WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   SMTP relay server? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=16145)

james 2006-09-10 13:50

Tjena jo det är så att jag
har en server hemma med UPC(24/8)som ISP
dom blockar både inkomande och utkomande trafik på port 25
inge nytt

jag har löst detta genom att peka minna mx-pekare tillen en annaserver som skickar dom vidare till mig på en ny port
funkar untmärkt
nu är det så att den "andra" server är min kompis server och han är lite mindre seriös med upptiden
vilket resulterar i att periods viss kan jag inte få mail :(

nu till frågan
finns det nån smtp relay tjänst som är pris värd ?
eller liknande ?
funderar på hyra en dedikerad sever men känns lite onödigt bara för port 25
förslag någon ?
/J

Oskar Lindgren 2006-09-10 13:57

1. Försök få UPC att öppna porten bara för dig.
2. Hyr en VPS eller VPN.
3. Skaffa en till ISP hemma.
4. Outsource:a all din mail
5. Hyr en dedikerad sever
...

jonny 2006-09-10 14:07

Googla lite så borde du hitta något. Jag vill minnas att jag sett att någon erbjuder att ta emot mailen och skickad den vidare till dig på valfri port.

UPC är den aktörer som spärrar mest, vad jag förstått.

Marcus 2006-09-10 15:56

www.nsmadeeasy.com har något som kallas Mail Server Forwarding vilket jag tror är det du är ute efter.

kullervo 2006-09-10 16:08

Eller så kan du hitta en till kompis med risig uptime. Chansen att båda är nere är mycket mindre.

För övrigt är det jäkligt dålig tid att UPC blockar port 25 inkommande. Trodde inte några ISP:er gjorde det.

Edit: Kom på att Zoneedit har en SMTP-server för inkommande som forward:ar dit du vill.

WizKid 2006-09-10 17:37

Citat:

Originally posted by kullervo@Sep 10 2006, 16:08
För övrigt är det jäkligt dålig tid att UPC blockar port 25 inkommande. Trodde inte några ISP:er gjorde det.
Är det inte snarare så att alla göra det? Jag vad jag vet så gör både BBB och Tele2 det.

paringer 2006-09-10 18:00

Hej.

Använder själv dyndns.org och deras tjänst "Mailhop outbound". Där kan jag använda portarna 10025, 2525 och port 25. Det har då fungerat bakom alla proxys jag varit bakom (Förutom port 25 då...)
Bästa och billigaste (9.95$/år) lösningen för ditt problem enligt min mening..

//G

Staffconsulting 2006-09-10 21:50

BBB, Comhem, UPC osv spärrar alla port 25 för att slippa spammare... trist som fan..

kullervo 2006-09-11 19:38

Citat:

Ursprungligen postat av WizKid
Citat:

Ursprungligen postat av kullervo
För övrigt är det jäkligt dålig tid att UPC blockar port 25 inkommande. Trodde inte några ISP:er gjorde det.


Är det inte snarare så att alla göra det? Jag vad jag vet så gör både BBB och Tele2 det.

Jag har BBB hemma och testade nyss. Port 25 är inte spärrad för inkommande trafik.

NuCo 2006-09-12 18:20

Vi har BBB på jobbet och där är utgående port 25 spärrad ..... är tvungen att använda deras egna SMTP server för att ut mailen ..

Xamda 2006-09-12 22:21

Att spärra port 25 är en helt verkningslös åtgärd som bara syftar till att låsa in kunderna till den aktuella internetleverantörens SMTP, fullkomligt oacceptabelt.

Dock har väl i dagsläget de allra flesta webhotell en alternativ port öppen för att nå deras SMTP, typ 2525 eller 2500 (eller vad som helst). fast det hjälper ju föga om man ej har ett konto på ett sådant webhotell.

Personligen ser jag spärrandet av port 25 som en ren konkurrensbegränsande åtgärd - helt förkastligt, något för Konkurrensverket...

Marcus 2006-09-13 01:07

Först och främst bör det poängteras att det diskuteras om två olika saker i den här tråden och jag är inte helt säker på att alla förstår skillnaden.

För det första diskuteras dels spärrandet av port 25 för UTGÅENDE trafik. Detta är något som de flesta ISP:er gör i dagsläget av nedanstående anledning.

Citat:

Originally posted by Xamda@Sep 12 2006, 22:21
Personligen ser jag spärrandet av port 25 som en ren konkurrensbegränsande åtgärd - helt förkastligt, något för Konkurrensverket...
Anledningen till varför utgående PORT 25 är spärrad beror på alla de trojaner och virus som öser ut spam. Dessa försöker ofta använda t.ex. SMTP-servrar i Ryssland eller något annat udda ställe och genom att spärra port 25 förhindrar man på så sätt åtminstone att ex.vis BBB-bolagets kunder bidrar till spam-utskick även om de blir infekterade.

Det andra som diskuteras i den här tråden är INGÅENDE trafik på port 25. Dvs om man själv vill sätta upp en SMTP-server. Detta är något som man själv "endast" vill göra om man vill låta den egna servern ta emot mailen. Detta är något som "vanligt folk" normalt inte gör. Det är även detta fenomen som ursprungligen diskuterades i tråden av trådskaparen i och med benämningen "SMTP relay".

Westman 2006-09-13 08:58

Jag skulle vara riktigt nöjd om alla ISP:er stoppade utgående på port 25 precis som BBB m.fl. gör. Att däremot begränsa inkommande trafik är idiotiskt förutom möjligtvis på portarna 137 - 139.

lars 2006-09-13 09:06

Citat:

Originally posted by Marcus@Sep 13 2006, 01:07
Anledningen till varför utgående PORT 25 är spärrad beror på alla de trojaner och virus som öser ut spam. Dessa försöker ofta använda t.ex. SMTP-servrar i Ryssland eller något annat udda ställe och genom att spärra port 25 förhindrar man på så sätt åtminstone att ex.vis BBB-bolagets kunder bidrar till spam-utskick även om de blir infekterade.
Nu börjar vi väl iof. komma lite off topic, men även om just detta var tanken bakom att spärra port 25 för utgående trafik, så lär den åtgärden bli ganska verkningslös, eftersom de som gör virus och annan skit som spyr ut SPAM lika gärna kan konfigurera sina program för att skicka detta via någon annan port (exempelvis 2525 eller 2500 eller vad som helst).


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:09.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson