WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Stoppa datorspel över internet efter midnatt (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=10825)

Tobias Turesson 2005-11-12 21:07

Inget internetspelande efter midnatt
En malaysisk stad tänker stoppa datorspel över internet efter midnatt.
Myndigheterna vill minska spelberoendet.

http://www.expressen.se/index.jsp?a=469426

thoake 2005-11-12 23:44

Det är svårt för oss att sätta oss in i detta. Det kan verka som löjligt men enligt källor är problemet stort.
Thailand hade också det här på tapeten för ett tag sedan och jag vet inte egentligen hur det gick med det.

Thailändarna själva klagade på att ungarna inte gick i skolan utan skolkade för att spela dataspel. Det är väl ung som här med skillnaden att våra ungar inte syns på något it cafe´ utan kan lugnt sitta kvar hemma :)
Den största skillnaden är naturligtvis att ungarna oftast är så mycket mer teknikvana än sina föräldrar i de här regionerna.

Jonas 2005-11-13 00:50

Jo, men hur förbjuder man onlinespel? Tvingar ISP:erna till att blockera vissa portar?
Hur svårt är det att byta portarna som krävs för att spela?

Blev ett jävla liv när Felia mfl. spärrade port 25.
Eller syftar dom på poker etc?

thoake 2005-11-13 01:19

ja man bryter utlandskontakten helt enkelt.
Och "Tvinga".
Det är väl oftast myndigheterna som har kontrollen i dessa länder på ett eller annat vis?
Knappast fritt som hos oss i alla fall.

Kineserna gör det och säkert fler..

jonny 2005-11-13 08:39

Även i Sverige förekommer internetcaféer och liknande. Dessutom är det väl inte speciellt ovanlig med mindre "LAN" där ett par kompisar träffas och spelar.

alexut 2005-11-13 14:04

Citat:

Anledningen till att politikerna fick upp ögonen för spelandet var en mamma som efterlyste sin son. Tonåringen hittades på ett internetkafé, där han hade spelat i 48 timmar.
48timmar? inget mat, inget vatten? på nåt sätt håller jag med myndigheterna....om än lite väl överdrivet, ungarna lär ju hitta ett sätt att kringgå detta, byta portar osv

patrikweb 2005-11-13 16:39

48 timmar är ju inget specielt "uptime" alla fall, vi har ju även DH och andra liknande i Sverige och inte snacka om alla privata och mindre lan.

Men det är alltid sådana korkade länder som vill införa massa konstiga lagar, vad ska dom göra om dom bryter mot lagen ska dom ställa upp ungarna sätta ett nackskott i dom? Lagen kommer ju inte ha någon kraft, lär ju sluta att dom får stänga ner internet helt på natten för att lyckas. Eller vill dom få massa It-cafe att gå i konkurs genom att dom inte får ta in folk på natten?

Netikett 2005-11-13 17:16

Det gäller väl bara internetcaféerna som ska stängas efter midnatt? Stod inget om hemanvändare.

patrikweb 2005-11-13 17:41

I vilket fall lär dom förlora pengar på att inte få ha uppet på nätterna och är då dom tjänar lär jag gissa. Så är att sätta företag i konkurs mer eller mindre med sådan lag.

nudie 2005-11-13 19:11

shit... sitta 48 timmar framför en dator är ju inte bra på något sätt.

Milad 2005-11-14 09:43

Citat:

Originally posted by patrikweb@Nov 13 2005, 17:39
48 timmar är ju inget specielt "uptime" alla fall, vi har ju även DH och andra liknande i Sverige och inte snacka om alla privata och mindre lan.
Men det är alltid sådana korkade länder som vill införa massa konstiga lagar, vad ska dom göra om dom bryter mot lagen ska dom ställa upp ungarna sätta ett nackskott i dom? Lagen kommer ju inte ha någon kraft, lär ju sluta att dom får stänga ner internet helt på natten för att lyckas. Eller vill dom få massa It-cafe att gå i konkurs genom att dom inte får ta in folk på natten?

Men om de är så korkade så vad är ditt förslag att minska spelberondet?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:29.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson