WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Google-straff? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1053224)

Brett 2012-04-27 01:00

Google-straff?
 
Har en site, www.sizeguide.net, som jag drivit i cirka 3 år. Långsamt, och i hård konkurrens, har den börjat växa till sig, och har idag en hyfsad besöksstatistik per dag.

Dock, när jag kollade statistiken igår (både via Statcounter och Google Analytics) så hade besökssiffrorna tokdroppat till bara 33% av det normala? Detta upprepade sig även idag. Vad jag kan se har jag tappat position på ett flertal söktermer, i vissa fall från t.ex. plats 3 i SERPen till plats 45. Det konstiga är att vad det gäller huvudsöktermen ("size guide") verkar jag inte tappat ens en placering.

Vad kan ha hänt? Har knappt rört sajten sedan i november nångång, och då mkt små ändringar (bytt ut nåt ord). Har inga konstiga inlänkar över huvud taget, etc.

Har jag bestraffats av Google? Går det isf att bekräfta på något sätt? Kan man höra av sig till nån? Eller är det algoritmen som förändrats? Kan jag tappat någon länk (men inte sker väl förändringen så snabbt då isåfall? har dessutom inga jättestarka inlänkar vad jag vet.)

Eller vad kan ha hänt? Tacksam för all hjälp.

WebboT 2012-04-27 03:57

Citat:

Ursprungligen postat av Brett (Inlägg 20439021)
Har knappt rört sajten sedan i november nångång, och då mkt små ändringar (bytt ut nåt ord).

Där har du nog en stor del av orsaken.


Enligt MajesticSeo.com så har du alldeles för få inlänkar.

Dina 'bästa' länkar kommer ifrån longtest.ru/blog/shops/89.html och taxiprices.com/links.html
Totalt orelaterade till din sajt.


Din sida har nog inte blivit straffad, det är nog snarare så att dina konkurrenter uppdaterar sin sida lite oftare. Google premierar 'fresh content' mer och mer.

Gustav 2012-04-27 04:51

Google kan ha granskat din sida manuellt och nedvärderat den. Google kan ha gjort om sina algoritmer. Sidor som tidigare länkade till dig kan ha tagit bort dina inlänkar. Sidor som länkar till dig kan ha blivit nedvärderade (förlorat sin PR eller TR). Google kan tillfälligt testa nya algoritmer som nedvärderar dig. Du kan ha blivit hackad och fått skadlig programvara eller spamlänkar placerade på din webbsida. Någon som av sidorna som du själv länkar till kan ha blivit nedvärderad/bannad, varpå du länkar till en "ond granne".

Sen finns det väl ett tjugotal andra saker som kan ha hänt. Med andra ord; precis vad som helst kan ha hänt. Med lite tur så är du tillbaks på dina gamla positioner om en vecka. Annars får du börja gräva i det.

Vad du kan göra är att skaffa några bra och relevanta inlänkar, vänta i några veckor och se hur din sidas ranking svarar på dessa. Får du bättre placeringar när du tillför lite inlänkar, så har du helt enkelt för få och för dåliga inlänkar.

Kimpo 2012-04-27 06:54

Google gjorde nyligen en ganska maffig uppdatering där väldigt många siter har påverkats.

Här är Googles blogginlägg om det http://googlewebmastercentral.blogsp...h-quality.html

Diskuteras här http://www.seo-forum.se/showthread.php?t=8204

daniel_ 2012-04-27 09:36

Precis som Kimpo skriver är det sannolikt ett resultat av Googles nya uppdatering mot "webbspam". Du kan alltid läsa igenom vilka sidor som Google har riktat in sig på under uppdateringen och se om du faller under kategorin. Själv har jag enbart fått fördelaktiga resultat efter senaste uppdateringen.

Captain Thailand 2012-04-27 10:36

Hej,

Penguin Update, som den kallas, har drabbat vissa och gynnat andra. 3,1% av sökresultaten skall ha ändrats enligt Google själva. Jag tycker det verkar vara mer, men varför skulle Google förhala något beträffande detta? Förmodligen är det väldigt olika beträffande vissa branscher / kategorier?! Jag gissar att vissa som kränger Viagra etc inte är så glada idag, hehe.

För mig är resultatet blandat. Vissa potentiella sökfraser har jag hoppat upp några steg på, ett par andra har jag dessvärre störtdykt på.

Jag har slutat att fokusera på var sajterna ligger i SERP så mycket utan det är antalet besökare och inkomst som betyder något (trots allt är det mitt levebröd sen tio år).

Jag har mätt de senaste två dygnen och dessvärre (dessbättre för konkurrenterna) har sajterna total förlorat 10-15% av besökarna, jämfört med normalt. Jag har optimerat en hel del på olika (rätt traditionella) sätt i över ett decennium och först nu sket det sig lite. Givetvis har jag trott att det jag gjort har varit "white-hat".

Jag har sett att många helt "passiva" sajter (som ej verkar uppdateras alls i princip) har klättrat en del. Först blir man butter, sen gillar man läget. Man får försöka göra bättre sajter helt enkelt och synas på sociala medier. Att "jaga länkar" vågar jag inte ens på ett tag ;-/

pluxus 2012-04-27 10:47

Kollade din sida lite snabbt, typ 95% av dina länkar består av ditt domännamn, inte bra efter senaste uppdateringen. Sedan verkar de komma från "footer-links" eller "sidebar-links" (vet inte vad det kallas på svenska), de är något som Google också har slagit ned på efter senaste uppdateringen.

I ditt fall verkar det dock vara lätt att fixa. Ta bort länken i på den sida som genererar alla länkar. Bygg nya länkar från USA på typ Blogspot, Wordpress, Squidoo (i _lugn_) takt med typ 15 olika sökord i ankartext men även "click here" + "visit this site for more information about sizes" osv.

Dock är det många som har problemet att de inte kan få bort de länkar som är byggt till deras sidor som gjort att de nu anses som överoptimerade och kan man inte få bort sina länkar nu efter senaste uppdateringen från Google och blir straffad då kan man lika bra skrota den sidan och börja om på nytt.

Captain Thailand 2012-04-27 10:58

Hej pluxus,

Citat:

Ursprungligen postat av pluxus (Inlägg 20439043)

Dock är det många som har problemet att de inte kan få bort de länkar som är byggt till deras sidor som gjort att de nu anses som överoptimerade och kan man inte få bort sina länkar nu efter senaste uppdateringen från Google och blir straffad då kan man lika bra skrota den sidan och börja om på nytt.

Bra och relevanta tips i början!

Men just det jag citerar ovan, tror jag inte riktigt behöver vara relevant för alla. Jag har sett att riktigt stora sajter (som varit online i många år) tappat placeringar på viktiga "keywords" och jag tror knappast de sparkar sin personal och startar upp på nytt. Jag tror Google kan ha en förlåtande inställning (på sikt) om man sköter sina kort rätt i framtiden (vad som nu ÄR rätt?! Det råder en stor begreppsförvirring just nu).

Vad tycker ni om budskapet i denna videon (sent nu, men för framtiden):

http://www.seomoz.org/blog/negative-...teboard-friday

pluxus 2012-04-27 11:16

Nja jag tänkte väl mest på sånna som oss som gör mindre sidor, tror de stora "riktiga" företagen kommer tillbaka där de bör ligga inom ett par månader, det är vad jag tror. Så mitt inlägg var väl mer vinklat till oss som driver mindre sidor, där står jag dock fast och säger att jag tror de är ganska kört för de siterna.

Till min tes kan jag ju säga att jag har över 200 sidor och på några dagar har 100 av dem fallit hårt. Där har jag länkar som är suspekta :)

50 sidor har tappat lite, men eftersom jag där kan redigera alla länkar så går de att fixa skulle jag tro.

50 har inte rört sig alls efterom det var så "white-hat" man kan bygga länkar även om all form av länkbyggning är blackhat.

Captain Thailand 2012-04-27 11:28

pluxus,

Vi är nog överens. Många MFA-sajter etc som fallit tungt får nog extremt svårt att komma tillbaka.

Jag förstår Googles ambitioner, inget snack om det. Personligen hade jag väl tyckt att en mer omfattande transparens beträffande vad som verkligen är white-hat och black-hat hade varit tacksamt. Jo, jag har läst deras guidelines utan och innan, men med handen på hjärtat är det mycket som är opreciserat.

Denna 'Penguin Update' talar ju klarspråk! Faktum är faktum. SEO fick en ny innebörd för två dygn sedan, det är nog något man kan vara säker på om något. ;-)

ADRTCK 2012-04-27 13:34

Denna Googleuppdatering känns minns sagt ologisk. Svårt att förstå exakt varför sida X drabbats, men sida Y stärkts, trots att länkprofiler etc. är väldigt likartade.

Hur som helst, det bästa är nog att avvakta en vecka eller så, då bör resultaten ha stabiliserats och man kan försöka dra mer informerade slutsatser.

För just nu känns det ungefär som att för varje potentiell förklaring kommer 10 motexempel som motbevisar det. För mycket exakta ankartexter? OK, sida A har tappat rank men sidorna B och C som har exakta ankartextlänkar från samma sajter har stärkts. För mycket spamlänkar? OK, sida D har tappat men sidorna E och F, som bara har spamlänkar, har stärkts. För mycket onpage-optimering? Sidan G har tappat, sidorna H och I stärkts.

Och så vidare. Det finns liksom ingen direkt logik i det hela...

Det enda som denna uppdatering egentligen klart och tydligt påvisar är att aldrig ha alla ens ägg i samma korg. Har man ett fåtal sidor som man lever på - se till så att sidorna får kunder från en rad olika håll och inte bara från organisk söktrafik, och att intäkterna minus profit från organiskt sök är tillräckliga för att du ska kunna leva gott även om du får ett inkomstbortfall. Om man har många sidor - se till att expandera, eventuellt till och med skapa konkurrerande sidor som du kanske inte pushar så hårt i SERP:en, men så att du t.ex. har en sida på plats 30 i rankingen om din huvudsida för keyword X blir deindexerad. Det är väl det jag kan föreslå.

Brett 2012-04-28 10:24

Stort tack för svar, alla!

Pluxus, inte helt säker på vad du menar med att "typ 95% av dina länkar består av ditt domännamn", kan du precisera? Och vad menas med att "Ta bort länken i på den sida som genererar alla länkar."???
Lite osäker här...

Men som flera av er säger, det handlar väl om att vänta en vecka eller två, och se om det börjat klättra igen; annars får man väl göra en rejäl översyn.

Aslan 2012-04-28 16:58

Kan ge min input på det hela också då några av mina sidor har påverkats.

De sidor som har påverkats för mig har tappat sina positioner från 1-5 till 30-50. Dessa har framför allt varit tunna hemsidor med inte så många sidor med innehåll indexerade, dock har on-page optimeringen varit väldigt bra (lite överoptimerad).
De har en del inlänkar där många av dessa är från satellitsidor.

Tror bara att Google har blivit mycket duktigare på att filtrera bort såna sidor med webmasters som har försökt optimera sina sidor för mycket samt skapat sina egna inlänkar, alternativt köpt de.

Därmed ska man inte satsa på kortsiktiga lösningar när det gäller SEO och ens stora sidor, utan verkligen köra efter deras riktlinjer. De sidor som är mina huvudsidor har inte alls tappat rankning vilket tyder på att det lönar sig i slutändan, bra gjort av Google!

tartareandesire 2012-04-29 16:09

Tycker själv Penguin-uppdateringen ger merendels positiva effekter, sen är Google visserligen som alltid lite oberäknelig.

Det kan vara en god idé att stanna upp och fråga sig om man själv som besökare skulle vara intresserad av den webbsida man producerar. Arbetar man hela tiden utifrån detta tankesätt så kommer inte bara besökarna utan också Google att tycka bra om dina produktioner. Sen får man ha lite sunt förnuft vad gäller inlänkning också och hålla sig borta från till exempel suspekta .ru-sidor :)

Brett 2012-04-29 21:39

Tartareandesire; man är förstås alltid något hemmablind, men tycker nog att sidan har ganska högt fokus på besökaren och nyttan? Kom gärna med kommentarer annars, om du tycker att något är alltför spammigt?

Och nej, .ru-länken är inte resultatet av nån insats från min sida :), den fick jag gratis...

ewestergard 2012-04-29 22:51

Men om man har en blogg som man skriver seriösa inlägg på typ längd 350-500 ord. Så blir man "straffad" på inläggen som är minst optimerade och som har minst konkurrens (vi pratar dropp ner till 100+ från topp 10) och sen klarar sig inläggen som man optimerar för och som man aktivt bygger inlänkar till.

Är helt förvirrad, dock så ser det ut som droppen började innan pingvinen? Har varit väldigt försiktig med länkbygget. Har många länkar som är från 2 st bloggar typ 600+ fast jag inte kommenterat mer än kanske 5 gånger per blogg. Men det kan väl inte Google straffa mig för? Annars är det inlänkar från länkbyten, artikelkataloger, satellitsidor och några länkkataloger. Inga automatiska länksystem alls.

clirre 2012-05-02 09:30

Jag såg att jag tappat en del generellt men faktiskt mest på mina mest högkvalitativa sidor som jag haft längst, vilket är skumt. Driver två "konkurrerande" sidor inom presenter där den nya (2011), inte speciellt contenttunga, har gått om min gamla (2004) på huvudordet.

Den slutsatsen jag kan dra av detta är att det skulle kunna vara bättre att en ny sämre sida med färre skräplänkar rankar högre än en gammal, bättre sida med fler skräplänkar.

Jag har annars mest bara kollat på min besökarstatistik under de senaste dagarna. De har också varit en långhelg med strålande väder så man kanske inte ska dra för stora slutsatser på det...

kw_wasabi 2012-05-02 13:54

Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire (Inlägg 20439236)
Tycker själv Penguin-uppdateringen ger merendels positiva effekter, sen är Google visserligen som alltid lite oberäknelig.

Det kan vara en god idé att stanna upp och fråga sig om man själv som besökare skulle vara intresserad av den webbsida man producerar. Arbetar man hela tiden utifrån detta tankesätt så kommer inte bara besökarna utan också Google att tycka bra om dina produktioner. Sen får man ha lite sunt förnuft vad gäller inlänkning också och hålla sig borta från till exempel suspekta .ru-sidor :)

Att få länkar från ryssland/kina/hongkong är inte särskilt ovanligt. Det beror nog oftast på trackbackspam. Min lösning är att skaffa fler länkar från svenska sajter.

ADRTCK 2012-05-03 11:10

Penguin Analysis: Seo Isn't Dead, But You Need To Act Smarter:
http://www.micrositemasters.com/blog...ways-to-do-so/

Intressant artikel om vad sajterna som blivit straffade har gemensamt. Rekommenderas varmt!

web 2012-05-03 12:24

En liknande sak hände mig. Jag har en väldigt stabil site med tusentals besökare dagligen och massa innehåll. Webplatsen rankar högt på flera relevanta sökord.

Helt plötsligt sjönk rankingen som från ett stup. Jag hittade inte ens sidan på Google över huvud taget, måste ha fallit minst 200 placeringar (jag kollade bara till sida 20).

Jättekonstigt med tanke på att sidan rankat högt sedan 2008. Jag gick panik. Läste en massa på nätet (denna tråden bland annat) och fick reda på att Google starkt ogillar vissa saker. Dagen innan hade jag lagt in en banner på botten av sidan, en av sakerna som Google inte gillar. Jag tog genast bort den och idag är den tillbaka på sin normala placering för alla sökord.

Extremt märkligt att sidan föll bort helt, men som tur var fick jag reda på varför och kunde åtgärda. Jag hade aldrig kunnat gissa att det var pga bannern.

web 2012-05-03 12:28

Citat:

Ursprungligen postat av ADRTCK (Inlägg 20439558)
Penguin Analysis: Seo Isn't Dead, But You Need To Act Smarter:
http://www.micrositemasters.com/blog...ways-to-do-so/

Intressant artikel om vad sajterna som blivit straffade har gemensamt. Rekommenderas varmt!

Riktigt intressant läsning, tack!

Jim_Westergren 2012-05-03 13:59

Nu är detta säkert inte anledningen men mitt nya verktyg fick fram följande URLer av låg kvalitet som just nu är indexerade i Google:

Kod:

hxxp://ww.sizeguide.net/shoe-sizes.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/size-guide-women-size-chart.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/sizes-for-childrens-shoes-convert-kids-shoe-sizes.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/shirt-sizes-mens.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/mens-clothing-sizes-international-conversion-chart.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/fabric-care.html
hxxp://ww.sizeguide.net/stain-removal.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/laundry-tips.html
hxxp://ww.sizeguide.net/laundry-tips.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/washing-symbols.html
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=category&id=32&Itemid=47
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=4:joomla&id=3-joomla-community-magazine&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=5:free-and-open-source-software&id=9-software-freedom-law-center&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=141
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=4:joomla&id=2-joomla-core-team-blog&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=92
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=140
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=31&Itemid=46

Använd rel canonical, 301 redirect, robots.txt och meta noindex för att fixa.

tartareandesire 2012-05-03 14:18

Citat:

Ursprungligen postat av kw_wasabi (Inlägg 20439473)
Att få länkar från ryssland/kina/hongkong är inte särskilt ovanligt. Det beror nog oftast på trackbackspam. Min lösning är att skaffa fler länkar från svenska sajter.

Om man nu kör WP eller något annat CMS som använder sig av detta så bör man alltid moderera kommentarer och trackbacks, annars får man en hel del skräplänkar, inte bara från Ryssland eller Kina.

web 2012-05-03 15:37

Citat:

Ursprungligen postat av Jim_Westergren (Inlägg 20439574)
Använd rel canonical, 301 redirect, robots.txt och meta noindex för att fixa.

Kan du berätta lite mer? Är väldigt nyfiken på hur man kan fixa dåliga länkar.

tartareandesire 2012-05-03 16:28

Citat:

Ursprungligen postat av web (Inlägg 20439585)
Kan du berätta lite mer? Är väldigt nyfiken på hur man kan fixa dåliga länkar.

Googla? Du hittar enkelt tusentals sidor om samtliga metoder.

Rel canonical använder du för att hänvisa sökmotorn till "den riktiga sidan", t.ex. om du har en utskriftsvariant som egen url

301 redirect använder du för att tala om för sökmotorn att en sida har fått en ny url

robots.txt använder du för att tala om för sökmotorn exempelvis vilka kataloger som inte ska indexeras, vanligtvis administrationssidor, scriptkataloger osv.

meta noindex använder du för att tala om för sökmotorn att sidan inte ska indexeras

MrWize 2012-05-05 14:21

Citat:

Ursprungligen postat av Jim_Westergren (Inlägg 20439574)
Nu är detta säkert inte anledningen men mitt nya verktyg fick fram följande URLer av låg kvalitet som just nu är indexerade i Google:

Kod:

hxxp://ww.sizeguide.net/shoe-sizes.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/size-guide-women-size-chart.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/sizes-for-childrens-shoes-convert-kids-shoe-sizes.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/shirt-sizes-mens.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/mens-clothing-sizes-international-conversion-chart.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/fabric-care.html
hxxp://ww.sizeguide.net/stain-removal.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/laundry-tips.html
hxxp://ww.sizeguide.net/laundry-tips.html
hxxp://mobile.sizeguide.net/washing-symbols.html
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=category&id=32&Itemid=47
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=4:joomla&id=3-joomla-community-magazine&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=5:free-and-open-source-software&id=9-software-freedom-law-center&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=141
hxxp://sizeguide.net/index.php?view=newsfeed&catid=4:joomla&id=2-joomla-core-team-blog&option=com_newsfeeds&Itemid=49
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=92
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=140
hxxp://www.sizeguide.net/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=31&Itemid=46

Använd rel canonical, 301 redirect, robots.txt och meta noindex för att fixa.

Det är ju betydligt lättare fixa denna typen av innehåll på en "vanlig enkel hemsida (WP-blogg t ex) men en helt annan sak när man driftar ett stort forum med flera tusen indexerade sidor, där frågor återkommer med jämna intervall.

Dock tror jag forum inte får samma "skopa" som bloggarna får, utan klarar sig betydligt lättare från "low quality pages" om forumet överlag HAR besökare och ÄR aktivt (skapas nytt innehåll hela tiden)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:13.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson