![]() |
Bifogad.se
Satt i helgen och fixade en lite tjänst för de som inte kan skicka stora filer på mail. Ingen unik ide med jag hade tråkigt.
URL: Bifogad.se Hoppas det är någon som vill använda den :) |
Funkar bra men använder fuskbugg till små saker som bilder och annat jox :) Men det är ju en tjänst som kan utvecklas ganska mycket. Fast då kanske det blir för likt dropbox :)
|
Härligt, men fuskbugg ligger väll nere?
|
Jag gillar konceptet och sidan starkt. Bra jobbat
|
Tackar, något mer som kan göras/funktioner?
|
Det händer ingenting för mig när jag klickar på bilden. Använder Chrome.
|
Det ska komma upp en väljfil ruta. Jag använder själv Chrome 15.0. Vad för version använder du?
|
15.0 här också.
|
Jag använder ett ganska känt upload script så det borde inte vara några problem. Jag använder flash o js. Inget av dem som du har inaktiverat?
|
Citat:
I Firefox fungerar det, i IE också. Men inte Chrome. |
Citat:
|
Det finns väll inget script som klarar att ladda upp från en iPhone/iPad via hemsidan?
Jag kan dock ladda ner till min iPhone. |
Ser mycket bra ut utifrån ett design-perspektiv alltså..
Jag hade dock velat att man kan förhandsgranska bilder, filmer och musik.. Något annat du skulle kunna göra, det är tillåta att sidan scannar igenom filen efter virus. Alltså, personen som skall ladda ner filen kan välja att scanna filen efter virus.. :) |
Jag kollade på det igår kväll med att scanna filer som laddas upp efter virus. Men hittade ingen api som fungerar under Windows Server 2008. Bara för Ubuntu :/
Detta med förhandsgranska är jag lite rädd för, även fast man scannar efter skadliga filer så tror jag inte att ett antivirusprogram skulle känna av om det är t.ex php kod i en jpg fil som körs när man förhandsgranskar den. Dock så måste det ju fungera då t.ex. Flicker, FB och alla andra gör det... |
Fint att du lyckas stava fel på alla tre punkterna. På svenska ska inte varje ord ha inledande versal i rubriker, så det blir bara konstigt när du har det.
1) "2Gb Fil" - Två gigabit fil? Borde det inte vara åtta gånger så mycket, det vill säga gigabyte? Förslag: "2 GB per fil" 2) "7 Dagar" - inledande versal. Förslag: "7 dagar" eller "Sparas i 7 dagar". 3) "Ob nerladning" - Otydligt vad "Ob" betyder och felstavat "nerladdning". Förslag: "Obegränsade nerladdningar" |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
ett tips för att detecta om det är en IPAD via CSS: @media only screen and (max-width: 480px), only screen and (max-device-width: 480px) { /* CSS */ } |
Går du in nu så ser det lite bättre ut, jag har kodat om så den kollar ifall du har stöd för flash.
Men som sakt var du finns väll inget sätt att ladda upp saker från en iPad till webben utan en app? |
Citat:
|
Men det verkar inte finnas någon php api som kan scanna filer efter virus. ClamAV är för linux men jag kunde inte installera det på min ubuntu server.
|
Riktigt snyggt faktiskt... Men var se upp med trafiken bara.
Sedan verka den inte gilla att man laddar upp PDF... Citat:
|
Riktigt snygg och simpel sida, inte massor reklam och dylikt :)
Testade att ladda upp en bild via min HP TouchPad (Med Android på) och det fungerade väldigt bra! |
Byggt ny uploader med stöd för drag and drop.
Stöd för flera filer samtidigt. Ska jag ha kvar en bifogad ruta? Den ska fungera för alla stora webbläsare som har html5 |
Ser riktigt snyggt och stilrent ut men det händer verkligen ingenting när jag har valt en bild, och det går inte att trycka på bilden för att ladda upp?
EDIT: Använder förövrigt Chrome 15 |
Tackar.
Tryck på knappen "Välj fil" så fungerar det nog bättre. Annars så kan du dra in filerna. Då kommer det upp en ruta som säger vart du ska släppa dem. Jag har även skapat en "app" för Chrome. Finns i deras shop. |
Citat:
|
Vad använder man för att få drag and drop?
Citat:
|
Citat:
|
Nu fungerar det som det ska :)
|
Bra :D
Någon mer som jag kan förbättra? |
Någon form av "Mina filer" så den går på ens IP-adress, cookies eller dylikt så man kan se sina tidigare uppladdade filer?
Själv brukar jag ladda upp, ge till en länk till en kompis sen så får man ladda upp på nytt när man ska skicka till någon annan ;) |
Citat:
Att dela i sociala medier vore inte helt fel efter att man laddat upp något. |
Japp, jag har kollat så man kan skicka mail, men jag har problem med min smtp server. Jag kan ta emot mail men inte skicka. Få köra med någon annan smtp server istället.
|
Fixat funktion som du smidigt kan e-posta länken till motagaren.
|
Schyst, skulle vilja se följande:
Gillar enkelheten! |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:54. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson