WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Vilket webshopsystem föredrar du? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1055528)

Conny Westh 2012-10-28 16:49

Vilket webshopsystem föredrar du?
 
Vilket webshopsystem föredrar du?

Du bestämmer själv de kriterier du vill använda för vilket system du i de flesta fall föredrar att använda för egen del (i de projekt du själv har möjlighet att välja fritt). Kommentera gärna vad du ser som viktigt i din bedömning. Du kanske har helt olika kriterier i olika situationer, det går bra att skriva en kommentar om det.

Denna undersökning gäller enbart de system som installeras på egen hosting-lösning (behöver inte vara VPS, utan om du hur en webbhotellhosting så räknas det med), dvs inte om du hyr en färdig tjänst av ett hostingföretag.

Jag har medvetet valt ut de mest förekommande systemen i diskussionen här på WN. Använder du annat system så ange gärna vilket så kan vi ta med det i en annan undersökning.

Mvh
Conny Westh

FredrikGust 2012-10-30 21:54

Jag kör själv med Prestashop idag. Skulle däremot helst använda Magento, men har inte riktigt hittat formerna för en nog snabb hosting. Tycker att Prestashop 1.5 med multistore och en massa nya funktioner verkar spännande, men avvaktar lite i väntan på att modulerna hinner ikapp.

weetabix 2012-10-31 06:43

Jag tycker Prestashop snabbt blir bättre och bättre, så det är mitt val. =)

Skatedragon 2012-10-31 14:48

Har länge kört osCommerce åt kunder, men har på senaste tiden gått över helt till Magento. Främst eftersom osCommerce kommer sluta fungera helt i takt med att webbhotell uppdaterar PHP-versionen på sina servrar.

Clarence 2012-10-31 15:49

Magento för att det är alldeles för slött utan optimeringar på shared hosting. Gör e-handlarna i behov av utvecklare ... och det är ju bra!

Eller så valde jag Magento pga strukturen är så enormt mycket mer flexibel och genomtänkt. Prestashop som nummer 2.

Sen kan dock nämnas att jag pysslat väldigt lite med e-handel och inte har så mycket erfarenhet av underhåll av programvarorna.

mephisto73 2012-11-01 15:43

Riktiga män kör egenutvecklat:

+ snabbt/resurssnålt
+ skräddarsytt
+ billigt (på sätt och vis)
- tidskrävande

Gustav 2012-11-01 18:41

Vi använder ett helt egenutvecklat system för alla våra butiker.

De första åren så var det totalt värdelöst, saknade allt och var dyrt att utveckla. Men idag, åtta år senare, så är systemet allt man kan önska sig och mer därtill. Vi är dock långt ifrån färdiga, utan utvecklingen sker löpande. Ett e-handelssystem blir aldrig färdigt, utan det behöver alltid kompletteras eller effektiviseras i takt med att verksamheten växer.

xciso 2012-11-02 21:26

Var väldigt inbiten i OsCommerce under många år. Men tyvärr uppdaterades aldrig systemet, och till sist kom v2.3.1. Tyvärr tyckte jag inte att den var någon höjdare.

Tittade på Magento och OpenCart. Jag har egen vps så resursen var inte det viktigaste, men jag fastande för OpenCart och det är det jag använder sedan något år eller två tillbaka.

Kan tänka mig att gå över till Magento om shopen kommer bli väldigt stor.
Idag finns ca 4000 produkter inlagt, och ca 2000 kategorier, och sidan fungerar fortfarande väldigt fint.

johannesl 2012-12-13 19:37

Tictail verkar växa med stormsteg.
Någon som vet hur de jämför sig med ovanstående shoppar som man hostar själv?
https://tictail.com/

Danielos 2012-12-13 20:08

Citat:

Ursprungligen postat av johannesl (Inlägg 20457388)
Någon som vet hur de jämför sig med ovanstående shoppar som man hostar själv?https://tictail.com/

Problemet kommer när man vill blir fri och exportera ut shoppen för att kanske installera den på en open-source baserad programvara, då blir man ofta låst, ungefär som när man skapar en webbsida på hemsida24.

Clarence 2012-12-13 21:46

Citat:

Ursprungligen postat av johannesl (Inlägg 20457388)
Tictail verkar växa med stormsteg.
Någon som vet hur de jämför sig med ovanstående shoppar som man hostar själv?
https://tictail.com/

De flesta av shopparna i listan är FOSS, free open source software. Alla andra (tror jag?) är OSS, open source software. Det innebär att du kan modifiera koden precis som du vill. Främst i fallet med förstnämnda innebär det också att det finns mängder av tillgängliga, och ofta gratis, plugins färdiga för att modifiera funktionerna. Använder du en hostad, och i de flesta fall även för stängd, mjukvara så är du låst till exakt vad leverantören erbjuder. Du kan inte förändra någonting alls förutom det de tillåter från start. I vissa tider och i vissa fall är det inte så farligt alls. Men när leverantören har höga ledtider, inte lyssnar på sina kunder, du har väldigt specifika önskemål etc etc så är du fast i en lösning du inte kan göra ditt bästa resultat i.

Notera att detta också är lika sant för mjukvara med sluten källkod som du hostar själv. Bara tillgängligheten av konsulter och färdigutvecklad påbyggnad är skillnaden om du använder OSS som ej är gratis.

Rent affärsmässigt skulle jag säga att allt annat än FOSS är destruktivt när det finns bra alternativ. Det är många med en konservativ syn på affärsmodellerna bakom mjukvaru-utveckling som fortfarande envisas med stängd mjukvara, och på vissa marknader finns inte så många kvalitativa konkurrenter.

Nandor78 2012-12-13 22:56

Textalk
 
Tveklöst Textalk.
Har jobbat med mängder av e-handlare och efter många år så startade jag för en ebutik själv för ett halvår sedan. Valet blev enkelt och föll på Textalk.
Anledningar:
Enkelt system som går att göra mycket i utan kodkunskaper.
Många färdiga kopplingar och smarta lösningar.
Seriöst och trevligt företag med bra support.
Mycket prisvärt.

Sedan om man ställer till något eller det blir något fel så behöver man inte lägga timme efter timme på att felsöka och åtgärda, man skickar ett mail till support som fixar det på nolltid. Det är värt varenda krona.

Danielos 2012-12-14 11:25

Fast jag tror du har samma problem med textalk som med tictail som Clarance säger. När det gäller support så har du fler och fler webbhotell och leverantörer som börjar erbjuda kompletta lösningar inkl. support med FOSS eller OSS på shared hosting eller vps så man slipper ångra sig den dag man inte kan göra vad man vill längre. Vad händer med din webbshopp om tex. Textalk går i konkurs, kan du exportera butiken till OSS då?

Sneaky 2013-02-10 18:50

Ingen som kan dela med sig om sina erfarenheter med woocommerce? Vi skall byta till woo inom någon månad och hittills kan jag inte hitta ett enda minus. Har kört webbshop på oscommerce, starweb och egenutvecklad och som sagt verkar woocommerce ruskigt bra.

pelmered 2013-02-11 11:14

Citat:

Ursprungligen postat av Sneaky (Inlägg 20462196)
Ingen som kan dela med sig om sina erfarenheter med woocommerce? Vi skall byta till woo inom någon månad och hittills kan jag inte hitta ett enda minus. Har kört webbshop på oscommerce, starweb och egenutvecklad och som sagt verkar woocommerce ruskigt bra.

Jag tycker WooCommerce fungerar väldigt bra. Gillar man hur Wordpress är uppbyggt samt att jobba mycket med templates och actions/hooks så är WooCommerce definitivt något att kolla på.
WooCommerce är trevligt att jobba i som utvecklare och administrationsgränssnittet tycker jag är väldigt bra. Följer ungefär samma enkelhet som Wordpress i övrigt även om det är väldigt mycket mycket inställningar så är det varken speciellt rörigt eller svårt att hitta.
Men eftersom det är Wordpress i grunden dras man ju såklart också med de begränsningar som finns i Wordpress. För en mindre webbshop tycker jag WooCommerce fungerar ypperligt, men för stora webbshoppar med många produkter och många besökare kan det bli problem med prestandan.
För att skala upp WP med bra prestanda brukar man normalt sett använda page cache som cachar den färdiggenererade HTML:en, men när det gäller just webbshopar blir det problem eftersom man måste hålla reda på inloggningar för besökare samt produkter i varukorgen. Jag har labbat lite med lösningar för detta, men inget som jag har testat skarpt ännu.

För en mindre webbshop tycker jag att WooCommerce är ett mycket bra val i de flesta fall, men om man ska ha en webbshopp med flera tusen produkter eller väldigt mycket besökare bör man nog kolla på Magento i dagsläget.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:27.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson