![]() |
http://checkout.google.com/
Citat:
|
Lanserades checkout idag?
|
Citat:
http://www.nytimes.com/2006/06/29/te...erland&emc=rss |
Google tar över världen :)
humm.. undrar hur säkerheten är i denna tjänst? för övrigt tycker jag det verkar ganska grymmt .. idén e juh inte så dum :) |
Inte dumt, smart sätt att tjäna pengar på.
|
Verkar endast vara för USA än så länge. Får väl se hur lång tid det tar innan svenskar kan signa upp...
|
Denna tjänst ser ju riktigt bra ut! Hoppas den kommer till Sverige snart så att vi slipper dollars.
Jag försökte titta på APIn, men jag lyckades inte klura ut om det går att integrera på så sätt att man inte skickas över till en ny sida utanför sin egen. Någon som vet? |
2 bifogad(e) fil(er)
Jag testade buy.com som använder checkout, och det var rätt snyggt gjort. Man kan lägga till sin logotyp på sidan i varje fall. Det är dessutom utmärkt att man kan skapa ett konto på samma sida, utan att behöva klicka runt en massa.
Det verkar dock inte vara möjligt att integrera djupare i sajten. Se screenshot för exempel: |
Härlig tjänst! Hoppas den dyker upp snart i Sverige
|
Skumt, tydligen kan jag regga mig och välja sverige som land... :)
|
Hoppas verkligen dom sköter det här bättre än PayPal har gjort med att hålla inne pengar etc.
|
Citat:
|
Här finns en liten recension: http://www.conversationmarketing.com...kout_payme.htm
En intressant grej.. "On the plus side, though, if you spend $1 on Google Adwords, you can process $10 in sales for free. So, if you spend, say, $3000/month on Google Adwords advertising, you can sell $30,000 in goods through Google Checkout at no cost. That is a huge advantage over PayPal." Snacka om world domination |
Jag tror starkt på denna tjänst och google är tillräckligt stora för att ge tjänsten en seriös grundplåt för att folk ska lita på det. Kommer nog att bli väldigt stort.
|
Jag tror denna kan bli välidigt bra, men jag ser ett fett hot med den... Google är väldigt mycket för det här att göra automatiserade saker och självservice, och alla som har jobbat med eHandel vet att det är rätt mycket som faller utanför självservicen och automatiseringen - kundservice är A och O, och googles kundtjänst är fanimej inte stark. Jag menar, jag spenderar nästan 20000kr i månaden på adwords, men jag har inget telefonnummer att ringa, inte ens <24h email support. När de väl svarar gillar de VERKLIGEN att använda mejlmallar. De kommer troligen att ha massiva problem på just den fronten om de inte anställt nån jäkel som chef som är mästare på det.
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:21. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson