt design. Första intrycket är att det är ganska snyggt, kanske lite för flashigt, men bättre än innan. Undrar om det finns nått samband med att rapporterna stannade kl 15 igår?
|
Var inne på TD för någon timme sedan, men detta som mötte mej nu var kul att se.
Tar nog lite tid innan man vänjer sig. Snyggt! |
Lustigt att de använder den gamla logon när man loggat in.
|
Hej Alla,
Som ni märkt har vi på TradeDoubler bytt logga samt ändrat gränssnitt. Vi hoppas på att ni alla kommer att se detta som en förbättring och att rapporter och dyligt blir mer överskådliga. Citat:
Vi är tacksamma om ni ville skicka in alla era synpunkter, förslag till förbättringar etc. till [email protected] Mvh, Joakim |
När det gäller rapporternas utseende så är det en förbättring helt klart.
|
Snyggt och bättre absolut. Men detaljer såsom logotypen var mycket bättre innan.
//Andreas |
Snyggt och prydligt, klar förbättring!
|
Citat:
|
Nice! :D
|
Riktigt snyggt.
|
Nice!
Gillar tydliga uppdelningen av produktkategorierna: Talk, Push, Pull, och Reach |
Skönt med nytt utseende..
|
Citat:
|
En klar förbättring när det gäller utseendet.
Har dock ett par saker som jag reagerar på att inte är åtgärdade till den nya version är att ni har en funktion som heter veckans program, denna får man själv söka upp om man vill kolla på det efter nya annonser, den skulle jag gärna vilja se klickbar. Är man inne och kollar på annonser så kan man dra den nedre scrollboxen åt höger en bit, och då blir det vitt efter det att er topbanner slutat, detta ser rätt estetiskt dåligt ut. Detta är antagligen rätt svårt att åtgärda då annonsörernas bannerstorlekar skiljer sig gravt i storlek. Även listan med förbetalda program borde uppdateras. Där ibland finns b.la discshop som inte verkar ha kvar sitt affilite program, åtminstone inte om bara klickar på den. Har även testat att kolla under lista alla program där de är borta också. Är det så att discshop är ett "gömt" program som borde de inte visas för alla där. |
Schysst exponering för de som designat sidan även.
Måste kännas hyfsat skönt med en logga på en stor sida med webmasters. |
Riktigt snyggt Tradedoubler. Men jag har väldigt svårt att hitta mina program i menyn, såg att knappen under hem -> Sök har blivit Mina program- rapport. Men hur hittar jag lättast ill mina godkända program ?
|
Citat:
Har ni mer input till oss ang. affiliategränssnittet tar vi tacksamt emot det på [email protected] MVH Lisa |
Riktigt snyggt o logiskt! Två tummar upp för den nya designen!
|
TD surfar på logistikvågen och använder termerna Push och Pull. Men jag begriper mig inte på skillnaderna eftersom jag drunkar i floskler om varför TD:s olika program är så bra.
TD, varför har ni valt termerna Push och Pull, och hur har ni filosoferat kring när ni lyfte ut dem ur sitt logistiksammanhang? |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Designen är nice, är dock inte jätteimpad av användandet av flash som huvud-navigation.
Ang push, pull osv , så är det marknadsföringstermer som sagt. Push innbär att det inte finns ett behov utan att varan "trycks" ut till kund. Pull innebär att först skapa behovet och att detta på så sätt "drar" varorna genom kanalerna. dessa talas om i "promotional mix" (av Kotler tex) Även reach är marknadsföringsterm, man talar om reach, impact, och frekvens hos budskapen (det är det första man ska tänka på när man väljer hur budskapet ska levereras). |
Är det bara jag som ställer mig som ett stort frågetecken och vet inte var jag ska ta vägen när jag kommer in?
Lite feedback till TD: - Dåliga nyanser på tabbarna i flashrutan. Måste anstränga sig för att läsa vad det står på dem och då syfter jag på "Toolbox, Pull, Push" etc. - Val av språk längst upp tog mig en bra stund att hitta eftersom jag trodde den tillhörde sökrutan, bättre placering kanske? - Vad är klickbart och vad är inte klickbart? Förvirrande färgval på länkar, titlar och text. Jag kan fortsätta fylla på med feedback men detta var det jag hittade på en snabb titt. Ur användbarhet så tycker jag inte sidan är bra. Snygg att titta på men fyller den sina funktioner på ett så bra sätt som möjligt? |
För som använder Adblock Plus kan jag tipsa om att filtrera bort denna bild
http://www.tradedoubler.com/pan/webs..._affiliate.gif Bilen är helt onödig och fyller bara ut. Filtrerar man bort den får man mer plats till rapporter och annat. Förresten, är det någon annan vars statistik ser konstig ut sedan uppdateringen den 9:e? I mina rapporter saknas det helt både klick och köp för vissa partners på alla dagar sedan den 9:e klockan 21.00. |
Öht så är sajten dålig för en som surfar med flash blockerat i FF. Inte ens CSS-filen fungerar utan all kod listas uppifrån och ned.
|
Jag tror de flesta whitelistar hela tradedoubler, i alla fall om man är affiliate. Det gör jag :D Tyvärr ligger tradedoubler som default med i många annonsblockeringsprogram vilket är dåligt får oss affiliates... Men det är ju en annan diskussion.
Men jag instämmer i att det är konstigt att man behöver flash för att css-filerna skall laddas. Låter konstigt. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:40. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson