WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Byta från .net till .se? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1058603)

Legendarisk 2013-07-23 08:00

Byta från .net till .se?
 
Hej gott folk,
Jag har för närvarande en .net domän som är exakt match och har en hel del år på nacken. SEOn är inte perfekt men den har en hel del länkjuice till sig samt en del undersidor som rankar bra.

Är nu i färd att nylansera hela sajten, samma innehåll men nytt utseende och funktioner. Funderar därmed på att lägga den på en ny .se domän som då inte är exakt match utan snarare "ordet" istället för "ord".

Hur skulle du gjort? Lägga upp nya innehållet på gamla .net domänen eller lägga sajten på en ny .se och redirecta?

Kimppa 2013-07-23 10:52

Jag hade personligen lagt hemsidan på .SE och gjort en 301-redirect från .NET

Gillar inte generiska domäner för svenska hemsidor (så illa att man nästan inte ens vill använda sig av en .NU-adress)

Clarence 2013-07-23 12:01

Har du en stor och trogen publik skulle jag inte byta. Har du däremot mest söktrafik eller inte speciellt många medlemmar så håller jag med Kimppa.

Legendarisk 2013-07-23 12:47

Det är mest söktrafik så har inte direkt något stort varumärke i siten.

Spindel 2013-07-23 14:08

Är sidan på svenska? Då bör den ligga på .se-domänen.

Legendarisk 2013-07-23 15:56

Japp den är på svenska.

Kom dock på en sak, hur ser Google på det här med duplicate content om jag för över befintliga sidor till ny domän.

Räcker det med att tala om för Google i webmasters tools?

Spindel 2013-07-23 19:37

Citat:

Ursprungligen postat av Legendarisk (Inlägg 20474439)
Japp den är på svenska.

Kom dock på en sak, hur ser Google på det här med duplicate content om jag för över befintliga sidor till ny domän.

Räcker det med att tala om för Google i webmasters tools?

Nej, du kör en 301-redirect på .net-domänen till .se-domänen

Så om någon besöker:
http://domain.net/example-url-here/

så görs det en 301-redirect till
http://domain.se/example-url-here/

På så sätt vet Google om att sidan har flyttat till .se-domän och för de som besöker den gamla url:en kommer ändå inte på den rätta (nya) url:en.

Legendarisk 2013-07-23 20:19

Ok tack spindeln.

Men hur blir det i fallet man har en kategori och annan struktur på länkarna. Exempelvis.

gamla.net/sidan

gamla.se/kategori/sida

daniel_ 2013-07-23 20:21

Håller med övriga. Kör på .se om du ändå har den :)

Resterande 301: or kan du göra manuellt, antar att du inte har så många kategorier? Det kan ta lite tid men det kan det vara värt..

Legendarisk 2013-07-24 07:52

Ska förtydliga att .se domänen inte är exakt match.

På nya siten kör jag "inläggen" som en egen custom post type där custom-post namnet hänger med i URLn.

Frebjo 2013-07-24 09:29

Citat:

Ursprungligen postat av Legendarisk (Inlägg 20474457)
Ska förtydliga att .se domänen inte är exakt match.

På nya siten kör jag "inläggen" som en egen custom post type där custom-post namnet hänger med i URLn.

Har du en .htaccess och domänerna på samma server kan du ju specifiera varje länk vart den ska redirectas via 301.

Så om du har idag:

domän.net/exempel så kan du lätt skicka den till
domän.se/mapp/exempel

Legendarisk 2013-07-24 10:44

Ok tack för tipsen!

Vilket är enklaste sättet att 301-a en WP site?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson