WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   35 000 besökare (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17329)

HeavyHaze 2006-11-05 21:53

Det hela började som en hobby och efter många år fick jag till slut ur tummen och satte igång min sida som handlar om ordspråk och citat. Nu har jag 35 000 besökare i månaden och besöksantalet växer snabbt.

Jag har testat adsense, double, sms-tävlingar och även sålt några annonser men tycker det går lite trögt och att det borde gå att tjäna mer pengar.

Någon som kan dela med sig om tips på hur man kommer igång och tjäna lite kosing utan att behöva lägga ner för mycket tid. Kika på www.ordsprak.se och kom gärna med ideer.

Micke04 2006-11-05 22:25

adsense borde väl vara klockrent? jag ser ju inga annonser alls i princip...

Danski 2006-11-05 23:09

Adsense borde som sagt vara klockrent om du själv inte orkar rikta annonserna.
Nätdejting/blommogram på kärkleksdikterna, talarkurser på tala inför grupp etc hade varit bra men det är ju lite jobb.

35k/unika per månad är bra men det är inte en guldgruva på en sån sida, ska kunna betala några barrundor i vart fall. Har du haft dålig utdelning på adsense så bör du titta över annonsplaceringen, en bra annons fel placerad genererar mindre än en dålig annons rätt placerad. En aggressiv placering är inte fel på din sida, till och med mitt i citaten eller i menyn är ok.

Charlie 2006-11-05 23:17

Eftersom sidan inte handlar om något som direkt går att sälja kan det kanske bli lite knepigt. Men försök ta reda på vad dina besökare är intresserade av. Gör undersökningar, utför polls. Sedan kan du försöka fixa avtal med företag som säljer relaterade saker, varför inte ordspråksböcker och lexikon?

De får annonsera hos dig och du får % på alla köp :)
Egna avtal brukar ge bättre betalt än Adsense, och du har mycket större möjlighet att själv påverka vad som ska visas.

Edit: Visst handlar sidan om t ex "ordspråk för film & foto". Men att folk söker efter ordspråk om en film lär inte betyda att de nödvändigtvis är på köphumör :)

Wojt 2006-11-06 02:44

Prova att göra en analys om vart folk klickar. Då ser du vart dina besökare riktar sin blick och hur de verkligen använder sidan. Sen trycker du in lite adsense i närheten.

Conth 2006-11-06 08:56

Kul sida =)
35.000 besök per månad ger enligt min erfarenhet bara kaffepengar tyvärr (om inte sidan skulle vara hårt nischad)

Lundmark 2006-11-06 10:07

2 idéer som slår mig.

1. Vända sig till ett tryckeri som kan trycka ordspråk på olika saker. Där man kan få trycket på bara tex. en t-shirt

2. Där du länkar till julklappsrim så borde du länka till butiker som säljer dom saker som folk vill rimma på.

HeavyHaze 2006-11-06 10:12

Tusen tack för alla tips. Någon som vet om affiliates där man kan välja exakta boktitlar?

Joel Falck 2006-11-06 16:42

Citat:

Originally posted by HeavyHaze@Nov 6 2006, 10:12
Tusen tack för alla tips. Någon som vet om affiliates där man kan välja exakta boktitlar?

Adlibris, bokus..

HeavyHaze 2006-11-06 18:50

Citat:

Ursprungligen postat av Jolla00
Citat:

Ursprungligen postat av HeavyHaze
Tusen tack för alla tips. Någon som vet om affiliates där man kan välja exakta boktitlar?

Adlibris, bokus..

Tror inte man kan välja exakta boktitlar där. Har jag fel?

Lundmark 2006-11-06 18:59

Citat:

Ursprungligen postat av HeavyHaze
Citat:

Originally posted by -Jolla00@Nov 6 2006, 17:42
Citat:

Ursprungligen postat av HeavyHaze
Tusen tack för alla tips. Någon som vet om affiliates där man kan välja exakta boktitlar?

Adlibris, bokus..



Tror inte man kan välja exakta boktitlar där. Har jag fel?

Man kan skapa direktlänkar och då kan man länka till viklken sida som hos dom. m.a.o rakt till en bok.

mcelwee 2006-11-06 19:37

Som någon sa tidigare.. t-shirts och produkter. Kolla in www.spreadshirt.net . Kan nog funka bra.. speciellt för de lite mer humoristiska ordspråken.

clirre 2006-11-07 06:04

Min erfarenhet är att väldigt användbara sidor ofta har sämre lönsamhet än lite mer "lösa" sidor. Vad jag menar är att om besökarna kommer till sidan och vet exakt vad de letar efter så är chansen mindre att de klickar på annonser.

Sidor med lite mer diffust innehåll och mer generell information (internetkataloger etc.) tycker jag ger betydligt bättre CTR. Besökarna där klickar runt lite här och var, vad som känns roligast för stunden liksom. Då är chansen för ett annonsklick hög. Slösurfare är min favvotyp av surfare!

Mer funktionella sidor, som din, har nog problemet att besökarna tycker att det är så kul med ordspråken att annonserna blir ett nedköp att klicka på s.a.s. Du kanske har för fokuserade besökare?

Sen är det alltid kombinationen av:
- Många besökare
- Innehåll som ger dyra AdSense-annonser
- Besökartypen

som säger hur mycket man kommer att tjäna på sin sida, anser jag.

Snygg sida hursomhelst och bra funktion!

HeavyHaze 2006-11-07 09:25

Man kan skapa direktlänkar och då kan man länka till viklken sida som hos dom. m.a.o rakt till en bok.

HURRAA!! Gäller det både bokus och adlibris?

HeavyHaze 2006-11-07 09:26

Citat:

Originally posted by clirre@Nov 7 2006, 07:04
Min erfarenhet är att väldigt användbara sidor ofta har sämre lönsamhet än lite mer lösa sidor. Vad jag menar är att om besökarna kommer till sidan och vet exakt vad de letar efter så är chansen mindre att de klickar på annonser.
Sidor med lite mer diffust innehåll och mer generell information (internetkataloger etc.) tycker jag ger betydligt bättre CTR. Besökarna där klickar runt lite här och var, vad som känns roligast för stunden liksom. Då är chansen för ett annonsklick hög. Slösurfare är min favvotyp av surfare
Mer funktionella sidor, som din, har nog problemet att besökarna tycker att det är så kul med ordspråken att annonserna blir ett nedköp att klicka på s.a.s. Du kanske har för fokuserade besökare?
Sen är det alltid kombinationen av:
- Många besökare
- Innehåll som ger dyra AdSense-annonser
- Besökartypen
som säger hur mycket man kommer att tjäna på sin sida, anser jag.
Snygg sida hursomhelst och bra funktion

Vettigt resonemang Clirre. Och tack för berömmet!

Lundmark 2006-11-07 11:20

Citat:

Originally posted by HeavyHaze@Nov 7 2006, 09:25
Man kan skapa direktlänkar och då kan man länka till viklken sida som hos dom. m.a.o rakt till en bok.

HURRAA!! Gäller det både bokus och adlibris?

Ja. sök på direktlänk hos TD

hans99 2006-11-13 13:25

Citat:

Originally posted by HeavyHaze@Nov 7 2006, 10:25
Man kan skapa direktlänkar och då kan man länka till viklken sida som hos dom. m.a.o rakt till en bok.
HURRAA Gäller det både bokus och adlibris?

Vi gör det här idag via Tradedoubler för Bokus. I tradedoubler kan du göra det med vilken vara som helst. Se t.ex:
http://www.nyfikenvital.org/?q=node/839

Vi står inför ungefär samma utmaning som du beskriver. D.v.s. vi har fått en grund i form av regelbundna besökare och får diverse läsare från sökmotorerna. Det här är min syn på det just nu, men det kommer ta mycket längre tid innan jag lärt mig det här området:

(1) "Generell Adsense är dålig". Generell annonsering har för låg lönsamhet för att vara intressant för publister. Materialet ska just vara minst lätt dåligt för att det ska fungera.

(2) "Specifik Adsense är dålig". D.v.s. annonsörerna som bara annonserar på din webbplats med Adsense. Både de och jag gör en sämre affär än vad som hade varit möjlig om de talat direkt med oss. Vi har ju t.ex. en sponsrad-länk-box (utan sökmotorvänliga länkar) som liknar vår rekommenderade (se tidigare länk till exempel längst ner) som t.ex. kan placeras på bästa position.

(3) Tradedoubler m.fl. har för få varor och sökningen är klumpig för att det ska vara intressant för en publisit. Om någon publiserar en artikel om vad som helst så vill jag kunna lägga in "annonsörer" till relevanta varor hos samarbetspartner.

(4) Affilator var också för smala och lite för inriktad åt samma målgrupp som Adsense. Men jag välkomnar er verkligen! Mer konkurrens är nödvändig.

(5) Overture känns som en sämre version av Adsense.

hans99 2006-11-13 13:30

Tråden hör väl förresten hemma i:
http://www.webmasternetwork.se/index...n=1&act=SF&f=9
Snarare än i feedback?

Kan någon flytta den så att jag hittar tillbaka till den?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:59.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson