WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Vart är WN på väg? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=12382)

eg0master 2006-02-14 07:13

Jag skulle vilja ställa en öppenfråga till WNs moderatorer och framförallt ägare. Vad är egentligen syftet? En gång i tiden fick jag intrycket av att WN var en webplats för profesionella. Det behöver i mitt tycke inte automatiskt betyda att man tjänar pengar på och lever av intäckterna från en eller flera webtjänster utan det viktigaste är att man har en profesionell attityd.
Jag tycker det blir allt vanligare med frågor som är av sådan enkel karaktär att jag blir mörkrädd. Om man frågar "hur mycket moms ska jag betala för X" eller listar en kodsnutt där det är tydligt att man inte har en aning om vad det är man skriver utan man bara kopierar kod från andra ställen/böcker i hopp om att det ska funka så blir jag fundersam. Vad är det som får denna person att uppleva sig själv som profesionell? Man blir ju dock imponerad över modet folk har att totalt utan kunskap dra igång värsta affärsidéerna och att de fortsätter trots uppenbara brister i både förmågan att själv få svar via lämpliga kanaler (revisor, skatteverket, PRV) och brister i kvalitén i de webtjänster de driftar.

I mitt tycke borde man vara lite hårdare vid moderering och höja nivån lite på WN. En trend där WN blir mer av ett nybörjarforum för egenföretagare och självlärda utvecklare är inget jag är intresserad av. Sådana forum finns det på andra ställen.

Ja jag kanske låter lite hård och visst skulle jag kunna vara tyst och bara sluta läsa/svara på WN. Jag skulle till och med kunnat ta detta via PM med berörda, men en öppen debatt är alltid roligare. WN får gärna utvecklas till något annat än vad jag tror/trodde det va, men då bör det vara tydligt vad syftet är.

JohanH 2006-02-14 07:29

Att moderera bort inlägg som är för dumma kommer garanterat att skapa en dålig stämmning. Sätt upp forum vid sidan om iställen "invitations only" eller skapa avdelningar på forumet som endast är öppna för godkända (eller betalande...?) medlemmar.

digiArt 2006-02-14 07:41

Jag håller med eg0master i denna fråga, kvaliteten på wn har rasat oerhört. Kanske har det med att göra att alla de som stod för kvaliteten har flytt till sådan "invitations only" som JohanH föreslår.

Tyvärr är detta kvalitetsras något som alla forum på nätet drabbas av mer eller mindre, särskilt om det sätts upp särskilda sektioner som endast en utvald skara kan besöka. Då finns det inte längre någon anledning för de som besöker dessa sektioner att delta i allmänna diskussioner.

Därutöver ser jag inget fel i att ställa höga krav på de som ska få delta, att ha ett allmänt forum för webmasters kanske är bra, men vi ser nu resultatet när "vem som helst" kan registrera sig och börja diskutera vad exempelvis f-skatt är för något eller börja plottra ner nyheter i nyhetssektionen som säkerligen de flesta redan läst på idg.

clonix 2006-02-14 07:47

Kan inte mer än hålla med EgOmaster det har blivit för mycket nybörjare/Nybörjar-relaterade frågor och trådar på WN.

Vet en hel del folk här på forumet som precis som jag efterlyser en MYCKET högre nivå.

"Hur startar jag ett företag?" typen av frågor tycker jag iallafall inte hör hemma på just detta forum.

Den typen av frågor skapar oftast trådar där folk som inte riktigt har koll på läget
sitter och tror sig veta och gissar sig till svar etc etc.. vilket gör att Blind leder blind... och trådarna blir totalt meningslösa.

Jag tror inte på betalning som den rätta metoden utan snarare krav
att man ska inneha F-skatt och haft en Internet-relaterad verksamhet i minst ett år.

Robert 2006-02-14 09:50

Jag håller helt med, däremot så händer det ju att en person som är en riktig fena på en sak är grön på en annan. Kan tänka mig att just de flesta har både ångest och en motvilja att lära sig ex bokföring medan de besitter en unik kompetens inom ett annat område.

lubic 2006-02-14 09:56

Det stora problemet är kanske att bara för att man har t.ex. f-skatt eller har drivit någon Internet-relaterad verksamhet så kanske man iaf inte kan "klassas" som bättre eller sämre. Jag menar bara för att man är bra på en sak kanske man inte är lika bra på någon annan och tvärtom. Så då kanske det är svårt att avgöra vilka som platsar och inte?

Att ha f-skatt samt driva en Internet-relaterad verksamhet i ett år som clonix t.ex. pratar om, tycker jag inte säger någonting om personens kunskaper inom "webmaster-yrket" eller vilken nivå personen ifråga är på.

Men något kanske måste göra, dock vet jag inte vad eller hur. Men jag själv har inte varit med har så länge samt att jag inte är någon expert så det kanske är så att jag inte heller platsar?

Edit: inte tillräckligt snabb :)

zpD 2006-02-14 09:57

Senaste tråden

koala 2006-02-14 10:53

Jag tycker inte att det är sämre att det kommer "dumma frågor" då och då än att aktiviteten är noll. Visserligen stör jag mig på inlägg som jag själv tycker är totalt idiotiska, men det finns garanterat andra som tycker att mina inlägg är lika idiotiska i de ämnen där jag inte är så kunnig.

Att läsa dumma inlägg är också roligt ibland, och då och då kan man till och med orka hjälpa personen om man har tid. Att bara tillåta frågor av hög nivå skulle ge en elitistisk stämning och underbygga en översittarattityd där ingen till slut vågar yttra sig av rädsla för att framstå som inkompetent.

Och hur en f-skattsedel skulle höja kvaliteten har jag svårt att se. Själv är jag anställd, så isåfall skulle jag inte finnas kvar. Jag känner dock en egenföretagare med totalt bristande intelligens som jag skulle kunna skicka in som ersättare.

EDIT:

Ett förslag är väl att skapa en särskild underavdelning för nybörjare där alla nybörjarfrågor får lov att ställas. Sedan kan man välja att utesluta dessa trådar från RSS-flödet om man vill.

1337pm 2006-02-14 11:11

Citat:

intäckterna
intäkterna*

Definiera "hög nivå".

1337pm 2006-02-14 11:14

Citat:

Originally posted by zpD@Feb 14 2006, 10:57
Senaste tråden
Ja och? En länk till en tråd? Eller menar du att innehållet i just den länken är för lågt för WN?

ric 2006-02-14 11:18

Citat:

Originally posted by Robert@Feb 14 2006, 09:50
Jag håller helt med, däremot så händer det ju att en person som är en riktig fena på en sak är grön på en annan. Kan tänka mig att just de flesta har både ångest och en motvilja att lära sig ex bokföring medan de besitter en unik kompetens inom ett annat område.

Håller helt med!
Att någon är en bra webbutvecklare eller webmaster innebär ju inte att personen är företagare och är bra på dessa frågor. Likaväl finns det bra företagare här som inte är så bra på webbutveckling och sådana frågor.

Det är väl inte så konstigt att någon ställer en fråga inom ett ämne som personen inte behärskar i ett forum där det finns kompetens och där det finns kompetens just inom Internetbranchen.

JohanH 2006-02-14 12:34

Varför inte låta wn växa med fler tydliga rubriker och kategorier. Man behöver ju inte läsa allting som står överallt. Gör plats för nybörjare och andra som inte har lika bra koll som du - man måste ju börja någonstans. Jag kan tänka mig att det strider lite emot grundtankarna och principerna för wn men en naturlig utveckling är ju att man växer som forum och istället för att motarbeta det genom att välja bort en grupp människor så borde man välkommna dom med nya kategorier och liknande. Även oerfarna webmastrar kan ju klicka på adsense annonser...

Jocke 2006-02-14 12:44

Jag har varigt med ett tag (3år) och kan bara säga att det går utför!

Det finns många andra bra forum med tex ekonomisk inriktning....!

eg0master 2006-02-14 12:50

@1337pm;
Jag har aldrig påstått att jag är expert på att stava svenska och den där typen av inlägg är inte profesionella. Det enda du lyckas med är att bevisa för andra att du inte har något vettigt argument att komma med och därför väljer du att kommentera något som är helt ovidkommande för ämnet. Jag väljer nu att inte kommentera detta ytterligare eftersom jag då skule bryta mot reglerna för WN ang. t.ex. personangrepp. Och framförallt för att det knappast skulle vara profesionellt av mig att börja ta upp andra saker som t.ex. ett urval av dina inlägg här på forumet i relation till denna diskussion.

@alla;
Jag håller med om att alla är inte bra på allt. Däremot känns det inte profesionellt att ställa vissa typer av frågor i just detta forum. Det finns andra forum som nybörjarfrågorna passar bättre in på. Och just företagar/skatte frågorna är nästan uteslutande av den typen att de svar man får här inte är värda vatten. Skattelagstiftningen ändras ofta och sällan ställs frågan med alla omständigheter listade eller så svarar man med ett svar som har andra omständigheter än frågan. Den typen av frågor måste besvaras av en jurist eller revisor (beroende på frågans art) som är insatt i företagets verksamhet. Alternativt ringer man skatteverket och frågar. Det är nämligen naivt (och i mina ögon oprofisionellt) att lita på ett svar man fått här. Visst man kan få en indikation och det köper jag, men personligen ser jag inte poängen med det eftersom den "indikationen" kan vara helt felaktig. Som seriös företagare borde man utan att blinka direkt fråga myndighet och/eller sin jurist/revisor.

Så egentligen är det inte frågornas nivå som är den springande punkten utan det handlar om vad man frågar om och varför. Rena nybörjargrejer och framförallt sådant som man googlar fram på 10s genom att söka på samma sak som är frågan tycker jag inte hör hemma här. Profesionalism handlar inte om att tjäna pengar på sitt jobb utan på sättet man uppträder.

Personligen känns det dessutom som om andelen tonåringar som tror de är västa high-rollerserna för att de köper/säljer domäner och har en websajt med lite bilder på (halvnakna) tjejer och som frågar om allt mellan himmel och jord börjar bli överrepresenterade här på forumet. Jag vill ju inte i bästa sosse-stil kväsa alla initiativ till företagande men långt ifrån alla som är aktiva på WN verkar vara vuxna med avseende på mental och biologisk ålder.

Edit: En tydlig uppdelning (som t.ex. johanH föreslår) är ett bra sätt att gå vidare givet att de "avancerade" delarna modereras och frågor som inte hör hemma där flyttas till nybörjardelen. Inga konstigheter med det. Därav egentligen min fråga - vad vill WNs ägare egentligen åstadkomma med WN.

Westman 2006-02-14 13:55

Jag håller med om att kvaliteten har blivit sämre sen jag började läsa här och eg0masters fråga är relevant. Som det är nu så missar man lätt det intressanta då det är mycket trådar som är av lågt intresse (för mig) och oftast besvaras bättre på andra ställen (nyföretagande- och "hur gör jag en gästbok"-frågor t.ex.)

ztream 2006-02-14 13:58

Citat:

Originally posted by Jocke@Feb 14 2006, 13:44
Jag har varigt med ett tag (3år) och kan bara säga att det går utför!

Det finns många andra bra forum med tex ekonomisk inriktning....!

Vilka?

Känner också att nivån är lite låg ibland.

Robert 2006-02-14 14:14

Det som främst avgör om jag svarar på en fråga är hur frågan är komponerad. Det visar väldigt mycket om frågeställaren och om jag tycker att jag vill ta mig tid att svara. Att ställa en korrekt, komplett fråga med all (vad man tror) relevant bakgrundsinformation som behövs för att svara på frågan, kan vara ett konststycke i sig och avslöjar ganska mycket om frågeställaren vad gäller kompetens och kanske hur lång väg man hittills har vandrat i livet. :)

Ofta spelar det ingen direkt roll om frågan är, enligt mig, en nybörjarfråga eller ej, det är intentionen som tänder mig. När någon har gjort 90% av jobbet och behöver om än så trivial hjälp med de sista 10% så är det ok, men frågor som indikerar att personen är som följer betackar man sig för:

"jag har gjort 0%, jag vill att andra ska göra 100% åt mig och jag har inga intentioner att varken lära mig av svaret eller att själv ställa upp med min kunskap för andra. Jag skiter också i att Googla eller använda forumets sökfunktion. Jag har endast skrivit 1 forumpost tidigare och när jag läser av mitt svar om några veckor så kommer jag aldrig mer att återvända. Om jag återvänder så är det för att jag behöver 100% hjälp med vad jag kallar för nästa "projekt". Även fast alla mina projekt rinner ut i sanden så känner jag ingen ånger över att jag tar andras tid i anspråk."

:)

eg0master 2006-02-14 15:12

Jag håller med Robert om att jag inte svarar på de mest korkade frågorna, men ibland blir man ju förbannad eftersom dessa frågor (som westman påpekar) har en tendens att gömma de frågor jag finner intressanta. Därav frågeställningen - vad är syftet med WN...

1337pm 2006-02-14 15:30

Citat:

Jag har aldrig påstått att jag är expert på att stava svenska och den där typen av inlägg är inte profesionella.
Det var det jag efterlyste, en definition om vad som anses professionellt.

Citat:

Det enda du lyckas med är att bevisa för andra att du inte har något vettigt argument att komma med och därför väljer du att kommentera något som är helt ovidkommande för ämnet.
Lika ovidkommande som frågor om f-skattsedel?

Citat:

Jag väljer nu att inte kommentera detta ytterligare eftersom jag då skule bryta mot reglerna för WN ang. t.ex. personangrepp. Och framförallt för att det knappast skulle vara profesionellt av mig att börja ta upp andra saker som t.ex. ett urval av dina inlägg här på forumet i relation till denna diskussion.
Ja det har du rätt i. Men jag gjorde inget personangrepp, jag sökte lyfta frågeställningen. Men där har du kanske ett av problemen med WN idag, att det inte finns en tydlig nivå för vad som kan anses professionellt och relevant vs. ovidkommande?

eg0master 2006-02-14 16:06

Citat:

Originally posted by 1337pm@Feb 14 2006, 16:30
Men där har du kanske ett av problemen med WN idag, att det inte finns en tydlig nivå för vad som kan anses professionellt och relevant vs. ovidkommande?
Därav denna tråd. Olika syner på professionalism bör framgå av denna tråds kommentar (efter ditt första inlägg) eller?
Och jag kan vara tydligare; rättstavning, kommentarer om särskrivning och dylikt är nästan aldrig intressant i ett forum (om det inte är ett forum om hur man skriver/stavar). Men lika gärna som jag retar mig på "nivån" på vissa frågor finns det ju folk som retar sig på felstavningar/särskrivningar. Men då får de starta en ny tråd istället tycker jag och klaga på den dåliga rättstavningsfrekvensen på WN, för den typen av tillrättavisningar tillför aldrig något här på WN - det är bara ett tecken på att man inte har något att säga, men ändå vägrar hålla käft. Och det är något de flesta brukar inse förr eller senare - många alldeles för sent om du frågar mig.

1337pm 2006-02-14 16:56

Nej jag frågar inte dig och tycker inte att stavfel är irrelevanta.

Jon A 2006-02-14 17:11

Nivån ligger där den ligger av en anledning tror jag - kolla bara andra webmasterforum. Samma typ av frågor, tycker det är sällan man hittar något av värde.

Folk pratar ogärna om affärsmodeller som genererar bra pengar, de som gör det är 1) unga 2) oerfarna 3) korkade.

Ben 2006-02-14 19:01

Tycker att hela tråden är pinsamt dålig. Nivån på hela tråden ligger på en, Jag-är-bättre-än-du-alltså-får-inte-du-vara-här, mentalitet, till slut blir ingen kvar.
Vad gör ett forum bra? Jo! att många personer med olika kunskaper inom olika teman med varierande kunskapsnivå, samlas och utbyter idéer. Låt dom som är okunniga inom ett ämne ställa ”dumma” frågor, var och en avgör om man ska svara eller inte.

Eller är det bara akademisk utbildade med intellektuella frågor som får ställas.
Vi ”dumma” får vackert vänta och hoppas att rätta ”dumma” frågor ställs

:lol:

ztream 2006-02-14 19:16

Nischning och specialisering är grundläggande inom all framgångsrik verksamhet, så även forum.

Ett forum som täcker allt blir inget bra forum eftersom att man till slut kommer tappa medlemmarna på en högre nivå till fördel för medlemmar på en lägre. Detta leder till att till slut finns det bara frågor och inga svar och forumet är dött.

jonny 2006-02-14 19:19

Det finns metoder för att komma till rätta med detta.
Att nyheter publicerats hos IDG innebär inte att alla har läst dem. Både Aftonbladet och IDG är tunga sidor som jag drar mig för att besöka om jag har något vettigt för mig, eftersom webbläsaren kan ta till synes alla systemresurser i anspråk under vad jag upplever som en evighet för att rendrera sidan. För det mesta finns det inget som intresserar mig på IDGs hemsida - det brukar däremot de nyheter som dyker upp här göra - framförallt om det är nyheter från IDG.

Däremot kanske man skulle starta en sektion för nybörjarfrågor under Företagsamhet & Juridik.

Vad gäller webbhotellstråden kan man tänka sig att moderera lite hårdare. När frågor om "vilket webbhotell ska jag välja" dyker upp bör man hänvisa till en existerande tråd och låsa den nya tråden.

Jag önskar också att moderatorerna var lite snabbare på att flytta på trådar som hamnar på fel ställen. Senast SEO-tråden som hamnade under webbhotell.

dee 2006-02-14 19:19

Men om dom som driver WN gör en osynlig avdelning som man som pro kan bli inbjuden till på ett eller annat sätt så löser vi väl problemet?

Det kommer dock krävas lite moderering där kan jag tänka mig.

edit: eller som jonny sa precis före mig, skapa fler forum där vissa riktas endast till nybörjare?

Lindahl 2006-02-14 19:23

Ben: Frågan är väl vad det är som gör WN unikt till skillnad från alla andra forum om att knacka html-sidor. Tidigare har det varit just nivån... Nu för tiden är WN som vilket annat forum som helst... Tyvärr. :(

Jag håller med eg0masters ursprungliga inlägg, och kanske framför allt det Robert skriver. Skulle själv gärna se att inriktningen åter hamnar på just webmasterfrågor och inte företagsjuridik eller skatteplanering för att nämna några frågor som jag inte tycker hör hit. Skulle även gärna slippa kategorin domännamnsförsäljningar eftersom den inte heller tillför särskilt mycket förutom en massa tjafs. :angry:

Webmac 2006-02-14 19:51

Vore det inte bäst om nybörjare och proffs kunde samsas.
Ömsesidig respekt är nog det som saknas från båda sidor i vissa fall.
Jag tycker Robert och Ben har gjort dom bästa inläggen i den här tråden och är inne på deras linje.
Helt enkelt så måste nybörjare acceptera att vana webbare tycker vissa frågor håller extremt låg nivå i deras ögon, samt att dom mer rutinerade måste förstå att man kan inte kunna allt bara genom att söka på Google och använda sunt förnuft.

Däremot noobs som skriver en fråga i endast en rad och sen förväntar sig ett personligt anpassat svar på 2000 ord går fet bort!

Så länge man beskriver sin fråga utförligt samt berättar hur långt man har kommit med problemet själv och vad man har gjort för att försöka lösa det så tycker jag faktiskt nästan att ingen fråga är för dum.

Bifrost 2006-02-14 20:25

Håller med föregående talare man får väl visa att man är proffs
genom att förstå att alla inte är på samma nivå.
Kan man hjälpa en idag kan man få hjälp en annan dag. :)

FredrikMH 2006-02-15 02:24

Fler som tycker som jag :)

Man ser ganska lätt att de som är för ett begränsat forum är vi som varit här länge medans de som inte har så mycket bakom ryggen vill se att wn är öppet för alla. Jag är en av dem som håller på ett begränsat forum för de professionella. Kvaliteten har rasat på inläggen och är idag nere på nästan samma nivå som motsvarande forum.

Det var just det som gjorde WN unikt för oss som kommit lite längre. En plats för likasinnade. En person som endast kan grunderna i HTML kan inte kalla sig en professionell webbutvecklare och har i min mening inte här att göra. Det finns mängder med forum där denna person är välkommen. Detta låter kanske hårt men jag är ärlig. Jag ser flera namn som har dragit ner på sitt skrivande här och jag tror just att en faktor som denna kan vara orsaken.

Jag förstår inte varför ni försöker para ihop nybörjare med professionella webmasters? Det är lätt att säga att ett forum är till för likasinnade men det är just det som är problemet. Vi alla är inte likasinnade och har något gemensamt här. Nivån skiljer sig för mycket mellan medlemmarna och det är en tidsfråga innan det bryter ihop totalt.

Det handlar inte om att folk ställer Dumma frågor utan ointressanta frågor.
Det handlar inte om att proffs ska hjälpa nybörjare. Utan att hjälpa varandra och därför krävs likasinnade.

Medlemmarna ligger på olika plan och det är tyvärr så att de som ligger högre upp inte tillfredställs på det sätt som från början är tänkt. Kontentan av det blir att de lämnar och vi har sett tendenser på det redan.

RickardP 2006-02-15 07:18

Jag har läst igenom alla inlägg nu och det här med att WN var för proffessionella, vart kommer det ifrån?
Har läst WN i ca 3 år och inte sätt en stymelse till text som anger att WN skulle vara för proffessionella utan för Webmasters vilket inte säger att det är proffessionella.

Men att en nybörjare inom hemsidor börjar skriva nybörjar frågor här tycker jag är lite så där eftersom jag vet att det finns xx antal andra forum som är mera aktivt och till för nybörjare.

Men nu tycker jag det är på sin plats att en av ägarna för WN ska säga något vilket jag inte sätt hittils.

zoran 2006-02-15 08:58

Citat:

Originally posted by eg0master@Feb 14 2006, 13:50
@1337pm;
Jag har aldrig påstått att jag är expert på att stava svenska och den där typen av inlägg är inte profesionella. Det enda du lyckas med är att bevisa för andra att du inte har något vettigt argument att komma med och därför väljer du att kommentera något som är helt ovidkommande för ämnet. Jag väljer nu att inte kommentera detta ytterligare eftersom jag då skule bryta mot reglerna för WN ang. t.ex. personangrepp. Och framförallt för att det knappast skulle vara profesionellt av mig att börja ta upp andra saker som t.ex. ett urval av dina inlägg här på forumet i relation till denna diskussion.


Off topic i off topic.

Intressant, jag personligen är invandrare, men har efter alla år (13) lärt mig stava rätt ok (tycker jag). Mycket tack vara alla vänliga människor som hjälpte mig när jag stavade fel (varesig det var relevant för diskussionen eller irellevant).

Jag kan inte förstå varför folk stör sig på att andra påpekar något som uppenbarligen är fel. Även om en person har dysleksi, kan det vara på plats att påpeka om det är inte till den milda grad att självaste diskussionen blir lidande. Varför tar du det som personangrepp? Om man NU ska vara petnoga så är väl inte _det_ proffsigt.

En del människor stavar fel pga. lathet ( just dina inlägg har jag aldrig stört mig på eller upplevt det så ), och såna är rätt irriterande att läsa. Så länge WN inte har möjlighet att ha en "ignore"-inställning på en del användare, är det befogat att man kanske stoppar in en liten påminnelse.

eg0master 2006-02-15 09:42

@zoran;
Nej det är kanske inte överdrivet proffsigt att gnälla på andra som klagar på min stavning. Men det finns ju grader i helvetet så att säga. Och att påpeka det irrelevanta i en rättstavning känns mindre oproffsigt än rättstavningen i sig. Och jag stavar dåligt (som svensk) och använder mig av rättstavning (i word) om rättstavning är viktigt.
Anledningen till att jag ogillar rättstavningsexcercis i just det här fallet är att i min ögon finns det två typer av felstavningar. Det ena är katastrofala mer eller mindre analfabeter som skriver teen-språk (ex: "jälp mej me minna koder, de funka faaaaaaan inte") och i det andra fallet folk som stavar fel antingen för att de inte kan stava lite svårare ord (erkänner att jag fortfarande inte orkar bry mig hur professionell egentligen stavas) och/eller råkar skriva lite fel i farten. Det är en stor skillnad på att skriva ett dokument eller en artikel eller spy ur sig något på forumet. Därför är jag av åsikten att rättstavningsinlägg inte hör hemma på forum eftersomde inte tillför ngt i diskussionen (om inte felstavningen ger meningen en helt ny innebörd) eftersom det är ämnet man diskuterar som är det viktiga inte hur det stavas (så länge jag slipper läsa teen/lunar-språk).

@DeadC;
Någonstans i bakhuvudet har jag för mig att när jag reggade mig hette det "WN för sverieges professionella webmasters". Dessutom krävs ju fortfarande en "komersiell" sida i signaturen och det tycker jag indikerar lite högre ambitionsnivå än "jag har en sida med smygtagna bilder på tjejerna i min klass" eller "jag har köpt 3 domäner vad är de värda och vad är F-skatt".

Jag är inte guds bästa barn och jag kanske inte alltid lever som jag lär. Men jag försöker hålla övertrampen så få som möjligt. Eller som min gamle far sade en gång i tiden då han arbetate som bilskolelärare: "Kör inte som jag kör - kör som jag säger att du ska köra"
Men visst är det väl egentligen bäst att alltid föregå med gott exempel... :rolleyes:

Alto 2006-02-15 10:15

Vi skulle haft någon form av utrensning! Där vi rensar ut de lägre stående som analfabeter och nybörjare mfl. Runt 40 talet vet ja att en man hade en väldigt lyckad aktion.

hubbert 2006-02-15 10:54

Att gamla medlemmer lämnar och nu tillkommer är en rätt så naturligt utveckling. Det går inte att tro att bara för att det var bra förr och de som då var med var kompetenta att det alltid kommer vara så.
Alla utvecklas en del lämnar, nya kommer till.
Det som är ett problem är väl snarare den relativt låga aktiviteten, av 5000 medlemmar är det knappt 200 som ligger över 100 inlägg.
Men vi möter ju generellt nya medlemmar som frågar något med ett snäsigt svar i stil med "Sök själv" (underförstått, dumhuvud kom inte hit och stör).
Ibland får de en länk till ett 6 månader gammalt inlägg, som om de har tur handlar nästan om frågan de ställde.
Så med andra ord före vi överhuvudtaget vet vad en nykomling går för ifråga kompetens på andra områden än de frågan gäller så ser vi till att läxa upp honom/henne. Det stimulerar inte till att den medlemmen vill delge oss de kunskaper som han/hon besitter.

Internet är en intregerade del av samhället nu inte något som ligger vid sidan av. En del verkar vilja ha det här som en form av sluten värld, en subkultur, där inga nya skall tränga sig in och störa.


Edit: En kommentar jag fått höra av en relativt ny medlem "...annars tyvärr så fientliga & misstänksamma forum"
Naturligtvis är att eftersträva en korrekt stavning viktig.

eg0master 2006-02-15 11:18

@hubbert;
Hur får du det här till en diskussion där ena lägret inte vill ha in nya medlemmar? Eller är nya medlemmar samma sak som nybörjare i din värld? Så är det iaf inte i min värld. På samma sätt som jag undviker att umgås med en viss typ av människor undviker jag vissa typer av forum. Och så är vi tillbaka till den ursprungliga frågan; vad är syftet med WN? Jag tror nämligen att WN blivit/är på väg att bli något jag inte är intresserad av att vara delaktig i.

Och så besparar jag alla er som säger att då kan jag ju bara sluta läsa här. Det förstår jag själv, men en öppen debatt kändes på sin plats (uppenbarligen är jag ju inte ensam om min åsikt) snarare en ett PM/mail till några utvalda.

Och allt snack om elitism börjar bli lite tjatigt. För de som missat det har jag svarat på massor av (främst tekniska) frågor både här och på andra forum (t.ex. experts-exchange) för att just hjälpa nybörjare. Men som (jag tror det var robert) någon skrev; det handlar om att hjälpa folk som försöker själva, vill lära sig och som har en professionell attityd - inte lata människor som inte ens försöker göra något själva och förväntar sig att andra skall lägga tid på att lösa deras problem när de själva inte orkar. Så det handlar inte om elitism, det handlar om en attityd bland de som är medlemmar på forumet. Ett forum med 200 personer som respekterar varandra och varandras tid och hjälper varandra är mer intressant än ett forum med 5000 användare som är som WN är idag.

Så hur går diskussionerna i de slutna moderatorforumen (som tydligen enligt ryktet finns)? vad är syftet med WN och vad skall WN utvecklas till? Jag skulle som sagt gärna se att WN (med ett så bra domännamn) blev något annorlunda och inte ännu ett forum i mängden som spårar ur mer och mer... Eller är det ett "generationsskifte" vi kommit till?

Stavning igen:
Smaken är som baken. Personligen tycker jag innehåll och argument är viktigare än stavning, men jag och hubbert är iaf överrens på en punkt helt klart. Att eftersträva en korrekt stavning skall man alltid göra, men att kommentera med rättstavning tillför inget och bevisar bara att man inte har något verkligt argument att tillföra. Så härmed bjuder jag in alla att PM:a mig rättelser av min stavning. Det har jag absolut inget emot - snarare tvärt om.

hubbert 2006-02-15 11:35

Citat:

Hur får du det här till en diskussion där ena lägret inte vill ha in nya medlemmar? Eller är nya medlemmar samma sak som nybörjare i din värld?
Nja där måste jag tydligen ha utryckt mig lite oklart ;)
Jag menar att inte att nya medlemmar är nybörjare i alla frågor, det jag menade är att vår attityd på nybörjarfrågor riskerar att skrämma iväg den medlemmen, då han/hon inte känner sig välkommen.
Och följaktligen bidrar inte den medlemmen med den kompetens han/hon den besitter inom ett annat område.
Mer klart uttryckt då. Man irriterar sig på en fråga från en nybörjare som man tycker är så urbota dum och amatörmässig och tvålar till frågeställaren ordentligt, UTAN att tänka på att frågeställaren kanske besitter en hög kompetens inom andra områden.
Frågor om tex F-skatt, javisst en del av dem är urbota korkade och omogna, men som någon annan var inne på, den personen kan mycket väl besitta stora kunskaper inom programmering som kan vara till glädje för oss andra. Det lär vi dock inte få rätt på om vi möter hans/hennes första fråga i forumet med ett avsnoppande och ibland hånfullt svar.

Uttryckte jag mig tillräckligt klart där?

hnn 2006-02-15 11:53

Varför inte börja med "reputation score"?? Den som har låg "reputation" en viss tid, blir avstängd en vecka eller nått... Och en person kan bara sätta reputation en gång....


Tror värdigheten på forumet skulle höjas avsevärt...

eg0master 2006-02-15 12:05

Mycket klarare hubbert. Och jag hoppas det framgick att jag absolut inte är emot nybörjare, utan ifrågasätter attityden hos en del frågeställare, eller rättare sagt; ifrågasätter hur medlemmar med en viss attityd behandlas av WNs moderatorer (dvs inte alls).
WN får gärna bli ett forum för alla där man frågar om allt mellan himmel och jord och där den enda gemensamma nämnaren är att varje person anser sig vara en webmaster. Det kanske inte är ett forum i min smak, men jag vill ju veta vad tanken med WN är just nu. Uppenbarligen finns det flera personer som känner att WN har förändrats. Frågan är om det är en medveten förändring eller ett resultat av att man inte hållit sig till den ursprungliga idén och blivit lat i sitt modererande. Där av min fråga. Vad är syftet med WN?

Slog mig just att jag snart borde bli bannad eller få mina inlägg raderade för att jag tjatar och inte tillför speciellt mycket nya argument, men som någon påpekade - WNs ägare lyser med sin frånvaro (så vitt jag känner till) men de kanske har sportlov eller något i det stilen. :P

FredrikMH 2006-02-15 12:32

Kravet vi pratar om är om webbutveckling och inte företagande. Du är ingen professionell webbutvecklare för att du kan mycket om företagande utan kraven ställs inom andra områden. Jag anser inte att medlemmarna ska vara kompetenta inom alla områden men de måste kunna tillföra något till forumet också.

Förr fanns det ett krav för att bli medlem på WN. Alla medlemmar blev granskade av moderatorer innan de kunde skriva. Jag vet inte om detta är kvar men med tanke på hur vissa skriver så tror jag inte det.

Varför vissa har fått för sig att detta forum är för professionella webbutvecklare är för att det krävdes en professionell hemsida av något slag. Man behövde inte ha företag eller dra in pengar utan endast en professionell hemsida. Även Tv.nu har gjort reklam för WN under en lång tid och då stog det i stil med "Träffa andra professionella webmasters".

Citat:

Originally posted by Hubbert
Att gamla medlemmer lämnar och nu tillkommer är en rätt så naturligt utveckling.
Det är klart att det är en naturlig utveckling. När de inte känner att de kan få ut lika mycket längre så lämnar dem. Det går inte att sitta och lära upp nybörjare för det kommer alltid nya. Dessa passar inte in på ett forum för "professionella webmasters" då fokus sätts på att lära upp folk från grunden och det finns redan hur många forum som helst som gör detta.

Om nu inte forumet är för "professionella webmasters" så får jag ta tillbaka det jag skrivit då det saknar betydelse. Men så länge jag inte fått det bekräftat så lyder det så.

Jag skulle gärna vilja få ett slutgiltligt svar från Thomas


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:38.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson