![]() |
Finns det någon här som endast försörjer sig på Adsense annonser?
|
Det gör det nog, varför undrar du?
|
Jag undrar bara om folk klickar så pass mycket på dessa länkar.
|
Finns ju en del som nyligen har fått julklappar av Google här. Vet inte var gränsen ligger på att få en julklapp. Men då lär man väl antagligen tjäna en del.
Fast julklappsutdelningen kanske är kopplad till Adwords? |
Är nog en del här som försörjer sig på sina AdSense-annonser här. Jag TROR nog att de personernas sidor är på engelska rent generellt.
Någonting som jag funderat på är hur mycket lättare det är att försörja sig på en engelskspråkig sida gentemot en svenskspråkig sida inom samma ämne. Är ju rent generellt hårdare konkurrens för den engelskspråkiga sidan, men å andra sidan är det mer potentiella besökare och mer annonsprogram osv. Dessutom är "keywordsen" mer betalda på engelska. Hmm... En ganska stor sida som endast använder sig av AdSense-annonser är Manolo.se. Tror ni att den som låg bakom Manolo (nu Bonniers?) kunde leva på intäckterna tidigare? Tror Manolo har 5000 unika/dag. Ingen aning vilken CTR och vilken pageview de har dock. Ledsen om jag snodde din tråd lite, men tror mina frågeställning kan komplettera tråden ganska bra. |
Vet inte om Mindgem endast försörjer sig på Adsense, men han skulle mycket väl kunna göra det.
http://www.webmasternetwork.se/index.php?a...hl=adsense&s=wn |
Vilket risktagande det är egentligen. Man blir helt beroende av Google, och när de stänger ner en för "abuse" så försvinner hela ens månadslön. Man sätter ju hela sitt liv i Google's händer och förlitar sig som affiliate på att inte bli ditsatt av nån elak besökare.
Någon som tänkt på det? |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
PPC blir snabbt stora pengar om man har mycket besökare... |
Jag tror de flesta som omsätter mycket pengar jobbar med alternativa strategier.
Kombinationer med affiliateprogram och andra annonseringsprogram samt att man delar upp sina siter på skilda juridiska personer för att kunna isolera risken. |
Citat:
Delar man då upp sina siter på olika adsensekonton så kanske man inte hör till dessa. |
Får man ha mer än ett adense konto?
|
Citat:
|
Tror nog det finns många här som försörjer sig på adsense.
|
Det går att försörja sig på Adsense och lite mer :) Viktigast är kanske att inte ha en Svensk sajt, utan ha hela världen som ett arbetsområde och därigenom sprida ut riskerna med en smal publik. Men krävs i så fall att sajten helst är på Engelska.
Sen har vi detta med Svenska lag och skattemyndigheterna, det är dyrt med skatt i Sverige och man kan tjäna på att flytta utomlands och driva företaget därifrån med låg skatt som 7% och annat. Dessutom är sajten tillräckligt stor kan man få ett bättre annonsprogram med Google Adsense och därigenom tjäna ännu mer, men då är det prat om mycket stora trafik volymer, går att läsa mer om detta hos Google Adsense. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:00. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson