WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Säljer dessa.... (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=13548)

stefanhansson 2006-04-13 19:21

hongkongmarket.biz
panodil.com
mysexypartner.com
internetdate.se
xassa.com
backpacktravelling.com



Domännamnen säljes till högstbjudande, dock lägst 100 SEK för .com och 200 SEK för .se


Ev. ägarbytesavgift och moms betalas av köparen.




Irrelevanta kommentarer undanbedes vänligt men bestämt.

M.R 2006-04-13 19:33

Har du några inkomster/statistik på domänerna?

stefanhansson 2006-04-13 19:54

M.R: Se PM

ToBad 2006-04-13 20:03

Bjuder 500 kronor för internetdate.se

stefanhansson 2006-04-13 20:30

Citat:

Originally posted by ToBad@Apr 13 2006, 20:03
Bjuder 500 kronor för internetdate.se
Om ingen bjuder högre än 500 innan klockan 12:00 fredagen den 14/4 så får du den för det priset.

tartareandesire 2006-04-13 20:49

Citat:

Originally posted by stefanhansson@Apr 13 2006, 19:54
M.R: Se PM

Det vore nog intressant för alla att se statistiken.

stefanhansson 2006-04-14 08:44

tartareandesire: Låt då "alla" avgöra det. Och låt mig avgöra om jag vill publicera statistiken här eller skicka den till intresserad köpare. Det är väl ändå i dennes största intresse som vill köpa ett domännamn eller två, och inte "alla"s intresse som inte är intresserade av att köpa utan bara är nyfikna. Gör som ToBad, lägg ett bud och visa intresse och jag kommer att göra samma sak. En affär ska vara en win-win situation, och jag har inget att vinna på att lägga ut mer info om dessa domäner än jag gjort och som bl.a ToBad har begärt.

hpe123 2006-04-14 11:58

Bjuder 600kr för internetdate.se

stefanhansson 2006-04-14 12:21

Eftersom det nu blivit budgivning på internetdate.se så råder nu att den som bjuder det högsta budet senast klockan 15:00 idag den 14/4 vinner budgivningen. Budet måste öka med minst 100 SEK per bud.

Öppen budgivning kommer att ske, detta så att ni kan se vad som bjudits senast. Dock kommer sista budet och försäljningssiffran förbli dold.

stefanhansson 2006-04-14 13:35

Klockan 1330: Budet ligger på 600 för internetdate.se

stefanhansson 2006-04-14 13:38

Den som bjuder 1000 SEK eller högre för internetdate.se får även med dem andra ovanstående domännamnen på köpet.

blueplaya 2006-04-14 13:59

Har några av dessa domäner någon type-ins eller hemsida??

stefanhansson 2006-04-14 15:04

Jo, det har dem.

stefanhansson 2006-04-14 16:25

internetdate.se är sålt.

tartareandesire 2006-04-14 18:48

Citat:

Originally posted by stefanhansson@Apr 14 2006, 08:44
tartareandesire: Låt då alla avgöra det. Och låt mig avgöra om jag vill publicera statistiken här eller skicka den till intresserad köpare. Det är väl ändå i dennes största intresse som vill köpa ett domännamn eller två, och inte allas intresse som inte är intresserade av att köpa utan bara är nyfikna. Gör som ToBad, lägg ett bud och visa intresse och jag kommer att göra samma sak. En affär ska vara en win-win situation, och jag har inget att vinna på att lägga ut mer info om dessa domäner än jag gjort och som bl.a ToBad har begärt.

Jo, visst är det upp till var och en men det besparar både dig och intressenter tid om du ger informationen till alla direkt.

blueplaya 2006-04-15 00:08

Vilka har det och hur mkt type-ins är det?? =)

stefanhansson 2006-04-18 12:13

Alla nämnda domännamn i början av detta inlägg blev sålda till en anonym köpare för 1000 SEK inkl moms exkl ägarbytesavgiften på 300 som nya köparen får stå för. Var det ett skäligt pris?.

Emil_P 2006-04-18 12:28

Citat:

Originally posted by stefanhansson@Apr 18 2006, 12:13
Alla nämnda domännamn i början av detta inlägg blev sålda till en anonym köpare...
Grattis till försäljningen, det kan dock vara svårt att bevara namnet på en anonym köpare när whois finns ;)

stefanhansson 2006-04-18 12:41

Jo det har jag också förstått :), men tills vidare så är personen anonym.

Maccke 2006-04-18 13:42

Citat:

Ursprungligen postat av MissDomain
Citat:

Ursprungligen postat av stefanhansson
Alla nämnda domännamn i början av detta inlägg blev sålda till en anonym köpare...

Grattis till försäljningen, det kan dock vara svårt att bevara namnet på en anonym köpare när whois finns ;)

haha :D

stefanhansson 2006-04-18 14:31

Vissa på detta forum är lika kreativa som ett cementblock. Har man inget bra eller
kreativt att säga så bör tystnad råda för den personen. Kommentarer som ovan, likt
Macckes smajli tillför inget kreativt. Samt att missdomain inte heller likt maccke svarade på frågan som jag ställde om det var ett skäligt pris som jag fick för domännamnen.

Jag säger detta öppet för alla att se. Thomas som är webmaster för detta forum, är du vänlig
att styra upp detta till ett bra och seriöst forum där ledord som: kreativitet, ledarskap, företagsamhet, och mognad skall existera.

Ingen kan ju ta detta forum på allvar om folk skriver kommntarer i barnslig stil likt ovan kommentarer är.

Sedan bör nog både missdomain o Maccke förstå att vissa fattar att frasen "anonym köpare " betyder att "jag skriver inte ut namnet här". Sen om nu folk på detta forum är såna
duktiga personer på data och internet som dem vill framstå att vara så borde dem förstå att andra också förstår att dem kan ta reda på detta.
Men i god besserwisser stil så vill i detta fall Maccke o Missdomain visa som småpojkar
att dem är duktiga och faktiskt vet hur man kan ta reda på saker.

Vill återigen påpeka att ledord som: kreativitet, ledarskap, företagsamhet, och mognad
borde fler personer på detta forum tänka på. Speciellt om ni vill bli sedda som seriösa affärsmän och webmasters.

autosvar 2006-04-18 14:41

Citat:

Ursprungligen postat av MissDomain
Citat:

Ursprungligen postat av stefanhansson
Alla nämnda domännamn i början av detta inlägg blev sålda till en anonym köpare...

Grattis till försäljningen, det kan dock vara svårt att bevara namnet på en anonym köpare när whois finns

Såtillvida köparen inte köpt .se-domänen så går det ju att anonymisera domänägandet på de övriga genom bulvantjänster. För övrigt är det inte alltid den faktiske ägaren som står registrerad på en .se ifall parterna har ett skriftligt avtal som reglerar att en juridisk person företräder en annan person eller juridisk person. Dvs det kan ju vara så att ägaren inte är densamma som syns i Whois.

autosvar 2006-04-18 15:10

Citat:

Originally posted by stefanhansson@Apr 18 2006, 12:13
Alla nämnda domännamn i början av detta inlägg blev sålda till en anonym köpare för 1000 SEK inkl moms exkl ägarbytesavgiften på 300 som nya köparen får stå för. Var det ett skäligt pris?.

Det var i vilket fall som helst inte ett oskäligt pris. Två tre av domänerna kan användas till bra tjänster i rätt händer - och då menar jag inte parkering eller del av länkfarmar utan riktiga tjänster.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:54.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson