![]() |
Nu har jag läst bland gamla trådar så jag är trött och har hittat lite men inte riktigt allt jag vill veta.
Jag har tänkt byta teknologi från PHP/mySQL till .net 2.0/MSSQL på Resejournalen.se och nu kollar jag upp vilka webbhotell jag kan välja mellan. Dessvärre var det betydligt svårare än jag hoppats på eftersom de flesta billiga är på linux och inte på en win-server. Vad jag vill ha är en server på minst 1.5Gb, .net 2.0 med MSSQL 2000 (eller MSSQL 2005) och att den kan hosta flera siter. Jag är osäker på hur viktigt det är att den står i Sverige men det finns väldigt många bilder på sidan så jag vill att den ska ladda hyffsat snabbt iaf. Nu till verkligheten: Jag drar inte in så mycket på sidan eftersom jag inte har marknadsfört tillräckligt utan folk kommer mest via Google och länkar så jag har i princip ingen budget så det gäller att det är så låg månadskostnad som möjligt. Gärna gratis om någon här kan sponsra mig :P De jag har kollat på hittills är: - Surftown Advance: 49kr / mån - ... Hjälp mig att fylla på med webbhotell som kan vara intressanta... |
Jag kan söka lite åt dig om jag får en nyckelknippa eller kanske en kapsylöppnare som säger "Resejournalen.se" på.
/Martin |
Citat:
|
http://internetworld.idg.se/webbhotell/ använde jag när jag letade efter ett bra webbhotell som erbjöd .net 2.0. Behövde inte lika mycket utrymme som du så jag kan inte svara på att det finns något hotell i den guiden som kna vara vad du söker.
Jag har ett konto på http://www.axentus.se som jag tycker är ett bra alternativ. |
Jag ligger på Aleborg.se och har 750Mb i mitt paket, de kan säkert skaka fram ett bra pris till dig. De kör .NET 2.0 och har MsSql 2005 till förfogande.
Ring dem, de är alltid glada att prata med i telefon. |
Citat:
axentus.se kostar 2 100 kr inkl moms om man ska ha mssql... |
Med tanke på priset för mssql-licens, och ditt ganska stora utrymmesbehov får du nog svårt att hitta någon som kan matcha 49kr/månad. Men å andra sidan kanske man inte ska förvänta sig speciellt hög kvalitet till det priset... men, om budgeten är rätt begränsad är det ju kanske värt att testa.
Har själv inga erfarenheter av Surftown, men jag skulle nog rekommendera något mer kvalitetsinriktat webbhotell såsom Sajthotellet, JX (de hade iaf. MS SQL på gång för ett tag sen) eller Aleborg. Men visst, då kostar det lite mer (men personligen tror jag det lönar sig i längden) |
MsSQL databaser brukar tyvärr vara ganska dyra. Licenserna är ju inte direkt gratis. Vill också rekommendera Axentus :)
|
Ett tips lite sent omsider. Jag har rätt så nyligen skaffat ett konto på neno.se och jag kan inte säga annat än att det fungerar mycket bra. Snabb support har jag fått på de frågor jag har haft. Det går på 80kr/mån så det är ju lite dyrare än Surftown.
Som sagt så har jag endast haft kontot ett par veckor så man får värdera svaret efter det också. |
Citat:
|
Citat:
Aleborg kan jag gå i god för, dem är ett seriöst företag och det räcker för mig. Varnar strängt för Active24 (ifall du skulle råka glida in där). Surftown har jag mycket blandad erfarenhet. Att webhotell krånglar och har lite downtime tycker jag inte är konstigt, det är hur dem hanterar i efterhand som avgör. 100:- i månaden är ju för övrigt inte mer än två öl på krogen, klarar du av att hålla dig nykter en helg (och sitta inne och jobba istället) så har du ju tjänat in webbhotellet ;). |
Kolla med www. dknet . se, de har inget standardpaket med 1,5GB men jag har för mig att ASP NET finns på deras servers och MS SQL finns som tillägg. Har kört där i många år till stor belåtenhet, gjorde även bar deal med dem men det var iof innan Crystone-tiden.
|
Ska kolla närmare på dknet...
Kaffe - Jag håller med dig om att 100kr / mån inte är så mkt. Jag måste nog acceptera lite högre kostnad för sidan om jag ska ha den i .net 2.0 men medans jag utvecklar den så håller jag kvar den i PHP och Linux så länge och sedan kollar jag igen och får väl skicka ut förfrågningar... |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:31. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson