![]() |
Starta aktiebolag som minderårig
Hej!
Tänkte alltså starta aktiebolag, har dock nackdelen att jag är minderårig. Vad jag förstått är det möjligt att starta företag från 16 under förutsättning att man har tillstånd från föräldrar/målsmän, vilket jag alltså har. Hittar däremot ingen information om speciella blanketter osv på internet avseende aktiebolag. Någon som vet något? Tack på förhand! |
http://www.skatteverket.se/foretagor...580002501.html
Citat:
Enklast är att gå till bolagsverket. http://bolagsverket.se/foretag/ |
Ringde precis bolagsverket och de sa att detta inte var möjligt när man var under 18. Man måste alltså registrera företag men man får inte lov att göra det? Lovande system. :)
|
Du måste ha målsmans tillstånd. Du pratade nog med en semestervikarie :)
|
Citat:
(Och vad man blir trött på detta land..) |
Nepp, SKV har tydligen felaktig information på sin sida. Omyndiga personer får inte stifta aktiebolag och inte heller sitta i styrelsen/vara verkställande direktörer. :(
|
Enskild firma kan du driva redan nu, sen "bara" ombilda till AB när du fyller 18?
|
Du bör kunna äga ett aktiebolag och sätta mamma och pappa i styrelsen tills du blir myndig.
|
Citat:
Citat:
|
Rent formellt är det styrelse och VD som är ansvarig. Jag är lite osäker på reglerna för omyndiga. Jag skulle säga att det beror på hur verksamheten ser ut och vad du har för relation med dina föräldrar.
Du behöver minst två myndiga personer som styrelse. Den ena kan vara suppleant och har i normalfallet inget ansvar. Så vitt jag känner till finns det ingen åldersgräns på att äga värdepapper och du bör kunna vara registrerad som ägare redan från början. Detta förutsätter också att du tänkt bedriva verksamheten tills du blir myndig åtmistone ;). Du är välkommen att skicka PM. |
Det finns inget formellt som hindrar en person som är 16 -17 år att arbeta som anställd i sitt eget AB där föräldrarna sitter i styrelsen och är VD.
|
Jag kunde inte stå som ägare på ett AB innan jag var 18 år iaf och antar att inte du heller kan det. Be din farsa starta de åt dig sen skriv en opposition om att du ska få köpa samtliga aktier i bolaget inom en månad efter din 18-årsdag. =)
|
Det finns ingen åldersgräns på innehav av värdepapper. Det finns gott om barn som äger andelar i fonder etc
|
Citat:
Det finns många kända exempel på det, Blondinbella är ett, Det var någon Onassis som hade svensk mamma som heter Gaby som hade stora tillgångar i Aktier. Men minderårigas tillgångar är satta under överförmyndarens överinséende så föräldrarna kan inte fritt disponera barnens pengar utan det finns en viss kontroll av det. Däremot är det begränsningar vilka som får sitta i en styrelse, man får inte vara omyndig (dvs man får inte heller ha dömts som otillräknelig av domstol, i princip m a o ej vara satt under förmyndare). |
Du kan självklart äga ditt bolag. Det är bara styrelsebefattningarna som du inte kan inneha enligt lag. Du får också, självklart, vara anställd och arbeta i ditt bolag. Så det är abra att registrera bolaget med en myndig styrelse så är du hemma.
|
Tack för alla svar! Har tagit upp detta med mina föräldrar som sagt att de kan hjälpa mig.
Om någon annan minderårig är här med liknande problem är det enligt uppgift även möjligt att registrera LLC i USA om man är över 16. |
Stort lycka till
|
Känns som vissa lagar kommer i konflikt med varandra, att du ha rätt äga aktier men inte sitta i styrelsen eller vara VD.
Det är aktieägarna som utser styrelse, och är aktieägarna som på styrelsemöten och bolagsstämma som skapar beslut. Stora frågan är om beslut man tar under 18 inte är judiska bindande eller kan ogiltighetsförklaras. |
Att äga aktier och delta i bolagstämman är också två olika saker. Som minderårig så har man en förmyndare och för vissa transaktioner duger inte ens förmyndarna utan man måste gå till överförmyndaren i kommunen.
Är dock osäker p åvad som gäller för representation på bolagstämman. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:58. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson