![]() |
Microsoft implementerar helautomatisk uppdatering av Internet Explorer
I januari kommer Microsoft börja rulla ut helautomatiskt uppdatering av Internet Explorer för Australien och Brazilien via Windows Update, för att sedan fortsätta med resten av världen.
Nu kanske vi snart äntligen slipper böka med icke-fungerande webbläsare? http://windowsteamblog.com/ie/b/ie/a...windows-7.aspx |
Fast problemet är väl inte så stort hos en normalanvändare, den uppdaterar ju redan allt Microsoft trycker ut.
Det är företag som kör föråldrade webbläsare pga deras system måste fungera fullt ut. |
Trevligt, detta borde de ha infört för länge sedan. Det största problemet är dock XP eftersom där finns inte IE9 (som är en riktigt bra webbläsare på alla punkter) utan man dras med IE8. Så egentligen hjälper inte detta så mycket så länge XP är så populärt som det faktiskt är. Chrome och Firefox finns förvisso till XP också.
|
Citat:
|
Fantastisk nyheter för webbutvecklare!
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Jag ser det som positivt att fler kommer att få uppdaterade versioner av IE, jag vet flera användare som kör med IE6 för de tycker det är tillräckligt bra. Det viktiga är att uppdateringarna går smidigt och att det inte slöar ner de gamla burkar som äldre IE rullar på. IE9 tar ju duktigt mer resurser (både arbetsminne, diskminne och CPU) än de äldre varianterna. Men om MS ser till att IE9 och framåt anpassar sina resurskrav efter maskinen den rullar på så ser jag mest fördelar med detta.
|
Sverige har mindre än 0.4% IE6, så här kommer det troligen inte att spela någon större roll. Men som sagt, det ser värre ut på andra marknader.
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Jag antar att detta kräver att användarna ändå måste installera en uppdatering för att kunna få automatiska uppdateringar i fortsättningen och bara det kommer ju sega ner väldigt mycket. På sikt kommer det nog ha en positiv effekt dock.
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Väldigt ofta sitter man med verksamhetskritiska interna webapplikationer som bara fungerar i IE6 och får helt enkelt inte loss pengar till budget för att uppdatera dessa.
Satt själv i den sitsen för några år sedan. Vi hade testat IE7 mot de drygt 100 interna webbaserade systemen och hade godkänt resultat på alla utom den allra mest kritiska. Det tog över ett år innan vi kunde skjuta ut IE7 - och då hade IE8 redan kommit. Nu kommer vi snart skicka ut IE9. Eftersom det går att tvinga den till att köra i compability mode via en meta-tag så är det en klart mindre smärtsam upplevelse. Skönt att köra en aktuell webläsare för första gången i min historia på jobbet.. Dessutom erbjuder vi Chrome för extern surf. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:17. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson