WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Han ägde en tredjedel av svenska internet (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1069819)

GRL 2019-01-27 16:43

Han ägde en tredjedel av svenska internet
 
Så kan man med göra:

https://www.breakit.se/artikel/18105...ycket-vi-kunde

http://kapitalet.se/2019/01/21/bulga...nska-internet/

.

Tim 2019-01-27 18:18

150 000 euro i vinst? Känns bara inte värt det för att regga alla dom domänerna.

Sedan är det hög konkurrens på domäner med bra seo värde i Sverige så de han fick tag i kan inte ha varit annat än bottenskrapet av domäner.

faradji 2019-01-27 19:39

Fast som ett experiment kunde det ha slutat annorlunda, så en vinst är väl värt det.

Jimmit 2019-01-28 07:11

Citat:

Ursprungligen postat av Tim (Inlägg 20528161)
150 000 euro i vinst? Känns bara inte värt det för att regga alla dom domänerna.

Lär ju vara skapligt mycket automatik inblandad :)

Thomas 2019-01-28 15:13

Skrev i en tråd för ett tag sedan och undrade vad som stod för tillväxten på .nu och .se nu när vi är många som droppar stora delar av vårt innehav. Jag kunde inte acceptera att gemene man fortfarande reggade massa domäner.

Nu fick jag svaret. Med andra ord droppas det massor av domäner nu och .se har inte längre tillväxt. Dom man bortser från domäner reggade av mannen ovan.

Captain Thailand 2019-01-28 17:04

Jag har ofta undrat vem denna person var när jag sett hans (inte sällan rätt dåliga) namn på Undeveloped. Så nu vet jag... Tack!

Thomas 2019-01-28 17:23

Såg honom föreläsa för några år sedan någonstans som jag inte minns. Minns dock att jag reagerade över skitdomänen han körde sin verksamhet på. Gränsfall till trademark problem med domaintools.com. Men stämmer det att han tjänat 1.5 miljoner på att regga droppade domäner som svensson glömt betala så är det ju bra jobbat. Om än kanske lite *.

Henrik Larsson 2019-01-30 07:38

Från IIS årsredovisning för 2017 på https://www.iis.se/docs/Arsredovisning-IIS-2017.pdf :

Citat:

Det totala antalet domännamn som administrerats av IIS har ökat från 1 793 284 till 2 455 573, en spektakulär ökning med hela 37%. Den starka tillväxten berodde huvudsakligen på kampanjer med rabatterade domännamn. Fördelat per toppdomän landade tillväxten av .se-domännamn på 31,5 (3,4%).

Captain Thailand 2019-01-30 12:20

Citat:

Ursprungligen postat av Henrik Larsson (Inlägg 20528192)
Från IIS årsredovisning för 2017 på
https://www.iis.se/docs/Arsredovisning-IIS-2017.pdf :

Hehe, de visste nog vad som skedde?! Osedvanligt många reg från nämnda bulgar. ;)

SysXpl 2019-02-01 01:10

Ganska bra idé... Men jag undrar om det inte kan bli konsekvenser för honom om han har domäner med varumärkesskydd? Men han kanske har sållat bort sådana?

Captain Thailand 2019-02-01 09:41

Citat:

Ursprungligen postat av SysXpl (Inlägg 20528216)
Ganska bra idé... Men jag undrar om det inte kan bli konsekvenser för honom om han har domäner med varumärkesskydd? Men han kanske har sållat bort sådana?

Många företag väljer i sådana först att kontakta domäninnehavaren innan de går vidare via UDPR-anslutna organisationer eller WIPO. Att gå vidare med en tvistlösning kostar trots allt en del, och det är ju smidigast att ”bara plocka” domänen av innehavaren, om denne medger detta

Personligen tror jag att nämnda bulgar inte riskerade några större ekonomiska smällar pga nämnda massreggning. Iaf inte om han skyndsamt överfört eventuella domäner som uppenbart varit varumärkesskyddade etc.

Erik Stenman 2019-02-04 19:00

Jag har köpt 2 st. Företagsnamn.se domäner av honom.

Givetvis gillar jag inte när han registrerar uppenbara övertramp men det är smidigare att betala 3000 än att inleda en process.

Jim_Westergren 2019-02-12 14:39

Bra att man fick det förklarat, jag undrade med när så mycket droppade.
Relevant graf över aktiva .se domäner: https://www.iis.se/domaner/statistik/tillvaxt/

Jim_Westergren 2019-02-12 14:41

Tycker förövrigt samma som jag sagt många gånger i många år nu att de ska sluta ut med tramset med domäner för 1 kr och istället höja priset för domänerna.

diego 2019-03-27 10:03

Citat:

Ursprungligen postat av SysXpl (Inlägg 20528216)
Ganska bra idé... Men jag undrar om det inte kan bli konsekvenser för honom om han har domäner med varumärkesskydd? Men han kanske har sållat bort sådana?

Att äga en domän med ett visst varumärke är ju i sig helt tillåtet, men frågan är hur det är om man säljer en sådan domän till tredje part? Givetvis får man inte använda domänen för marknadsföra samma tjänster som varumärket omfattar. Någon IIS-expert kanske har svaret?

Captain Thailand 2019-03-29 07:35

Citat:

Ursprungligen postat av diego (Inlägg 20528724)
Att äga en domän med ett visst varumärke är ju i sig helt tillåtet, men frågan är hur det är om man säljer en sådan domän till tredje part? Givetvis får man inte använda domänen för marknadsföra samma tjänster som varumärket omfattar. Någon IIS-expert kanske har svaret?

De flesta stora företag, och deras jurister, är väldigt måna om att skydda sina varumärken och det gäller även domännamn. Här följer några exempel (bara ett litet utdrag) på domännamn som fyra svenska företag tagit tillbaka, alternativt fått terminerade, via UDRP-process etc:

Ericsson.software
Ericsson.market
Ericsson.brand
Ericsson.pro
Ericsson..cc
Hericsson.com
Myericsson.net
Blogericsson.com

Ikea.ie
Ikea.org
Ikea.ro
Ikea.ma
Ikea.buzz
Ikea.trade
Iloveikea.nu
Deikea.com
Ikeaplace.com
Interikea.com
Ikeaw.com
Ikeab.com
Ikead2.com
Ikea365.com
Bigikea.com
Ikeastore.top
Ikeasofa.net
Ikeadeals.com
Ikeatour.com
Ikea3.com

Hm.gifts
Hmstore.co
Hmfranchising.com
Hmfranchisee.com

Electrolux.shop
Electrolux.parts
Electrolux.center
Electrolux.company
Help-electrolux.com
Electrolux-supports.com
Electrolux-help.com
Electroluxappliances.com
Electroluxury.net
Electroluxurious.org
Electroluxurious.net
Electroluxgreen.net
Electroluxrefrigerator.info
Electroluxparts.info
Electroluxoven.info
Electroluxgreen.com
Electroluxproducts.net
Electroluxproduct.com
Electroluxparts.org
Electroluxparts.net
Electrolux1.com

Just Electrolux verkar vara extra flitiga då de har fått hundratals domäner flyttade eller terminerade. Jag listar som sagt bara några exempel ovan. Självfallet inkluderas även .se och .nu i dessa regler. Här kommer några exempel på dessa där företag, organisationer eller myndigheter vunnit efter nämnda process:

Urpenn.se
Mmel.se
Chatrouletteens.se
Facebook.com.se
Guideline.se
Topcat.se
Folkspa.se
Intercasino.se
Chillbean.se
Myaudi.se
Skolvrket.se
Skolverkt.se
Regionstockholm.se
Nettbussgobybus.se
Nettbussbus4you.se
Nettbussbusforyou.se
Netbussexpress.se
Netbus.se
Vikinglines.se
Elevsupport.se
Lisahillerstrom.se
Byggdinvolvo.se
Edwardgreen.se
Betspin.se
888sport.se
Epicgames.se

Klarnabank.nu
Remymartin.nu
Hjärtsäkerzon.nu
Hjartsakerzon.nu
Hjärtsäkerplats.nu
Hjartsakerplats.nu
Expressen.nu
Baga.nu
Icq.nu
Bmwförsäkring.nu
Huddingecentrum.nu (!)
Nobelpriset.nu
Younglife.nu
Xvideos.nu
Sofitel.nu
Bingolotto.nu
Hp.nu
Pirelli.nu
Trygghansa.nu
Redbull.nu
Hemnet.nu
Elgiganten.nu
Samsung.nu

Visst är det så att många företag inte kommer agera lika kraftfullt som dessa exempel ovan, men det är ju väldigt svårt att veta på förhand. Personligen undviker jag trademarks som pesten.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson