WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Egen scrollbar i javascript (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17964)

Pettolajnen 2006-12-07 20:18

Hej!
Jag kan inte mycket javascript men behöver en scroll av egen design till mitt bildgalleri jag gör åt min bror. Jag har en nu som jag hittade på http://www.blueshoes.org/en/javascript/scrollablediv och den fungerar utmärkt i Internet Explorer. För er som har Internet Explorer kan se den på följande adress: http://217.209.82.20. Och det är just det som är problemet, att den bara fungerar i Internet Explorer. Jag vill att den ska se likadan ut i Mozilla Firefox. Men eftersom Mozilla FF tydligen har en bug som gör att offsetWidth inte fungerar (Källa från mina trådar på PHPPortalen & PHPSidan) så fungerar inte scrollen i Mozilla FF.

Jag har verkligen letat ÖVERALLT efter andra liknande scrollbars i javascript som kan fungera i båda webbläsarna men har inte hittat. Snälla, det skulle vara till mycket stor betydelse om jag fick hjälp med att lösa detta. Antingen så att den nuvarande scrollen fungerar i båda webbläsarna eller en ny som fungerar på samma sätt som den nuvarande.

Tack på förhand!

Lindahl 2006-12-07 20:24

Kan ju meddela att den inte funkar i Internet Explorer heller... IE6.0 med SP2. Den verkar se bättre ut i Firefox.

Pettolajnen 2006-12-07 20:27

Nääe? Va fan asså! Så den fungerar bara i mitt IE 7?! Dehär va jävligt illa :(

hubbert 2006-12-07 20:35

Fungerar hur bra som helst för mig i IE 6.0 med XP men inte i Fx.

Pettolajnen 2006-12-07 20:38

Men herregud ska det ha skillnad med vilket os man har också! Finns det ingen scroll som fungerar för allt?! Okej jag kan inte mycket javascript som sagt men en vanlig enkel scroll med egen design kan väll inte va särskilt ovanligt?

Joel Falck 2006-12-07 20:48

Exemplet du visar fungerar bra i FF, så även din borde ju fungera om du gjort likadant.

Pettolajnen 2006-12-07 20:51

Exemplet jag visade ÄR min hemsida. Så den fungerar likadant i din FF som i IE? Även den horisontella? Vilken version av FF har du?

hubbert 2006-12-07 20:53

Fungerar den verkligen i version Firefox/1.5.0.8?
Och nej det är nog samma OS Lindahl och jag har XP pro SP2.
För det är väl knappast 98, fast där hette visst uppgraderingen Second edition.

Pettolajnen 2006-12-07 21:12

Okej, men inga förslag på hur jag löser problemet i fråga?

Lindahl 2006-12-07 21:14

Får nog uppdatera mitt svar lite... Själva scrollen funkade visst, det var Ad Muncher som inte tyckte om ditt script. Däremot ser inte bakgrunden nåt vidare ut.

I Firefox funkar bakgrunden men inte scrollen.

Pettolajnen 2006-12-07 21:20

Ad Muncher? Vet inte vad det är för något. Känns som att bakgrunden är ett mindre viktigt problem, men tack för upplysningen!

Joel Falck 2006-12-07 21:36

Citat:

Originally posted by Jolla00@Dec 7 2006, 20:48
Exemplet du visar fungerar bra i FF, så även din borde ju fungera om du gjort likadant.

Förtydligande: med exemplet menar jag http://www.blueshoes.org/en/javascript/scrollablediv

Pettolajnen 2006-12-07 21:39

Jaha, jo den vertikala verkar i alla fall fungera där. Men inte den horisontella, och dom skriver ju själva att det finns en bug i FF. Och den horisontella är nästan viktigast.

Pettolajnen 2006-12-12 16:09

Den vertikala scrollen fungerar på http://www.blueshoes.org/_bsJavascri.../example1.html eftersom att dom använder sig av följande doctype:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">

Men jag vill använda mig av följande doctype:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN">

..och då fungerar inte ens den vertikala scrollen. Går detta att lösa?

Pettolajnen 2006-12-13 13:43

Jag använde css med overflow: auto; istället.

Men asså Mozilla verkligen suger på att visa javascript! Nästan inget javascript jag försöker köra i den webbläsaren fungerar, och ja, javascript ÄR aktiverat. Jag försökte nu med denna funktion http://www.jdstiles.com/java/collapsemenu.html till min meny på http://217.209.82.20 och som sagt så fungerar det finfint i IE men syns inte ens i Mozilla FF 2.0. Jag gick in lite i javascript-filerna som medföljdes och hittade följande kodstycke i en av dem:
Kod:

// BrowserCheck Object
function BrowserCheck() {
        var b = navigator.appName
        if (b=="Netscape") this.b = "ns"
        else if (b=="Microsoft Internet Explorer") this.b = "ie"
        else this.b = b
        this.version = navigator.appVersion
        this.v = parseInt(this.version)
        this.ns = (this.b=="ns" && this.v>=4)
        this.ns4 = (this.b=="ns" && this.v==4)
        this.ns5 = (this.b=="ns" && this.v==5)
        this.ie = (this.b=="ie" && this.v>=4)
        this.ie4 = (this.version.indexOf('MSIE 4')>0)
        this.ie5 = (this.version.indexOf('MSIE 5')>0)
        this.min = (this.ns||this.ie)
}
is = new BrowserCheck()

tror ni man kan ändra något där som gör att den fungerar i Mozilla också? Som sagt kan jag inte javascript.

martine 2006-12-14 04:17

Citat:

Originally posted by Pettolajnen@Dec 13 2006, 14:43
Men asså Mozilla verkligen suger på att visa javascript! Nästan inget javascript jag försöker köra i den webbläsaren fungerar, och ja, javascript ÄR aktiverat .… tror ni man kan ändra något där som gör att den fungerar i Mozilla också? Som sagt kan jag inte javascript.
Jag är lite skeptisk till din inställning att js skulle fungera dåligt med Mozilla. Den tragiska sanningen är nog snarare att om du inte kan js själv utan sitter och laddar ner gamla skript så är nog risken stor att du får en hel del gamla halvdana skript som gjorts på Explorer under den tid som Explorer har varit helt dominerande. Många skriptknåpare håller fast vid Explorer och sitter fortfarande och gör skript som är Explorer-beroende (och tror att det är fel på Gecko/SpiderMonkey och inte deras js om något går snett) istället för lära sig DOM och ECMA ordentligt.
http://developer.mozilla.org/en/docs/The_D..._and_JavaScript


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:13.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson