WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Vilken typ av sida drar in mest på reklam ? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17730)

Leon 2006-11-26 18:14

Det är så mkt prat om dittan och dattan överallt på nätet om att
vissa drar in det och andra det.

Så ja har måste bara fråga här, åt er som har många olika sidor.

Frågan är, vilken typ av site drar in mest på annonser per 1000 besökare ?
(Såsom AdSense reklam etc..)

Såsom:
Forum
Säljsidor
Länksidor
Spelsidor
Videoklipp Sidor
etc etc...

Visst detta beror väl mkt också på vilken typ av besökare
dom där 1000 är men nu snackar vi generellt här..

Charlie 2006-11-26 18:21

Vet inte riktigt vad du menar med säljsidor. Men tycker inte det verkar så konstigt att sidor som aktivt säljer saker, drar in mest.

Edit: Läste inte "på annonser". Well, fortfarande sidor som gör reklam för saker, skulle jag säga, eftersom deras besökare är mest riktade.

grazzy 2006-11-26 18:46

Det beror helt på, det finns ett par olika vägar att gå;

1) Söktrafik - folk som söker efter något specifikt. Säg att en besökare letar efter information om ett specifikt ämne, du kan då genom att vidarebefodra information om detta tjäna pengar på cpc. Tex resor och hotell.

2) Säljtrafik - nischa mot att sälja produkter. Informativa texter / siter om produkter där du får % på försäljning.

3) MFA - made for adsense. Rena textsidor vars främsta syfte är att dra till sig serp-trafik för att sedan omvandla till annons-klick. Man kan här påpeka att "ju sämre" materialet på sidan är desto större chans att besökaren klickar vidare. Det är rätt hårfin skillnad mellan de här sidorna och dem i 1).

Siter som har vana & regelbundna internetanvändare som primära användarbas har ofta svårare att konvertera via adsense / klick-annons utan där verkar det vara en blandning av vanliga annonser för försäljning som ger bäst.

Det är lite paradoxalt att dåliga sidor konverterar mycket bättre än bra sidor via tex adsense, eftersom det inte uppmanar till att man förfinar sitt material. Det är svårt att kategorisera sidor på det sättet du har gjort, jag kan ju däremot säga att via sidan i min signatur har jag _extremt_ låg cpc trots väldigt mycket annonser. Det är runt 0.30% ctr, och jag tror inte det är någon särskilt unikt dåligt siffra för nischen, det handlar helt enkelt om att besökarna är där för att göra andra saker än att klicka på annonser ... (målet är ju då att istället hitta andra inkomstvägar, tex fastprisannonsering via videoklippen men det kräver ju betydligt mera engagemang än adsense & td).

Av de nischerna du tar upp skulle jag "tippa" på att forum, videosidor hör till de riktigt dåliga. Även tex spelsidor eftersom din målgrupp är tech-savvy. Bästa målgrupperna just nu är troligen kvinnor, medelålders och mera internet-ovana grupper; förutsatt att du vill ha hög CTR. Detta har ju dock väldigt lite att göra med dina totala inkomster då du begränsar din målgrupp. Det är en avvägning.

Ett tips i all välmening; bygg en sida som intresserar dig istället för vilken nisch som ger bäst avkastning - det är garanterat det enklaste sättet att tjäna pengar på.

jomper 2006-11-26 20:59

Jag har separerat adsense i olika kanaler för entresida, contentsidor och forumsidor. Contentsidorna har 20 ggr högre CTR än forumsidorna men eftersom forumsidorna visas oerhört mycket fler gånger så genererar de ändå mer i pengar räknat.

Seattlegrunge 2006-11-26 21:35

Vilka format finns det av AdSense? Jag hittade bara tre stycken på sidorna för AdSense (https://www.google.com/adsense/suppo...y?answer=17955), men vet att det finns fler och skulle vilka ha lite storlekar och "demoversioner" för dessa.

Joel Falck 2006-11-26 22:02

Citat:

Originally posted by Seattlegrunge@Nov 26 2006, 21:35
Vilka format finns det av AdSense? Jag hittade bara tre stycken på sidorna för AdSense (https://www.google.com/adsense/suppo...y?answer=17955), men vet att det finns fler och skulle vilka ha lite storlekar och demoversioner för dessa.

Det här är händelsevis inte vad du söker?

https://www.google.com/adsense/adformats

Seattlegrunge 2006-11-26 22:20

Däääääär är den! Tack Jolla00... hur hittade du till den sidan i allt virrvarr på Googles AdSense-sidor? :)

Joel Falck 2006-11-26 22:55

Den hittas på sidan där man gör inställningar för adsense och får koden, under "format" :)

Seattlegrunge 2006-11-26 23:06

Aha... därför... kan man sätta upp ett AdSense-konto redan nu kanske, för att bruka den för framtiden (inom ett par månader)?

Magnus_A 2006-11-26 23:30

Kan rekommendera länkenheterna. Smälter fint in i designen och ger bra drag.

Tynnhammar 2006-11-27 07:59

Mjo. Dessutom så släpper Adblock i Firefox igenom länkenheterna.

clirre 2006-11-27 08:25

Kan hålla med Grazzy i allt han skriver!

Det verkar paradoxalt att sämre sidor ger bättre pengar men det är min erfarenhet också. Har man innehåll som är så bra att besökaren älskar att hoppa runt bland ens egna länkar blir ju Adsense-länkarna ofta ett nerköp. Har man en virrig sida med en massa länkar så blir ju Adsense mer en del av innehållet.

Jag har en ratio på nästan 30 mellan min "bra content"-sida och min "länk-virrvarr"-sida. Dessutom får jag mycket mer per klick på den senare men det beror nog på innehållet.

Min erfarenhet är också annars att man får mer pengar för annonser inom traditionellt "tunga" internetmarknader som läkemedel, resor, lån mm. medan länkar om roliga sidor (vilket man ju får ex. på roliga-klipp kan jag tänka mig) oftast ger betydligt mindre.

Skulle jag gissa tror jag att "startsidor" har bäst CTR. Jag har ingen själv så jag tar gärna input från nån annan...

ps. Ironiskt nog blev jag så nyfiken på en AdSense länk här ovanför textboxen att jag klickade på den medan jag skrev denna text :)

Vinklubben 2006-11-27 09:22

Söktrafikssidor inom resebranschen är riktigt lönsamma om man lyckas.

Bra sammanställning där, grazzy.

Seattlegrunge 2006-11-27 10:57

Citat:

Originally posted by elprisguiden@Nov 26 2006, 23:30
Kan rekommendera länkenheterna. Smälter fint in i designen och ger bra drag.

Haha, ja, det gör de verkligen, speciellt på din sida är det lätt hänt att man klickar på dem :)

Förresten, finns det möjlighet att styla länkarna i AdSense (jag tänkte mest på länkfärgen)?

grazzy 2006-11-27 11:39

Citat:

Originally posted by Vinklubben@Nov 27 2006, 10:22
Söktrafikssidor inom resebranschen är riktigt lönsamma om man lyckas.
Bra sammanställning där, grazzy.

"Riktigt lönsamma", kan du specificera vad du menar med det vinklubben? De sidorna jag har inom resor är "bra" men det är ju knappast som att de skulle betala min hyra om det knep (fast det är ju inget fel på ctr och cpm, bara trafikmängderna såklart...).

Jag tror det är svårt att rekommendera en nisch sådär rakt av, personligen står jag fast vid att om man gör sånt man tycker är halvkul själv så blir det bättre.

Daniel.st 2006-11-27 11:43

Citat:

Originally posted by Seattlegrunge@Nov 27 2006, 11:57
Förresten, finns det möjlighet att styla länkarna i AdSense (jag tänkte mest på länkfärgen)?

du kan ändra färgen på texten, ramen, bakgrunden och länkarna.

Seattlegrunge 2006-11-27 12:34

Tack! Hittade också följande text hos google nu:
"Därför låter vi dig anpassa utseendet på dina annonser så att de kompletterar din webbplats genom att du kan välja mellan över 200 färger och 24 förvalda färgpaletter"

N!cklas 2006-11-28 01:22

1,23:- / unik besökare (Analytics) i november från TD, men sedan har jag annan reklam som jag inte räknat in... :)

På en annan sajt är samma siffra 0,0078.... :(


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:38.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson