WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Patentskydda en "layout" på en hemsida.. (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1051402)

Alpha 2011-12-11 18:44

Patentskydda en "layout" på en hemsida..
 
Hej!

Jag undrar om någon har information om hur man bäst skyddar sin layout på sin site mot att folk rippar den rakt av.

Jag har nyss sätt att Google rent av kopierat vårt utseende på en sak som jag inte tänker visa. Kan inte direkt gå vidare med det heller.. låter verkligen inte trovärdigt bara tanken!

Eftersom utseendet inte var officiellt så blir man ju lite nojjig ändå hur dem fått ta del av den..!? :S

mvh

foks 2011-12-11 18:48

Patent är för uppfinningar, upphovsrätt för verk (till exempel en layout).

Vill du att andra inte ska kunna rippa den, lägg inte ut den på internet. Jag antar att du hade layouten upplagd någonstans och då borde det finnas loggfiler för vem som hämtade filerna.

Alpha 2011-12-11 18:55

Okej, då är det upphovsrätt som gäller alltså.
Ja du har ju rätt egentligen så heter det väl..

Vart kan man skaffa det internationellt ?

Tack för svar!!

mvh

tartareandesire 2011-12-11 19:00

Citat:

Ursprungligen postat av Alpha (Inlägg 20427070)
Okej, då är det upphovsrätt som gäller alltså.
Ja du har ju rätt egentligen så heter det väl..

Vart kan man skaffa det internationellt ?

Tack för svar!!

mvh

Upphovsrätten ser olika ut från land till land. Du kan inte "skaffa det" utan den gäller från det att du skapat verket.

Alpha 2011-12-11 19:19

Hej Tartareandesire!

Från det du skapat säger du, hur ska man bevisa när man skapat något.. är ju ganska lätt att fejka och väldigt svårt att bevisa..?

Tack för svar.

mvh

oskarh 2011-12-11 20:01

http://sv.wikipedia.org/wiki/Upphovsr%C3%A4tt

Låter som du behöver läsa på lite, här i sverige är det något man lär sig i skolan...

Alpha 2011-12-11 20:47

oskarh:
Så du menar att det är något ALLA elever lär sig i skolan?

Jag har inget tydligt minne av att vi fick någon undervisning om detta i skolan, min skola var iofs klassad som en av Sveriges sämsta men det spelar ingen roll i ditt uttalande..

Alpha 2011-12-11 21:02

http://www.copyright.gov/

http://myows.com/

Anders Larsson 2011-12-11 22:28

Grundsvaret på din fråga är de faktiskt skapade elementen är upphovsrättsligt skyddade, men själva idén om designen är inte skyddad.

Man kan inte säga så mycket utan att se vad det är, så det är inte säkert att det stämmer exakt i detta fallet, men en grundtolkning.

pelmered 2011-12-12 08:37

För att det ska vara aktuellt med patent måste det vara en tekniskt innovation med innovationshöjd. Det har du inte i en hemsidedesign. Att ta patent på mjukvara får man heller inte göra i EU, med det går bra i USA.

Det som eventuellt skulle kunna vara aktuellt för din del är väl att du skyddar hela eller delar av din sida med ett så kallat mönster-/designskydd. Jag är dock ganska osäker på hur starkt ett sådant skulle kunna bli på en webbsida. Det är ju väldigt svårt att dels göra en tillräckligt unik design och dels att veta OM den är unik bland alla de miljontals webbsidor som finns. Logotyper och vissa grafiska element brukar dock gå bra.

Magnus_A 2011-12-12 14:40

Sedan 2001 gäller Mönsterskyddslagen med det av EU beslutade mönsterskyddsdirektivet.
I mönsterskyddsdirektivet anges att även icke-fysisk formgivning ska kunna skyddas, till exempel layout på en bildskärm.
Läs mer om mönsterskydd hos PRV

Alpha 2011-12-13 00:41

Hmm, det känns som att det behövs något nytt mönsterskydd som gäller inom hela världen eller inom hela cyberspace åtminstone.

För när det gäller internet kan jag t.ex ställa mina servrar i en liten skit-ö där inga regler gäller som alla ändå kommer åt över internet, så är man förbi skyddet i EU och kanske t.o.m i USA!?

Undra hur det är för företag som Google, har dem tagit mönsterskydd i varje land?

Märkligt.. trots att jag tänkt på detta för ca 5 år sedan så är det fortfarande märkligt.. blir inte tydligare :S

mvh

tartareandesire 2011-12-13 08:54

Det krävs väldigt mycket för att ett sådant skydd ska vara relevant. Normalt sett är det ingen poäng med att försöka skydda en layout då det är alltför generellt vilket är bra. Har man separata konstnärliga element så är det bättre att skydda dessa.

Gustav 2011-12-13 10:12

Värt att notera är även att varken patent eller mönsterskydd är värt någonting om du inte har ekonomiska muskler att förvara dem (knappt ens då). Så även om du har skydd, finns det inte mycket du kan göra för att förhindra stöld. Du kan så klart processa mot Google, men det mest sannolika utfallet vid ett sådant scenario är att du själv går bankrutt på kuppen.

Conny Westh 2011-12-18 18:20

Citat:

Ursprungligen postat av Anders Larsson (Inlägg 20427103)
Grundsvaret på din fråga är de faktiskt skapade elementen är upphovsrättsligt skyddade, men själva idén om designen är inte skyddad.

Man kan inte säga så mycket utan att se vad det är, så det är inte säkert att det stämmer exakt i detta fallet, men en grundtolkning.

För att något man gjort över huvud taget ska skyddas av upphovsrättslagen ska det uppnå "verkshöjd", dvs om man gör något som är "common knowledge" så är det inte verkshöjd, då finns det ju redan definierat någonstans i världen.

Anders Larsson 2011-12-18 18:28

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20427823)
För att något man gjort över huvud taget ska skyddas av upphovsrättslagen ska det uppnå "verkshöjd", dvs om man gör något som är "common knowledge" så är det inte verkshöjd, då finns det ju redan definierat någonstans i världen.

Om jag tar ett fotografi av en solnedgång är det i sig inget unikt eller något som aldrig har skett förut. Jag har dock fortfarande full upphovsrätt på mitt foto, och du får inte använda min bild. Däremot får du ta ett exakt identiskt foto och använda som du vill.

Så ingående element är troligen upphovsrättsligt skyddade och man får inte ta dessa element och använda dem. Men att göra likadana eller liknande element, det är en oftast okej.

Conny Westh 2011-12-18 18:37

En bibelöverstättning som publicerades på 1700-talet är OK att kopiera rakt av, men inte om bibelöversättningen gjordes för exempelvis 20 år sedan (om jag minns rätt så är det fritt att kopiera 50 år efter författarens död i Sverige, USA tror jag tillämpar 75 år så Disney ska klara sig ett tag till).


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:26.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson